Street for Art popáté na Jižním městě
Díky festivalu Street for Art ožije od 18.do 26.května okolí stanice metra Opatov. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu je „kultura v místě, ve kterém žijeme“.
Po celou dobu trvání festivalu Street for Art bude přímo u stanice metra Opatov fungovat dočasné Divadlo Šnek, které pojme 120 diváků. Divadlo vznikne úpravou stávající spirálovité betonové rampy, která spojuje stanici metra s autobusovou zastávkou. Pokud bydlíte na Jižním městě, tak jste si možná všimli, že už dva týdny před zahájením festivalu se betonový šnek na Opatově začal proměňovat. Pokračuje jeden z organizátorů festivalu Jiří Sulženko:„Celá konstrukce šneka dostane červenou barvu, aby získala na oficialitě. Myslím, že se také používá slovo glamour. Zkrátka měla by připomínat třeba červený koberec v Cannes.“
Mottem letošního ročníku Street for Art je „kultura v místě, ve kterém žijeme“. O tom, že kultura nevzniká jen v centrech měst, ale i na jejich okraji a na předměstích je přesvědčen i programový ředitel festivalu David Kašpar: „Chceme vyvrátit mýtus, že na Jižním městě není kultura. Na Jižním městě je kultura a děje se tady docela dost zajímavých věcí.“
Tak jako každý rok i letošní, 5.ročník festivalu má na programu řadu debat. Nosným tématem i v této sekci programu zůstává lokální kultura. Na diskusích spolupracuje se Street for Art také Centrum současného umění DOX. Dramaturgyně Michaela Hečková vysvětluje, že cílem spojení s DOXem bylo ukázat, že propojení kulturních institucí na periferii a v centru může v praxi zdárně fungovat.
Organizátoři akce Street for Art Jiří Sulženko a David Kašpar v rozhovoru v Radiu Wave přiblížili program pátého ročníku festivalu, který obsahuje kromě divadelního představení Jižák, město snů také předávání cen lokální kultury. Proč se cena jmenuje Zlatý průduch a co si od jejího udělení organizátoři slibují? To si poslechněte v rozhovoru.
Kromě debat budou součástí Street for Art také různé workshopy, například na téma kreativní zahradničení, a také přehlídka filmů, které vznikly na Jižním městě.
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.