První fitness centrum a ze záchodků diskotéka. Jaká byla architektura v devadesátkách

10. červen 2021

Vzpomínali jsme na 90. léta. „Byla to jízda a bylo to vostrý,“ vzpomíná Martin Krupauer z ateliéru A8000 na tehdejší začátky. Ateliér ovšem funguje do dneška a vyprojektoval řadu velkých staveb.

Jednu z nich zná každý, kdo v Českých Budějovicích přestupoval z vlaku na autobus. Je to nákupní centrum Mercury, které má na střeše autobusové nádraží. V čem je lepší nádraží na střeše obchodního domu než na zemi? A za jakých okolností může nákupní centrum přinést městu něco dobrého a kdy z něj naopak vysaje energii?

Podle architekta Pavla Kvintuse, druhého partnera ateliéru A8000, by nákupní centra nebyla tak neoblíbená, kdyby nebyla postavená ve stylu devadesátkového kýče. „Ve světě známe obchodní centra od Jeana Nouvela a od Renza Piana a jiných významných architektů. To je něco jiného,“ připomíná.

Kromě chrámů nakupování jsme mluvili také o kostelu adventistické církve v Sedlčanech. Jak žijí adventisté, co jejich kostel musí mít a jak hledali architekti odpovídající tvar? A proč jsou přímo v kostele tři vodovodní kohoutky?

Dopravně obchodní centrum Mercury, České Budějovice

A ta 90. léta – tehdy ateliér začínal, ještě s tehdejším partnerem Jiřím Stříteckým, který v roce 2012 zemřel. Postavili například první fitness centrum v Českých Budějovicích a možná i v Československu; i když moc nevěděli, co to je. Nebo diskotéku z veřejných záchodků v Jindřichově Hradci. Ale navrhovali také dekonstruktivistické skleněné budovy a klidně se sklem a kovem zkombinovali dvě stě let starý dům. Povolili by to dneska památkáři?

Pavel Kvintus a Martin Krupauer z ateliéru A8000

Mluvili jsme ovšem také o budoucnosti a o tom, jak bude vypadat Vltavská filharmonie na Vltavské v Praze a kdy bude hotová. Také jestli se povede projekt dotáhnout a co všechno je potřeba udělat. Martin Krupauer vede tým pro přípravu filharmonie. Slibuje, že v roce 2031 nebo 2032 bude v Praze stát budova světových parametrů. Opravdu? „Jinak bych u toho nebyl,“ říká.

Jaké byly devadesátky v architektuře? Poslechněte si celé Bourání s ateliérem A8000.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.