Rusko? Nemůžu na něj přestat myslet. Martin Ryšavý vypráví své zkušenosti a zážitky nejen ze Sibiře
Spisovatel a filmař Martin Ryšavý věnoval značnou část svého dosavadního profesního života Rusku, především tomu sibiřskému. Teď pozoruje, jak mezi Ruskem, které rozpoutalo válku na Ukrajině, a zbytkem světa patrně vzniká nová železná opona.
Martin Ryšavý do Ruska jezdí kvůli poznávání Sibiře už tři dekády. Svědčí o tom pět jeho celovečerních dokumentárních filmů, jako je například Afoňka už nechce pást soby, napsal také několik knih, například román Cesty na Sibiř. Na sklonku loňského roku vyšla novinka Tundra a smrt, esejistický text propojující zážitky z tundry, tajgy, ale i z Ruska během války na východní Ukrajině. V Česku je jen velmi málo lidí s podobnou dlouhodobou znalostí ruských periferií.
Když medvěda střídá člověk
Jak vypadá ruská polární stanice v tundře, když na ni po dlouhé době dorazí lidé? O čem spolu osamělí muži za polárním kruhem mluví? Co to je Pleistocénní park profesora Zimova a do jaké míry v megalomanských plánech tohoto projektu hrají roli klimatologické výzkumy permafrostu a do jaké míry byznys? Jaké projekty na hraně geniality a šílenství Martina Ryšavého zajímají? Jak je na tom Rusko se svým vyhlášeným alkoholismem?
Diskuse je marná
Hodně lidí na Sibiři od centrální vlády skoro nic nečeká a není překvapeno, když ta je nechá na holičkách. „Oponovat proputinovským názorům v diskusích pro mě nemá cenu, máme úplně jiné zdroje informací. Řada Rusů je také dlouhodobě vychovávána v tom, že Rusko musí bránit za každou cenu jako rodinu. Pokud snad dochází k nějakému vystřízlivění ze současného vedení státu, tak myslím, že to není na základě informací od cizinců,“ říká v cestovatelské Casablance s tím, že na Rusko a Ukrajinu nedokáže přestat myslet.
Jaké je Rusko a zvlášť život na jeho sibiřských periferiích? Jaká je pro milovníka Jakutska nebo Kolymy Moskva? Poslechněte si kompletní záznam cestovatelské Casablanky.
Související
-
„Nejšílenější věc v mém životě...“ Dalibor Beneš jede napříč...
„Včera večer mě můj anděl strážný dovedl do cíle letošní etapy – do Sredněkolymska. Dovedl mě ve zdraví, jen na chvilinku se někde zakecal a mně uhnil kus prsteníčk...
-
Bajkal je jako zázrak. Jolana Sedláčková vyrazila na cestu zimní Sibiří
Jolana Sedláčková chtěla přejet zamrzlý Bajkal a vidět další krásy zimní Sibiře. Vypravila se na 80denní cestu na dálněvýchodní Magadan.
-
Stopem na Ojmjakon, nejchladnější místo zeměkoule. Cestovatel Krajňák čelil mrazu na Cestě kostí
Slovenský cestovatel Jozef Krajňák se vydal na Sibiř za nejnižšími teplotami. Podívejte se na jeho fotky a poslechněte si vyprávění o životě v minus padesáti stupních.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka