Setkání s Bohem i Ďáblem. Stále více lidí užívá psychedelika. Jak ale se silnými zážitky naložit?
Žijeme v době psychedelické renesance, po zákazu na konci šedesátých let probíhá intenzivní výzkum těchto pozoruhodných látek. V některých zemích, včetně Česka, vznikají psychedelické kliniky, mnoho států přehodnocuje svůj prohibitivní postoj a objevují se i psychedeličtí investoři a start-upy. Roste i komunita i počet uživatelů, kteří vyhledávají silné zážitky. Jak s takovými zkušenostmi naložit ke svému prospěchu a jde to bez terapie? Odpovídá Michaela Cmíralová.
Upozorňujeme, že tyto látky jsou na seznamu zakázaných v Česku i v mnoha zemích po světě. Jejich užívání je i rizikové a celý rozhovor je veden v duchu konceptu harm reduction, tedy minimalizace potenciálních škod. Protože realitou je, že lidé tyto látky užívají a užívat budou.
Co jsou psychedelika a proč se o nich bavíme v rámci duševního zdraví?
Psychedelika jsou psychoaktivní látky, které navozují rozšířené stavy vědomí. Slovo psychedelický pochází z řeckých slov psyché a delos a už to krásně objasňuje, co to vlastně psychedelika jsou. Lze to přeložit jako mysl manifestující nebo duši zjevující. To pregnantně odkrývá potenciál a možnosti psychedelik, protože mohou více odkrýt vnitřní prožívání. Metaforicky lze říct, že fungují jako taková lupa, která se více zaměří na to, co se v nás děje a může odkrýt to, co o sobě ještě nevíme.
Jak člověka tyto látky ovlivňují?
Čtěte také
Psychedelika navozují změněné stavy vědomí, což mimo jiné může znamenat změněné vnímání času, prostoru, emocí, myšlenek. Také mohou navozovat pseudohalucinace a i nepříjemné a náročné stavy, jako je větší strach, úzkost. Depersonalizace, derealizace, takové oddělení od světa, od sebe. Možností je mnoho a je to hodně individuální. Můj úhel pohledu je z psychoterapeutického místa a z toho hlediska jsou účinky velice zajímavé. Psychedelika jemně rozvolní naše obranné mechanismy. Čímž nám umožňují více si všimnout toho, co se v nás děje. Zvláště u obsahů, které mohou být dlouhodobě potlačené nebo nevědomé. Najednou se mohou zviditelnit. To je potenciál a přínos pro duševní zdraví. Pokud se na tyto obsahy podíváme a naučíme se s nimi pracovat.
Proč je dobré takové zkušenosti a integrovat je v psychoterapi?
Michaela Cmíralová, dokončuje studium psychologie, je v psychoterapeutickém výcviku, je lektorkou čchi-kung a zakladatelka seberozvojové platformy Sebeškola. Vede pro organizaci Beyond Psychedelics skupiny psychedelické integrace.
Co se týče psychedelické integrace, tak mně přijde zcela stěžejní. I vzhledem k tomu, že užívání psychedelik se děje v různých podmínkách, ne vždy kontrolovaných. Mně přijde škoda, že pokud se vydám na takovou velkou dobrodružnou cestu, což užití může být, tak ji pak nijak nevytěžím. Je to jako kdybych jela cestovat kolem světa, získala spousta nových dovedností a pak je nepoužívala.
Poslechněte si celý rozhovor o psychedelické integraci.
Související
-
Stanislav Grof: Psychedelika jsou to nejlepší, co se psychiatrii stalo. Doporučil bych je i zdravým
Stanislav Grof je americký psychiatr narozený v Československu, známý jako odborník na využití psychedelických látek v psychiatrii a psychologii.
-
Psychedelika mohou přinášet hlubší porozumění vlastní duši, říká teolog a religionista
Teolog, religionista a člen České psychedelické společnosti Jan Blahůšek se zabývá mimo jiné světovou mystikou a použitím psychedelických látek v duchovním kontextu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.