Startér hledá talenty v Saigonu a mezi skladateli filmové hudby

12. říjen 2016

Platforma pro nové hudební talenty pokračuje už druhý týden v nové sezóně, pořád jsme uchvácení z Introspekce i Zagami Jericho, dvou projektů, které u nás vedou renesanci osmdesátkového zvuku, a zároveň znějí dost osobitě. Z novinek nás nejvíc zaujal charismatický songwriter Saigon Scum a skladatel F L Y B Y.

Marek Mrkvička (F L Y B Y) studuje filmovou vědu v Brně a jeho soundcloud je plný kompozic, které jen čekají, až si je někdo vybere k lyrickým kamerovým švenkům po krajině. Markova dosud nejlepší skladba se schovává pod studentským uměleckým projektem Ztichlé budovy, který oživuje opuštěné městské prostory novou hudbou. Mrkvička složil hudební elegii pro halu v Židenicích, na které ho baví jeho jednoduchost. „Je to velký prosvětlený prostor. Opakují se zde stále stejné prvky a celé to na mě působí až hypnoticky. Moje skladba by měla být podobná.“ Skladba od F L Y B Y kopíruje strukturu budovy, trpělivě opakuje motivy, graduje, vzápětí se zase schovává k temným koutům.

Severočeský one man band Saigon Scum ze všeho nejvíc vsází na svou vlastní energii. Lakonický projev Davida Brázdy připomíná našemu porotci Ondrovi Mikulovi třeba legendární Pavement. I když si Saigon Scum půjčuje z kytarové diskografie devadesátek, jeho silná písničkářská osobnost se za cizími vlivy neztrácí. Good Mourning je energický lament z okolí hnědouhelné pánve, song, který dost dobře může být o bolestném rozchodu i o radosti z nově nabyté budoucnosti.

Poslechněte si druhé kolo Startéru, kde jsme tracky podrobně hodnotili s porotcem Ondrou Mikulou, zahlasujte pro svého favorita a pošlete nám vlastní song na starter@rozhlas.cz!

autoři: Jakub Johánek , Jonáš Zbořil
Spustit audio