Sportovní psychologii v Česku zatím nevystudujete. Osvětu oboru podpoří i soutěž Měníme svět pohybem

18. červenec 2024

Soutěž Měníme svět pohybem organizuje FTVS UK pro studentstvo všech českých vysokých škol. S vítězkou letošního ročníku Barborou Matějčkovou a Janem Štejnarem, který se umístil na třetím místě, jsme mluvili o jejich projektech, které byly zaměřené na sportovní psychologii a pomoc prostřednictvím pohybové aktivity. „Je skvělé, že soutěž podporuje nápady mladých lidí, které mohou zlepšit náš svět. A finanční odměna je v dnešní době důležitá,“ shodují se oba.

Jan Štejnar, student 2. ročníku bakalářského studia oboru Aplikované tělesné výchovy pro osoby se specifickými potřebami na FTVS UK, zaujal porotu se svým projektem Cesta za snem –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kolo spojuje. V rámci něj dal dohromady osmičlenný tým, se kterým se na přelomu července a srpna zúčastní závodu Handy cyklo maraton kolem České republiky. Kromě povinné účasti jednoho cyklisty na handbiku ale závod obohatil o další roviny. „Pojedeme na second hand kolech, po celou dobu plánujeme využívat aplikaci EPP Pomáhej pohybem a cestou chceme také do knihobudek, které potkáme, umisťovat brožury o bezpečné jízdě na kole.“

Vítězkou letošního ročníku Měníme svět pohybem se stala vystudovaná psycholožka Barbora Matějčková, která pracuje jako sportovní psycholožka ve vědeckém pracovišti CASRI a spolupracuje jak s individuálními, tak celými týmy. Její projekt je dlouhodobějšího charakteru a cílem je, aby všichni sportovci měli možnost využít sportovního psychologa a také určitá osvěta tohoto oboru v Česku. „Současná situace je taková, že obor sportovní psychologie u nás zatím ani nelze studovat. Člověk musí vystudovat jednooborovou psychologii a pak si sám vyhledávat metody mentálních tréninků, techniky, čerpat ze zahraničních studií a výzkumů,“ vysvětluje Barbora.

Čtěte také

S tím souvisí i fakt, že sportovních psychologů je v Česku nedostatek. „V Asociaci psychologů sportu je nás zaregistrovaných okolo čtyřiceti.“ Sportovci také často neznají rozdíl mezi mentálním koučem a sportovním psychologem, mezi těmito dvěma profesemi je ale propastný rozdíl, vysvětluje Barbora. „Koučové potřebují k vykonávání své profese pouze výcvik, který lze absolvovat i za dva týdny, nemusí mít za sebou žádné vzdělání. Pokud ale nemají vystudovanou psychologii, nedisponují komplexnějšími znalostmi a nedokáží adekvátně pomoci ve chvílích, kdy dojde i na hlubší témata mimo sport.“

V jakých evropských zemích lze studovat přímo obor sportovní psychologie? Kde se může uplatnit člověk, který vystuduje obor Aplikované tělesné výchovy pro osoby se specifickými potřebami? Poslechněte si celý rozhovor s Barborou Matejčkovou a Janem Štejnarem o projektech, se kterými uspěli na letošním ročníku soutěže Měníme svět pohybem!

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.