Spontánnost je dobrá, když je plánovaná. Postřehy českých Apropos Architects ze Švýcarska

6. leden 2022

Michal Gabaš a Eva Gabaš Rosenová odešli z Prahy do Švýcarska, založili si tam studio Apropos Architects. Postavili už jeden bytový dům a další projektují. Jak se jim pracuje a žije v architektonické velmoci?

Na začátek roku jsme si vyjeli na (podcastový) výlet do Švýcarska. Mluvili jsme hlavně o bytovém domě, který Apropos Architects navrhli do města Sargans. Švýcarský investor si vybral v soutěži právě začínající české architekty. Proč? „Tuhle otázku si občas taky klademe,“ směje se Gabaš. V čem se liší projektování a povolování ve Švýcarsku a v Česku? Jaké jsou v domě betony a omítky? A jak to vypadá na švýcarské stavbě?

Michal Gabaš vyjel do Švýcarska už před deseti lety a pracoval v nejslavnějším tamním ateliéru Herzog a de Meuron. Eva Gabaš Rosenová byla zaměstnaná v ateliéru Gigon Guyer Architekten. Mluvili jsme o tom, jak to ve švýcarských architektonických studiích chodí – jak se komunikuje se slavnými šéfy a  jak se řeší mateřská dovolená.

„Je jenom tři měsíce. Když má člověk štěstí, zaměstnavatel povolí půlroční odchod z práce,“ vysvětluje Gabaš Rosenová. Jak to udělali oni, když se jim ve Švýcarsku narodil syn?

Eva a Michal Gabašovi též poradili, kam ve Švýcarsku za architekturou, proč se dobře žije v Curychu a mluvili i o tom, co je na Švýcarsku trochu nuda. Podle Evy Švýcaři nejsou moc uvolnění: „Spontánnost je dobrá, když je plánovaná,“ říká.

 

Spustit audio