Startér vzpomíná. Dostane se do finále dramatická ICATERINA?

31. březen 2022

18. dubna začíná finálový týden Startéru. Tři interpreti budou v hlasování bojovat o vaši přízeň a všichni pak následující pondělí společně oslavíme vítěze (a přijdeme si to vyříkat s nejprotivnějšími moderátory v dějinách rozhlasu) v pražském Café V lese. Teď ještě důležitá věc. Co jsme to vlastně v letošním ročníku hráli?

Třeba ICATERINU. To je sóloprojekt zpěvačky a producentky Kateřiny Coufalové, jinak studentky pražské DAMU, z jejíž hudby je ostatně cit pro drama dost slyšet. Track Krize zní jako muzikálové číslo z představení, které se snaží bojovat proti toxické maskulinitě a rape culture. „Hlavně buď potichu / nikdo se to nesmí dozvědět / polaskám tě. Nesmíš to nikomu povědět,” zpívá ICATERINA ve znepokojivém songu, jehož atmosféru skvěle doplňuje minimalistická produkce. Kateřinin dominantní hlas beztak nepotřebuje víc než trochu dunivého basu a trochu roztěkaného synťáku. Kámen úrazu je refrén. Ale tomuhle songu se jinak nedá upřít charisma, ze kterého půl roku po premiéře ve Startéru vážně nic neubylo. 

Hodně se nám zamlouvá i track od novoromantika Virgila Dante. Jeho track Nemůžu dýchat se veze na vlně oblíbeného r’n’b a my máme pocit, že by Virgil klidně mohl být novodobým Janem Cézarem. Možná to dělá ta kožená bunda, možná to zlomené srdce. Je velká škoda, že Virgil Dante nedostal víc hlasů. Do finále se neprobojuje, ale do vašich srdcí by se stejně určitě vešel. Líbí se vám jeho trochu neotesaný, ale osobitý styl? 

A na jaký track vzpomínáte vy? Kdo by se podle vás měl objevit ve finálovém souboji? A kdo z nás porotců vás nejvíc štve? Hejtujte na starter@rozhlas.cz. A songy prosím neposílejte. Zase příště!

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.