Solární cesta na tandemových lehokolech

18. červenec 2011

Karel Šebela, Honza Galla a spol. jeli na ležatém dvoukole se 4 m dlouhým přívěsem se solarními panely po Evropě. Chtěli zjistit, jak se cestuje na větší vzdálenosti částecně s použitím lidské sily a částečně na elektrickou, potažmo solární energii.

Trasa obsáhla Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko a Francii, na původně plánovaný Benelux už nedošlo, protože výpravu přibrzdilo špatné počasí a technické obtíže. Detailní rozpis trasy po jednotlivých dnech najdete zde.
O lehokolech a alternativní cykloturistice vůbec jsme mluvili s Honzou Gallou už dříve: základní informace o lehokolech, historii alternativní cykloturistiky a dalších expedicích najdete tady.

Jen pár dnů před vysíláním Casablanky 17. července se leho-cyklo-solarturisté vrátili zpátky do Česka a Karel Šebela přišel povyprávět o svých zážitcích právě do cestovatelského a outdoorového magazínu RW. Poslechněte si záznam živého vysílání, které přiblížilo, jak funguje tandemové lehokolo, které spolu s přívěsem má 8 metrů, jakou technickou péči vyžaduje, jestli je budoucností soláního cestování, ale taky o tom, jak na takovou cyklistickou specialitu reagují policisté, jak zhltnout ovesné vločky za jízdy, kde jsou nejhorší řidiči a jak to probíhá, když (omylem) zajedete na armádní území do vojenského skladiště.Web akce: solar-tour.eu

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.