„Rozhodl jsem se, že se budu živit tvorbou podcastů. A vyšlo to, jsem u nás jediný,“ říká Dan Tržil

Podcaster Dan Tržil
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podcaster Dan Tržil

Podcasty Dana Tržila jsou v České republice posluchačsky nejúspěšnější. Kromě nich tu funguje pravidelně jen několik desítek podcastových sérií. Žádná z nich se nezaměřuje na ženy, nemáme zpravodajský ani publicistický podcast. Chybí dramatická tvorba. „To je ve srovnání se zahraničím poměrně slabé,“ říká Dan Tržil. „Ve světě bychom jich mohli napočítat na půl milionu.“ Jejich výhoda oproti videím spočívá například v tom, že umožňují jít více do hloubky dané problematiky.

Svou slabost pro podcasty objevil během studijního pobytu ve Švédsku. „Měl jsem tam spoustu volného času, hodně jsem běhal,“ říká Tržil. „Neměl jsem však co poslouchat.“ Právě skutečnost, že poslech podcastů nezaměstnává člověka bezezbytku, je vekou výhodou. Tržilovy podcasty jsou šedesátiminutové. „Z mých zkušeností je posluchači zpravidla vyslechnou až do konce,“ říká. „Trvalo přibližně půl roku, než si našly posluchače. Lidem, kteří by se chtěli stát podcastery, radím hlavně, ať vytrvají. Není třeba kupovat si drahý mikrofon, musíte jen začít a snažit se dělat kvalitní obsah.“

Nejzajímavější podcasty podle redakce Radia Wave: Hudba, politika, humor a příběhy

03548192_0.jpeg

Ve světě nabírá vlna popularity podcastů sílu už více než deset let. Zvukové pořady, často nezávislé na rádiových stanicích, mají svá stabilní publika. Radio Wave vedle tradičních podcastů svých vlastních pořadů rozjíždí od března první seriálový podcast s názvem Zhasni. Ještě než se s ním seznámíte, poslechněte si nebo přečtěte tipy na zahraniční pořady, které poslouchají členové redakce.

Za klíčovou považuje osobnost moderátora, člověka, který posluchače podcastovými sériemi provádí. Způsobů, jakými lze podcasty tvořit, je však nespočet. „Samozřejmě existují takové, které maximálně využívají rozhlasové techniky a zvukového designu,“ dodává. „Já se však například snažím o naprostou autenticitu rozhovoru, a to i ve zvuku. Posluchač by měl mít pocit, že během rozhovoru sedí u kafe se mnou a mým hostem.“

V čem spočívají hlavní komplikace, chcete-li si podcastingem u nás vydělat? Jaké české i zahraniční podcasty Dan Tržil poslouchá? A co říká tvorbě Českého rozhlasu a Radia Wave? Poslechněte si celý rozhovor.