Ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka: Baví nás „divné“ dokumenty

23. říjen 2014

Dneškem počínaje hostí Jihlava další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který letos potrvá do 28. října. Přes telemost jsme v jihlavském studiu ČRo vyzpovídali ředitele festivalu Marka Hovorku a s Andreou Slovákovou jsme přímo ve studiu na Vinohradech mluvili o sekci experimentálních dokumentů.

Ze kterého hosta má ředitel festivalu Marek Hovorka letos největší radost? „Pro mě je velkým potěšením, že přijede Kidlat Tahimik, což v češtině znamená tichý blesk a je to umělecké jméno dnes už více než 70letého otce zakladatele filipínského nezávislého filmu, kterého už v 70. letech označil Werner Herzog za jednoho z nejsvobodnějších filmařů tehdejší doby. Ve východní Evropě byl mimochodem naposledy v roce 1978, takže myslím, že i pro něj to bude velmi zajímavá návštěva. A Filipíny jsou navíc v posledních letech tím místem na zeměkouli, kde se rodí mnoho zajímavých filmů.“

Co se týče konkrétních trendů nebo témat v dokumentech, ty podle Marka Hovorky prakticky nejde vysledovat, protože každý rok vznikají úplně jiné snímky. „Pro nás je největší dobrodružství přinést nejnovější filmy, které nás zaujaly a připadaly nám výrazné. A jedno z hlavních kritérií při finálním výběru je i to, jestli nás dokážou překvapit a přijdou nám třeba i divné.“ Podobně se to má s výběrem snímků i u jednotlivých sekcí, jak potvrzuje Andrea Slováková: „Ta kritéria jsou velmi podobná. Jde nám samozřejmě o určité novátorství a moment překvapení, ale i o témata samotná.“

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.