Speciál Diagnózy F o autismu: Ženy s Aspergerovým syndromem jsou tolerantnější

4. červen 2015

S Radkem jsem poprvé mluvila pár minut před vysíláním. Náš rozhovor pro Diagnózu F zprostředkovala ředitelka organizace APLA Magdalena Čáslavská, která se s ním zná. O autismu, resp. Aspergerově syndromu, kterým Radek trpí, jsem leccos přečetla, přesto (nebo právě proto) bylo pro mě naše setkání velmi intenzivním zážitkem.

Na vrátnici budovy Českého rozhlasu na mě čekal nenápadný muž drobnější postavy s plachým pohledem. Poměrně statečně udržel oční kontakt, čímž v první chvíli vyvrátil mýtus o tom, že lidé s poruchami autistického spektra nejsou očního kontaktu schopni. Zda šlo o přirozený mezilidský kontakt, nebo naučené gesto, o němž ví, že je ve společnosti běžné, popřípadě žádoucí, jsem se ho bohužel nezeptala. Ptala jsem se ho ale na řadu jiných věcí. Třeba na to, jak vyrůstal, kdy si začal všímat, že svět vidí trochu jinak než lidé kolem, a jak ho brali či berou jeho vrstevníci. Bylo pro mě příjemným zjištěním, že si už na základní škole dokázal najít přátele, kteří ho berou takového, jaký je, a s nimiž je v kontaktu do dneška. Nevím, možná jsem čekala, že jsou školáci povrchnější a plní předsudků.

Radek byl v rozhovoru poměrně stručný a velmi opatrný. V osobních tématech, jako jsou třeba partnerské vztahy, si své soukromí pečlivě střežil. Přesto prozradil, že se mu ve vztazích se ženami, které, podobně jako on, mají Aspergerův syndrom, daří lépe než se ženami bez něj. Mimo jiné proto, že jsou prý tolerantnější a také pravdomluvné. Pro lidi s Aspergerem je podle Radka velmi obtížné si vymýšlet věci, které nejsou pravda.

Radek má zajímavého koníčka – sleduje protialkoholní a protikuřácké zákony u nás a v zahraničí. Myslím, že kdybych mu dala v tomto tématu více prostoru, jistě by se vášnivě rozpovídal, ovšem to už by bylo na trochu jiný rozhovor. Tentokrát jsme si povídali o jeho životě s Aspergerovým syndromem.

Poslechněte si záznam rozhovoru.


Speciál Diagnózy F o životě s autismem tak pokračoval druhým dílem. Následovat bude rozhovor s Magdalenou Čáslavskou, ředitelkou APLA, o tom, jaké služby potřebují lidé s autismem a jejich blízcí, jaké úskalí tyto služby mají, a také o tom, jaké mají lidé s autismem možnosti pracovního uplatnění. Poslouchejte Diagnózu F opět ve čtvrtek 11. června 2015 po 17. hodině.

Odkaz:
www.apla.cz Asociace pomáhající lidem s autismem

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.