R. A. Irisarri: Kde jinde vydat desku inspirovanou USA za Trumpa a nahranou s Íráncem než v Mexiku
Spolupráce s mexickým labelem ale začala už dříve prostřednictvím alb, která Irisarri pro vydavatelství Daniela Castrejona masteroval. „Nenazýval bych Umor Rex novou základnou, ale spíš další částí ekosystému labelů, se kterými spolupracuji. Daniel je skvělý vizuální umělec, z jeho artworků jsem nadšený a určitě chci vydávat na Umor Rex i do budoucna,“ říká Irisarri. Chystané letošní nové sólové album se nicméně opět objeví v katalogu tak trochu domovské značky Room40, kde mu podle jeho slov vychází alba tematicky spojená s krajinou a klimatem.
Kromě zmíněných tří desek vydal Irisarri v loňském roce také remixové verze skladeb z deset let starého alba Glider aktuálně nefunkčního projektu The Sight Below. Jedním z trochu překvapivých remixérů je i švédský producent Dan Vicente známý pod aliasem Acronym. „Potkali jsme se na polském Up to Date Festivalu, když jsme společně jeli z varšavského letiště do Bialystoku. Hodně se mi líbilo jeho vystoupení, a když potom hrál v New Yorku, pozval jsem ho do svého studia. Je neskutečně talentovaný, takže když jsem později začal plánovat remixovou verzi alba Glider k deseti letům, bylo přirozené, že jsem se na něj obrátil. A strašně se mi líbí, jak mou skladbu zremixoval. Nemám ponětí, jak to udělal, ale výsledek zní skvěle.“
Na jednom z polských festivalů se Irisarri potkal také s Juliannou Barwick. „Díky labelu Thesis, který v malém nákladu a s úžasným ručním artworkem vydává pouze spolupráce hudebníků, se nám podařilo sejít se u mě ve studiu a prakticky přes víkend nahrát celou desku. Bylo to skvělé, přirozené a až trochu magické,“ vzpomíná Irisarri, který v roce 2017 na dálku spolupracoval s už zmíněným Siavashem Aminim a na jedné desce také s Leandrem Frescem.
Jak Rafael Anton Irisarri vnímá proměnu ambientu od dob Briana Ena do současnosti a na čí desky z přelomu 70. a 80. let stále nedá dopustit? Poslechněte si celý rozhovor!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.