Startér s Albertem Černým a Bárou Podzimkovou fandí domácímu shoegazu

30. duben 2018

Poslední dva týdny přijímáme novinky do hitparády neobjevených. Dnes přišla řada na domácí shoegaze od milovníků Slowdive – Iggy Mayerov. A štěstí se Startérem zkouší i kapela, kterou už objevily i některé české zpravodajské servery: duo Rituály. Kdo si získal sympatie našeho porotce Alberta Černého z Lake Malawi? A kdo udělal dojem na jeho přítelkyni, modelku Báru Podzimkovou?

„Je to někde mezi Rammsteinem a Lucií,“ ozývalo se na adresu novinky Ovládnout od dua Rituály. A seznam jmen, která nám kapela postavená na troskách indierockových A Banquet evokovala, se postupně rozšiřoval. Albert Černý přidal dánské Mew, Jonáš staré M83, Jakub Dádu Patrasovou. Nakonec jsme se shodli na jednom: Rituály hrají pop, kterému se dá leccos vytknout (třeba klišovitý text, ve kterém se to hemží „koridami‘ a „Saharami“), ale nedá se mu upřít, že má „ksicht“. Rituály patří mezi kapely, které už se mimo Startér dokázaly etablovat – pozornosti by si v českém hudebním mainstreamu zasloužily ještě víc. Třeba se to povede s čerstvě vydaným EP Rukopis, kde mimochodem najdete i cover devadesátkového hitu od Moniky Načevy – Udržuj svou ledničku plnou. Za to mají od nás malé plus!

Druhá novinka, která z e-mailové schránky doputovala až do vysílání, přišla od pražské pětky Iggy Mayerov. Tahle rok stará kapela miluje dreampop a shoegaze a za své vzory počítá Slowdive, Daughter nebo London Grammar, v jejich nasazené skladbě Stardust byste ale nejvíc slyšeli ty první jmenované. U Alberta i Báry sklidila novinka od pětice s charismatickou zpěvačkou větší chválu než Rituály, Jakub s Jonášem ale měli pár připomínek. Podle Jakuba chybí něco navíc, co by Iggy Mayerov odlišilo od jejich vzorů. Jonáš míní, že potenciál je v klavíru, který vystupuje nad plochy zreverbovaných kytar a přináší do jinak žánrového songu celkem osvěžující element. Ostatně, stejně jako zpěv, na kterém by Iggy Mayerov určitě mohli stavět.

Komu by Albert Černý chtěl udělat remix? A kterou skladbu si zamiloval tak, že ji přidá do svého veřejného playlistu na Spotify? Poslechněte si Startér, ve kterém hodnotila i jeho přítelkyně, světoznámá modelka a velká hudební fanynka Bára Podzimková. A nezapomeňte posílat vlastní skladby, ještě dva týdny máte šanci se zúčastnit hitparády neobjevených a třeba si zahrát na finálovém Startér Showcase v café V lese!

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.