„Schizofrenik si z českých médií připadá jako žába,“ říká šéfredaktor měsíčníku duševně nemocných

Studio27 v akci
Studio27 v akci

„Nebývá zvykem, aby lidé s duševním onemocněním měli příležitost mluvit v médiích a říct svůj názor. My jsme se to taky museli naučit, mluvit před lidmi o svých problémech,“ říká Tomáš Vaněk. Do studia Radia Wave přišel představit svou unikátní redakci Studio 27, jejímž cílem je zpracovávat vlastní zkušenost s duševní nemocí novinářským způsobem. Společně s trojicí kolegů natáčí Tomáš rozhovory, reportáže a dává dohromady velmi neobvyklý měsíčník.

„Říkal jsem, že to bude sledovat málokdo, příběhy lidí s duševním onemocněním. Bude lepší, když o duševním zdraví budeme mluvit s někým, kdo má svou vlastní sledovanost ve společnosti, s nějakými významnými osobnostmi,“ dodává k rozhovorům, v nichž si o duševním zdraví povídají s Josefem Bolfem, Miroslavem Petříčkem nebo Táňou Fischerovou. Z počátku si projektu skutečně nikdo moc nevšímal, české mediální prostředí o něj nejevilo zájem.

Čtěte také

„Až teprve teď, když jsme vyhráli cenu Sozial Marie, se najednou začínají ozývat média, kolegové různě dávají rozhovory a podobně,“ vysvětluje Vaněk. Studio 27 si za svou činnost vysloužilo ve vídeňské soutěži neziskovek hned první cenu. Šlo přitom o vůbec první český projekt, který si ocenění odnesl.

Novinařina čtyřčlenné redakce se od běžné české žurnalistiky dost liší. „Novináři mají zpravidla úplně jiné úkoly než my a z logiky věci to pak vypadá jinak. Často jsou to až komická vyjádření. Třeba na titulní straně Lidových novin byl článek, že schizofrenikům v horkých teplotách stoupá agresivita. Člověk si pak připadá jako nějaká žába nebo had, který se vymrští, když leží dlouho na slunci, a někoho uštkne. Podobně by se dalo psát, že řidičům stoupá agresivita, ale neznělo by to tak lákavě.“

Poslechněte si celý rozhovor!