Říci si o pomoc v oblasti psychiky vyžaduje odvahu. Jak pomoci druhým na terapii a proč je to obtížné?

28. duben 2020

„U sebevražedných tendencí je dobré zvážit pomoc i psychiatra. Ne všechny problémy blízkých musíme unést,“ říká pro Balanc klinický psycholog a terapeut Pavel Brenkus. Když se členové rodiny, partneři nebo blízcí dostanou do potíží, snažíme se jim pomoct. Nemůžeme ale převzít odpovědnost za cizí životy a zdraví, musíme myslet i na sebe. Pokud si někdo nepřizná problém a pomoc odmítá, jen těžko ho přesvědčíme.

„Vždy je otázka, co problémy způsobuje a kdo se má léčit.“ Nezřídka se stává, že v páru má muž problém s alkoholem. Samozřejmě se to nevyhýbá ani ženám. Jenže pokud pití partnera vadí jen jednomu, problém má on. Muž si myslí, že má pití pod kontrolou, baví ho a líbí se mu být opilý. Když své chování nepovažuje za problém a když mu nezpůsobuje bolest, těžko ho bude chtít měnit. K rozhodnutí musí dozrát.

„Máte jít k úplně cizímu člověku, nemáte žádnou zkušenost. Je složité se někomu otevírat.“ Je těžké překonat první strach. Jak na mě budou koukat ostatní, komu vlastně bude své problémy sdělovat? Proto je dobré poptat se po okolí, prověřit si odborníky přes internet. Když si při prvním setkání s terapeutem nepadneme do noty, zbytečně nás to může odradit od jakékoliv pomoci.

Čtěte také

„Ideální je mít zkušenost s psychoterapií a sdílet ji. Pomoci mohou i knihy.“ Podělit se o vlastní problémy a jejich překonání terapií může být pro druhé motivující. Snižuje se stigma, nabídneme vlastní příběh, poodhalíme zranění a problémy a ukážeme, že existuje cesta ven. Nebude fungovat posílat někoho do ordinace jako do opravny, aby si šel vyřešit své problémy a vrátil se zrenovovaný. Obsah a posuny v terapii chtějí mnozí sdílet. Nebezpečí je používat terapii jako nátlak na druhé. „To mi říkal terapeut, tohle je špatně.“ Ale terapeut tam v tu chvíli není, nemůže se bránit, věci vysvětlit a zařadit do kontextu.

Pusťte si celý Balanc o tom, jak pomoct někomu do terapie a nenechat se zavalit problémy druhých?

autor: Petr Bouška
Spustit audio