„Jsme pyšní na to, co jsme zvládli.” Peerko a Měsíc pro fakultu pomáhá vrátit „Fildu“ do normálu
Po tragické prosincové události v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na začátku ledna uskutečnil pietní pochod a na náměstí Jana Palacha hoří památný oheň. Prostor před Rudolfinem se zároveň na čtyři týdny stal místem pro iniciativu s názvem Měsíc pro fakultu, jejíž součástí je i studentská psychologická pomoc Peerko. „Jsme pyšní na to, co jsme během tak krátkého času dokázali,“ shodují se za oba projekty Karolína Faberová a William Pichardo.
„Během šedesáti hodin na začátku ledna jsme zorganizovali více jak dvacetičlennou skupinu peerů, dohodli jsme se s Českým červeným křížem a vymysleli název Peerko. Máme intervize, supervize a fungujeme profesionálně,“ shrnuje Karolína Faberová počátek Peerka, které by v budoucnu mělo na fakultě dále fungovat jako zapsaný spolek. „Aktuálně je to krizová intervence na bázi peer suportu – student mezi studentem. Spousta lidí má pořád stigma jít za psychologem, takže se snažíme využít toho, že k sobě máme blíž,“ dodává doktorandka výhodu Peerka.
Čtěte také
Jaké pocity má z dosavadního průběhu Měsíce pro fakultu William Pichardo, coby jeden ze členů koordinačního týmu, který funguje jako spojnice mezi fakultním produkčním týmem a zástupci spolků a jednotlivých kateder? „Je skvělý úspěch, že se nám to celé podařilo provést v šibeničním čase a za pochodu, protože koncept vzniká souběžně s jeho uskutečňováním. Daří se nám realizovat myšlenku, že se od fáze šoku a truchlení dostáváme přes společnou činnost k běžnému životu.“
Pietní místo před budovou Rudolfina skončí 31. ledna, kdy se vzpomínkový oheň nechá vyhořet. Dál je podle Williama všechno ještě stále v řešení. „Pracuje se na tom, aby se mohla hlavní budova co nejdřív otevřít, cíl je začátek semestru. Kromě čtvrtého patra, které bude pravděpodobně minimálně do září nepřístupné.“
Jak se k organizaci obou projektů Karolína a William dostali? Co je součástí programu Měsíc pro fakultu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Tragická událost na FF UK nabourala jistoty. V krizi není ostuda vyhledat pomoc, říká psycholog
Budou to dva týdny od střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Tragická událost zasáhla spoustu lidí včetně studentstva.
-
Šok vystřídá truchlení. Zapalte svíčku, hýbejte se. O traumatu z tragického útoku s Honzou Vojtkem
Česko se po střeleckém útoku na akademické půdě probudilo do jiného světa. Jak zpracovat pocity bezmoci? Poslechněte si rozhovor s psychoterapeutem Honzou Vojtkem.
-
Přečetl jsem si titulek článku a mám názor. Jak se bavit o vážných a konfliktních tématech?
„Často nechceme diskutovat, ale potvrdit vlastní názory nebo přesvědčit ostatní,“ říká v Balancu psychoterapeut a klinický psycholog Adam Suchý.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.