Sonic Youth: Sleeping Nights Awake

22. říjen 2008

Mám rád hudební filmy a mám rád Sonic Youth. Na dokument o nich se tudíž půjdu podívat kdykoli a s radostí. Tenhle snímek má navíc ještě sympatický koncept: sedm mladých lidí dostane digitální kamery, aby zachytili zákulisí a průběh koncertu legendárních Sonic Youth na turné k jejich poslední desce.

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Moment... Není vám tenhle nápad s několika kamerami v rukou amatérů odněkud povědomý? Samozřejmě, máme totiž v čerstvé paměti strhující atmosféru koncertního dokumentu Beastie Boys, 50 kamer a 40 tisíc párů očí. Takže v zásadě nic originálního, chtělo by se říct. Jenže tohle není obšlehnutý nápad. Neziskovka Project Moonshine, pod jejímiž křídly jsou tihle mladí dokumentaristé sdružení, takhle prostě funguje. Poskytuje účastníkům workshopů školení a vybavení k tomu, aby sami zachytili a zpracovali důležité umělecké události ve svém okolí.

00803080.jpeg

Nečekejte tedy odvaz a avantgardu klipů z experimentátorského mládí Sonic Youth, v tomhle filmu prostě jen vystupují. Ospalé probdělé noci divákům na stříbrný hranatý talíř servírují v podstatě tradiční záznam koncertu prostříhaný zákulisními mezihrami, pár pěkných záběrů zblízka a několik nepřevratných fragmentů rozhovorů. To všechno ve fotogenickém černobílém balení. Středoškoláci z nevadského Rena se projevují - světe div se - poněkud průměrně a neinvenčně. A moc nového se nedozvíme ani o Sonic Youth samotných.

Co ovšem zdaleka průměrné ani neinvenční není, je hudba, o kterou v dokumentu jde. Sonici jsou naživo výteční, a to je jasně vidět a slyšet i na plátně. Snad s jedinou výjimkou, kdy si Kim Gordon napřed v zákulisí stěžuje, jak je pro ni zpívání náročné, protože není zrovna dobrá zpěvačka, a vzápětí nemilosrdně následuje píseň, která jí opravdu vokálně víc než nesedí. Jinak ale noisové legendy hrají výborně, a dokonce dojde i na něco jako raritní bonus tracky - prastaré skladby Shaking Hell nebo Tom Violence z prvních desek.

00803079.jpeg

Když svůj zážitek z Ospalých nocí shrnu, vychází mi jednoduchý výsledek společný až příliš mnoha hudebním dokumentům. Jak říká na závěr jedna ze středoškolaček: pro mladé amatérské filmaře určitě zábavný způsob, jak strávit 4. července. Pro fanoušky Sonic Youth příjemně prožitých osmdesát minut s našimi idoly. Pro všechny ostatní bohužel poněkud zbytečná podívaná.

Podívejte se na trailer k filmu.

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.