Radio Wave v Olomouci: Neohlížet se na zdejší kontext

9. prosinec 2013

„Když vám někteří utečou a vy je chcete dohnat, utíkáte o to rychleji a Olomouc teď utíká velmi rychle,“ říká k etapě velké dynamiky a vzrůstu hanácké metropole proděkan Filozofické fakulty Petr Bilík. Společně se zástupem osobností z místní kulturní a univerzitní půdy jsme jej hostili v rámci Týdne ve městě, regionální sondy Radia Wave v Olomouci.

Přednášející se zaměřením na dějiny českého filmu sleduje pokrok místní kultury z pozice jednoho ze zakladatel festivalu PAF a významného inovátora přehlídky AFO Olomouc. Jak udržet tempo a zachovat si svébytné postavení v rámci republiky? „Neohlížet se na zdejší kontext a snažit se jej pokud možno absolutně přesahovat. Jestliže chcete dělat koncert, dělejte ho takový, jako byste ho pořádali v New Yorku, v Paříži nebo Berlíně a nesnažte se zjistit, jestli ze zdejšího sídliště přijede dvanáct, nebo tři sta osmdesát lidí.“

Radio Wave za svou krátkou zastávku v univerzitní metropoli stačilo sondovat na místní scéně především formou rozhovorů, zdejší srdce hudební scény ale stálo za to navštívit osobně. „Jazzové publikum v Olomouci postupně odpadávalo a nakonec se ukázalo, že pokud klub má přežít, musí se otevřít jiným žánrům. V tu chvíli jsem byl oslovený já,“ popisuje svou cestu od pořadatele nezávislých akcí po dramaturga středobodu olomouckého hudebního dění Vladimír Foret z klubu Jazz Tibet. Podnik s dvacetiletou tradicí a názvem vycházejícím z cimrmanovské teorie o objevení jazzu v Tibetské náhorní plošině je dnes místem, které skvěle reflektuje rozmach nadžánrových projektů v regionu. „Není to tak dávno, kdy tu nebyla jediná kapela, která by stála za zmínku v nějakém širším než okresním kontextu. Najednou člověk může být hrdý, že v různých žánrech se objevily kapely, které mají co říct a vše jde takovou přirozenou vlnou bez úporné snahy za každou cenu se prosadit.“

03020980.jpeg

Naopak daleko nad domácí kontext jsme se během vysílání z univerzitní půdy Konviktu přenesli na moment i s hlavním hostem letošní Přehlídky animovaného filmu. Britský průkopník počítačem generovaných animací Ernest Edmons nás zavedl až zpět do šedesátých let, kdy jako jeden z prvních na světě uchopil vynález nového média osobitě uměleckým způsobem. S jednou z jeho instalací se mohli seznámit a zároveň jej v přímém čase ovlivnit i návštěvníci festivalu. Více o jeho díle se můžete dozvědět v přiloženém rozhovoru.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio