Sex Education: Sexuální koučka Gillian Anderson boří mýty, že nová generace je horší než ty předchozí

11. únor 2019

Zní to jako Mordor, ale má to barvy Nebelvíru, co je to? Přece Moordaleská střední. Studuje tu i zakřiknutý Otis. Pro spolužáky je neviditelný viktoriánský duch, a když potkají jeho cool mámu Gillian Anderson, empaticky se ptají, jestli není adoptovaný. Jablko ale nepadlo daleko od stromu a syn volnomyšlenkářské sexuální terapeutky navazuje na rodinný byznys. S třídní drsňačkou založí amatérskou sexuologickou poradnu, kde se pod náporem znejistělých teenagerů dveře netrhnou.

Středoškolská komedie o sexu má v popkultuře dlouhou tradici, podléhá mnoha stereotypům a bleskově zastarává. Příběhy odvyprávěné z perspektivy zastydlých paniců, kteří se zoufale snaží souložit, nejsou v roce 2019 dávno relevantní. Showrunneři Netflixu to vědí a na sériích jako Big Mouth nebo The End of the F*** World je vidět, že se snaží subžánr co nejvíc přiblížit dnešnímu dospívajícímu publiku. Seriál Sex Education možná není revoluční, ale určitě jde o podařenou evoluci, která plně využívá všeho, co formát streamovací platformy dovoluje.

Ze seriálu Sex Education

Z Roklinky do Prasinek

Odehrává se v nepravděpodobném časoprostoru fiktivního městečka kdesi v Británii. Leží v malebném údolí lemovaném lesy, kterým protéká zurčící říčka. Vznášejí se nad ní ladné siluety racků a na březích stojí rustikální domky. Pastorální idylu tu a tam naruší karavanové městečko pro chudé nebo řadovky jako z Haddonfieldu, stát Illinois. Moordale je průsečík všech možných popkulturních obrazů věnovaných dospívání. V chodbách tamní střední školy se koncentrují prvky starých amerických filmů pro mládež, potterovské ságy i britských nezávislých komedií a sociálních dramat.

Nekonají se tu ale žádné ritualizované tanečky. I když dominantu série tvoří školní bál, jeho pohádkové téma „žili šťastně až do smrti“ postavy neustále ironicky shazují. Tahle americko-britská koprodukce ostatně svým naturalismem připomíná spíš britské nezávislé žánrovky se sociálním přesahem, jaké v poslední době točí třeba Alice Lowe. Debutující showrunnerka Laurie Nunn napsala brilantní scénář, kde pracuje s okamžiky trapna, nadsázkou i drsným humorem. Učitelé tu působí jako karikatury ze South Parku a děcka si střílí z toho, že je starší generace nedokáže vidět jinak než jako neurotické netýkavky. Jedním dechem pak sebevědomě dodávají, že je pořád lepší být gayem a potomkem afrických imigrantů v jednom než skuhrajícím bílým patriarchou.

Ze seriálu Sex Education

Moordaleská střední je na první pohled svět s jasnou hierarchií. Vyskytují se tu autističtí nerdi, sportovní hvězda i školní rváč. Ale i nerdi mohou toužit po lidské blízkosti, nedotknutelný idol může čelit odmítnutí a s bitkařem, co šikanuje široké okolí, se dá za jistých okolností soucítit. Typizované postavy se s přibývajícím množstvím podzápletek mění v komplexní individuality. Tomu napomáhá i vynikající casting. Kromě Asy Butterfielda a Gillian Anderson se v seriálu objeví spousta úplně neznámých mladých herců, z nichž stojí za pozornost Emma Mackey coby Otisova obchodní partnerka a tajná láska nebo Ncuti Gatwa v roli nejlepšího (protože jediného) přítele.

Make love great again!

Ze seriálu Sex Education

I když k tomu svádí, Sex Education se nedá sledovat jen jako prostoduché guilty pleasure. Na to má příliš chytrý scénář, a navíc vyžaduje spoustu empatie. Pojednává o mezilidských vztazích v jejich složitosti a spíš než o sexu vypráví o tom, co nás formuje, a o očekáváních, která si vůči ostatním vytváříme. Otis je třeba schopen precizního vhledu do problémů druhých, ale nevědomě při tom používá tytéž manipulativní praktiky i fráze, které vyčítá svojí matce. A právě vzájemné pochopení nejen ve vztazích rodičů a dětí často schází a způsobuje koloběh věčného neporozumění.

Seriál tak není progresivní mírou sexuální explicitnosti, ale tím, že nenásilně vyzdvihuje zdánlivě jednoduché sdělení: je jedno, kolik vám je a kde jsou vaše kořeny nebo sexuální preference – nebuďte zlí a chovejte se k ostatním, ale i sami k sobě s respektem. Pokud by byla generace Z schopna podobné sebereflexe, jakou nakonec projeví některá děcka z Moordale, není to s osudem světa vůbec špatné. A kdyby náhodou ne, třeba díky Sex Education pár lidí nestráví půlku puberty ve strachu a poznatky o potratech nebudou muset čerpat z filmů Gaspara Noého.

Seriál Sex Education boří stereotypy středoškolských komedií o sexu. Jak to chodí na Moordaleské střední a co svým spolužákům poradil amatérský sexuální terapeut Otis? Poslechněte si recenzi seriálu Sex Education.

autor: Jarmila Křenková
Spustit audio