Psycholožka Katarína Szabados Filasová: Srovnávání je zabiják našeho sebevědomí

22. červen 2018

Srovnávání je téma, o němž se mluví stále častěji. Pro řadu teenagerů je kvůli sociálním sítím srovnávání sebe s ostatními často tím, o čem přemýšlí nejčastěji. Srovnávací úzkost byla v Americe dokonce zařazena mezi psychiatrické diagnózy.

To, že sami sebe neustále srovnáváme s ostatními, si často ani neuvědomujeme. „Na Facebooku vidíte fotku vašich vysmátých přátel, potom tam vidíte kamarádku, jak si koupila novou sukni, někoho jiného, kdo nasbíral košík hub, a za chvíli zjistíte, že dobrá nálada, kterou jste ráno měli, je najednou pryč. A je to proto, že jste se srovnali s těmi lidmi a vyšli jste z toho tak, že se máte hůř než oni,“ vysvětluje v rozhovoru Diagnózy F psycholožka Katarína Szabados Filasová, autorka knihy o srovnávání.

Počátek našich tendencí se srovnávat bychom mohli hledat zřejmě už v dětství. Snad každý někdy v životě slyšel něco jako „podívej, Pepíček už umí jezdit na kole, a ty ne“. Doma i ve škole nás podobnými větami notně zásobovali, a tak bylo snadné se naučit na svět a na sebe dívat očima srovnávání se s druhými. Místo, aby nás to motivovalo, může to mít opačný efekt. „Člověk se někdy chce pustit do něčeho nového, rozhlédne se kolem a zjistí, kolik lidí už se té činnosti věnuje a jak skvěle to už dělají, tak to pak může vzdát proto, že to přece nikdy nebude dělat tak dobře jako oni. Nepřemýšlí přitom nad tím, že své případné začátky srovnává s těmi, kdo se té činnosti věnují už dlouho, a každý nějak začínal,“ říká psycholožka.

Cestou z pasti neustálého srovnávání se je podle Filasové úvaha nad tím, jak vysoké na sebe máme nároky. „Moje sebevědomí je tak vysoké, jak nízké na sebe mám požadavky, jaká bych měla být. Když si chci zvýšit sebevědomí, tak se nejdřív musím podívat na to, jestli na sebe nemám nereálné nároky, a s tím případně pohnout,“ dodává.

Jak si vytváříme ideály, s nimiž se pak srovnáváme? Mají tendence se častěji srovnávat muži, nebo ženy, a jak se liší atributy, v nichž se srovnávají? A v čem nám může být srovnávání prospěšné? Poslechněte si Diagnózu F s Katarínou Szabados Filasovou.

Literatura:

Szabados Filasová: Srovnávání, zabiják vašeho sebevědomí aneb Jak se srovnat sám se sebou

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka