Renesance žánrů pokračuje! Jersey a Baltimore Club music přesahují nově i do rapu
Jersey Club music se pomalu, ale jistě vrací do povědomí nejen skalních fanoušků, nýbrž i rapových nadšenců ze všech koutů světa. Čím to je?
Drake vydává své sedmé studiové album názvem Honestly, Nevermind. Velkým tématem tohoto alba byl single Sticky, který vyvolal obrovské diskuze u nadšenců Jersey club music. Mnoho hudebních kritiků a fanoušků si myslí, že se Drake (opět) snaží přivlastnit si „nový“ žánr.
V minulosti tomu byl třeba grime a drill. I přes velkou averzi vůči Drakeovi se Kewu a Steady snaží objektivně analyzovat kvalitu a autentičnost tohoto singlu v porovnání s dalšími výraznými rapovými tracky s prvky Jersey club music od AJ Traceyho nebo Bandmanrilla.
Původ Jersey club music (byť nese jméno Jersey) je jako u každého žánru diskutabilní. Mnoho umělců tvrdí, že žánr jako takový vznikl v Baltimoru. V Baltimore club music se jako v žánru používá celkově odlišná paleta zvuků. Nicméně i přesto jsou umělci z tohoto města přesvědčeni, že i u nich vznikl Jersey club music. Otázkou ale nadále zůstává, zdali Jersey club music vlastně vůbec pochází z Jersey.
Jak dlouho Kewu hraje Jersey a Baltimore Club? Co je to bed squeeze? A jak by měl znít dnešní Jersey Club podle dvojice moderátorů? To a mnoho více se dozvíte v nejnovější epizodě Flámu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.