Slávek Král: Španělsko je na stopování nejhorší země na světě. V Číně nevědí, co to je

19. červen 2017

Slávek Král o svých dvou cestách stopem kolem světa a o tom, jak na cestách neutrácet, naopak si přivydělat peníze a zkušenosti. Třeba jako včelař, sběrač kiwi, pomocník v pivovaru, zahradník a podobně.

Slávek Král nastopoval za 5 let přes 100 000 km v 50 zemích světa. Stopnul už pohřební vůz, policajty, traktory, sanitku, koně i motorku. Na začátku jeho velkých cest byl ale prostý vyhazov z práce... Nějaké peníze měl a cestuje levně, takže v roce 2013 prostě vyrazil. Koupil si letenku do Japonska a pokračoval na trase Malajsie – Thajsko – Tchaj-wan – Nový Zéland – Havaj – Mexiko – USA - Kanada – USA – Island – Belgie – Holandsko – Německo – ČR. Druhá cesta kolem světa následovala v roce 2015 a 2016, kdy projel Evropu – Střední a Jižní Ameriku a Asii. Cestu do Afriky, kam se zatím nepodíval, plánuje na letošní podzim.

Čínským řidičům: 他并不想坐火车。不要带他去车站 Nechce jet vlakem. Neberte ho na nádraží!!!

Ostrovy a kontinenty, které Slávka oslovily, si nechal vytetovat na nohu: „Jsou tam místa, kde se mi něco zásadního stalo.“ Tasmánie, Severní i Jižní Amerika a mnohá další. „Nejhorší na stopování je Španělsko. Pak Portugalsko, Brazílie a Argentina,“ říká. „To, co mi normálně trvá den, ve Španělsku trvá čtyři,“ shrnuje svoje zkušenosti. Ostrovní státy jsou naopak obvykle výborné.

Zvláštní kapitolou byla Čína. Tam měl Slávek problémy jak s domluvou a orientací, tak s vysvětlováním toho, co autostop vůbec je. „Cesta na výpadovku v čínském velkoměstě může zabrat celý den chůze. Spoustu míst neumím vyslovit a napsat něco v latince nemá pro místní ani cenu,“ usmívá se Slávek. „Kamarádka mi napsala pro řidiče celý dlouhý sloh v čínštině o tom, kdo jsem, co je to stopování, proč to dělám a jak mi můžou pomoct. A že mě hlavně nemají odvézt na vlakové nádraží. Oni si to vždycky přečetli, ale stejně nic nechápali!“

Slávek Král, lovec zkušeností na cestách kolem světa stopem: Španělsko je nejhorší země na stopování na světě. V Číně nevědí, co to je

Cestovatel sběračem kiwi, včelařem, tesařem, myčem nádobí i záchodů

Na cestách Slávek pracuje – někdy pro peníze, někdy jen za stravu a bydlení jako dobrovolník. „Vždycky sháním práci, kterou jsem ještě nedělal. Chci se naučit něco nového. Sbíral jsem kiwi, pracoval jsem u koní, byl jsem včelař, dělal jsem střechy, učil jsem angličtinu v Koreji, byl jsem zahradníkem na Havaji, pracoval jsem na rýžových polích v Japonsku, pomáhal jsem pivovaru s organizací novozélandského Oktoberfestu, čistil jsem záchody, dělal jsem daňovou excelovou tabulku pro farnost v Kolumbii.“ Dobrovolnická práce ho nejvíc láká na organických farmách. Zkušenosti jsou pro něj přednější než peníze. Práci si vybírá nejčastěji přes HelpX a doporučuje každému týden až dva na jednom místě a pak se zase posunout dál. O svých zkušenostech píše na svém blogu www.slavekkral.cz a facebooku a podílí se na organizování Low Cost Race.

Slávek Král, lovec zkušeností na cestách kolem světa stopem: Španělsko je nejhorší země na stopování na světě. V Číně nevědí, co to je
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.