Skládáme přes videohovory. Příští deska bude kompletně autorská, říkají Viah

26. březen 2020

Oběžným výtahem Českého rozhlasu už se v rámci Paternoster Sessions projela řada hudebnic a hudebníků. Vešli se do něj třeba Kapitán Demo, Ben Cristovao se svým kytaristou Karolem a taky kompletní tříčlenné uskupení Viah. Bojí se Vi, Eleni nebo Rosalie jezdit výtahem? A jak se jim v něm vlastně hrálo?

„Stát mezi světly, kamerami a stojany na mikrofony bylo náročné. Obvykle hodně tančíme a ve výtahu jsme se musely omezit na choreografii hlavou,“ směje se Vi Tranová, zakladatelka Viah, a dodává, že i dvě zbylé členky mají rády překážky a nezvyklá prostředí.

Jak trojice Viah funguje teď, když se holky nemohou vídat a skládat hudbu společně? „Scházíme se přes videokonference a založily jsme si sdílený online dokument, kde můžeme řešit témata, která trápí každou jednu z nás. Vůbec poprvé pracujeme skutečně ve třech, dřív to byly spíš moje vlastní problémy, které jsem zpracovávala.“ Nová deska bude kompletně autorská, trojice právě zkouší různé přístupy ke zpracování. 

Sama Vi ale vnímá i pozitivní aspekty nastalé situace. „Loni to pro nás celé bylo dost nepochopitelné a neuchopitelné. Začátkem roku jsme byly malá a nevýrazná skupina, která ale nabyla mnohem větších rozměrů. Všechny tři jsme rády, že teď musíme trochu zpomalit.”

Jak si Vi Tranová udržuje klidnou a pozitivní mysl? A jaká témata budou řešit Viah na nadcházejícím albu? Poslechněte si celý rozhovor.