Studenti digitalizovali místní rozhlas: nahradí ho u nás mobilní aplikace

6. červen 2016
03644034.jpeg

Většina českých obcí stále používá takzvaný místní rozhlas jako hlavní komunikační kanál se svými obyvateli. Skupina studentů se rozhodla modernizovat tento zastaralý způsob a vytvořili interaktivní mobilní aplikaci My Hometown, která otevře nový svět v komunikaci mezi občany a orgány samosprávy. Každá obec bude mít možnost vlastnit jedinečný účet, na kterém se budou objevovat různá oznámení, hlasování, funkční bude i hromadný interní e-mail nebo prostor pro podněty občanů. Studenti chtějí postupně digitalizovat místní rozhlas v každé obci v České republice a na Slovensku. Celý projekt je nyní testován na košickém sídlišti. Všechny obce, které se do projektu nyní zapojí, budou mít službu další tři měsíce zdarma. Ani potom ale nebude drahá, slibují studenti.

autor:Timea Crofony
 • Krátká zpráva
 • Jak nezdravá je sůl? Vědec navrhuje zkoumat vězně na dietě bez soli

  18. květen 2018
  Fast food

  Debata okolo škodlivosti přílišného množství soli má mezi lékaři a vědci dlouhou tradici.

  Řada lidí se domnívá, že nadměrné používání soli v jídle způsobuje vysoký krevní tlak a infarkty. Daniel Jones z University of Mississippi, který se zabývá obezitou a působením soli na lidský organismus, chce k potvrzení tohoto důkazu přinést solidní důkaz. Podle deníku The Atlantic navrhl Jones spolu se svou výzkumnou skupinou pozorovat efekt užívání soli na člověka ve velmi kontroverzním prostředí – ve vězení. Jones tvrdí, že právě s některými soukromými věznicemi diskutuje možnost zavádění diet s nízkým podílem soli části vězňů. Navrhovaný výzkum samozřejmě rozpoutal diskusi. V Americe je zakázáno provádět testy na vězních s několika výjimkami: studium kriminálního chování, studování věznic jako institucí, studium podmínek, které disproporčně ovlivňují vězně, jako například drogová závislost nebo žloutenka, epidemiologický výzkum a nakonec výzkum, který přispívá ke zdraví testovaných vězňů. Podle Jonese jeho návrh spadá do poslední kategorie, protože vězňům sníží množství soli v jídle na méně než 2 300 miligramů za den, vysvětlil to v návrhu výzkumu. Dávku, která těmto parametrům odpovídá, doporučuje v denní konzumaci i Americká kardiologická asociace. Jednotliví pacienti si nebudou vybírat, jaká jídla dostanou, což podle Jonese není problematické. Vězni si totiž nemůžou vybrat, co budou jíst, ani při běžném stravování. Každý vězeň se do výzkumu přihlásí dobrovolně. Kritici tohoto výzkumu namítají, že jídlo ve vězeních je už samo o sobě špatné a nezdravé, upozorňují také například na to, že není nikdy 100% možné sledovat, co lidé ve vězeních jedí. Jídlo si často vyměňují mezi sebou a konzumují třeba chipsy a podobná vysoce solená jídla. Zakladatel Centra pro ochranu lidských práv Paul Wright hovoří například o tom, že vězni dostávají často malé porce jídla a potraviny, které nejsou příliš čerstvé. Zmínil také případ, kdy vězni dostávali jídlo s nálepkou „neurčeno ke konzumaci“. Pokládá si tedy otázku, jaký rozdíl ve zdraví vězňů vyvolá snížení množství soli, dokud nejsou vyřešeny tyto mnohem závažnější problémy.

 • Ani král, ale ani hraničář. Hrdinou seriálu Pán prstenů prý bude mladý Aragorn

  18. květen 2018
  Aragorn - Viggo Mortensen

  O tom, že Amazon připravuje seriálovou adaptaci Pána prstenů, se ví od listopadu minulého roku. 

  Za práva na natáčení firma zaplatila 250 milionů dolarů a podle nejdivočejších odhadů má celý seriál rozpočet miliardu. Kromě financí se samozřejmě už od oznámení spekuluje i o tom, kde a hlavně v kterém období dějin Středozemě se bude odehrávat. Díky fanouškovskému serveru TheOneRing.net je teď o něco jasněji. „S odvoláním na více zdrojů potvrzujeme, že první série bude hlavně o mladém Aragornovi,“ publikovali jeho správci na Twitteru. Časově by tak seriál spadal do období mezi Hobitem a Pánem prstenů, do doby, kdy Aragorn používal jméno Thorongil, s kariérou chodce teprve začínal a o Andúrilu, Plamenu západu, jen tajně snil. Amazon se ke zprávě odmítl vyjádřit, ale už teď je jasné, že seriál bude mít minimálně pět sérií. Datum vydání zatím není známé, čekání si fanoušci Středozemě můžou zkrátit třeba dosud nepublikovanou knihou J. R. R. Tolkiena The Fall of Gondolin, která vyjde v srpnu. Jestli se pro roli v seriálu podaří omladit Vigga Mortensena, se redakci zjistit nepodařilo.

 • Japonský mnich žaluje chrám. Kvůli náročné práci prý trpěl depresemi

  18. květen 2018
  02340616.jpeg

  Za sedm let práce, kterou prý často prováděl nepřetržitě i několik týdnů, se dostal do deprese. 

  Náplní práce mnicha byla péče o turisty. Chrám žaluje o 8 a půl milionu jenů, což jsou necelé dva miliony korun, jak píše britský deník The Guardian. Mnich údajně vstával před pátou ranní, v průběhu dne se věnoval hostům a chodil spát často až pozdě v noci. Pracoval někdy až 17 hodin v kuse. Mnichův právník Noritake Širakura tvrdí, že pracovní doba mnichů nebyla nijak regulována. „Když pracujete jako mnich, často je to bez jakéhokoliv vymezení pracovních hodin. Vykonáváte práci, která je označována za náboženský výcvik a ten musíte přečkat, i když to znamená výrazné strádání,“ řekl právník Širakura, který odmítá uveřejnit jméno svého klienta i o který chrám se jedná. Mnich chce podle něj zachovat svou anonymitu, aby se případně mohl vrátit ke své práci nebo si najít pozici jinde mezi jinými buddhistickými mnichy. Podle The Japan Times pracoval mnich minimálně měsíc bez dne volna, což lokální kontroloři pracovních podmínek považují za přetížení.

 • „Oči sivé, na nebi hoříte.“ Čáry života lákají na poetiku debutu singlem Svatební

  18. květen 2018
  Čáry života na Radio Wave Live Session

  Písničkář Jan Boroš, bývalý člen čerstvě rozpadlé formace Fiordmoss, vydává nový singl Svatební. Ten předznamenává dlouho avizovanou debutovou desku Stínítko, která vyjde 1. června a produkoval ji Prokop Holoubek z kapely MIDI LIDI.

  Pomalé a smutné písničky o lásce, jak je popisuje sám Boroš, vznikaly v letech 2014–2018 při jeho pobytu v Berlíně a na albu se objeví i tři dosud vydané skladby Šílená, Sídláky a 10000. Ty zazněly i na Radio Wave Live Session z května minulého roku, kde se Čáry života objevily spolu s dné a Lavrou. Stínítko se bude křtít 8. června v žižkovském klubu Theremin, kde na společném koncertě nové album So Far So Good pokřtí i indiepopoví Mayen, jako special guest vystoupí garážovka Vellocet Roll.

 • Pop music je pořád smutnější, lidi ale chtějí radši veselé písničky, aby mohli zapomenout a tančit

  18. květen 2018
  deprese - smutek - muž - mileniálové

  Hudebníci mají smutnější skladby než dříve. Tvrdí to studie týmu z Kalifornské univerzity v Irvine. Výzkumníci si poslechli zhruba půl milionu populárních písní vydaných ve Velké Británii mezi lety 1985 a 2015 a podle jejich vyznění je rozřadili do kategorií. Zajímaly je aktuální trendy a nálady, které písně předávají. Ke každé skladbě přiřadili určitou hodnotu tak zvaného indexu štěstí a výsledky zprůměrovali. 

  „Štěstí je v písních méně, skladby jsou méně živé, naopak smutku v nich přibývá. Nahrávky jsou ale zároveň více taneční a mají tendenci být více v party stylu než dříve,“ řekla agentuře Associated Press spoluautorka studie Natalia L. Komarova. Mezi skladby s vůbec nejnižší hodnotou indexu štěstí patří v posledních letech třeba Stay with Me od Sama Smithe, Whispers kapely Passenger nebo dynamická nahrávka Unmissable od Gorgon City. Mezi ty vůbec nejšťastněji znějící skladby řadí studie nahrávky z let 1984 – Glory Days Bruce Springsteena nebo skladbu Freedom od Wham!
  „Zdá se, že lidé preferují šťastnější písničky, přestože nešťastně znějících skladeb hudebníci každý rok vydávají více a více. Vypadá to, že zatímco celkově převažuje ve společnosti spíše méně veselá nálada, lidé na ni chtějí zapomenout a tančit,“ píše se v závěru studie. Její autoři také zjistili, že na scéně populární hudby ubylo za posledních 30 let mužských autorů. „Úspěšné skladby mají na svědomí spíše ženy než muži,“ uvádí studie. Server The New York Times zároveň připomíná, že taková zjištění přichází v období, kdy hudebním průmyslem zmítá otázka nerovnosti mezi pohlavími a kdy muži dominují žebříčkům umělců a písničkářů.

 • Munchovo muzeum v Oslu vytvořilo digitalizovanou sbírku tisíců umělcových děl k prohlédnutí

  18. květen 2018
  Edvard Munch – Závist

  Munchův Výkřik, Tanec života a dalších více než 7 600 jeho děl si teď může kdokoli prohlédnout v digitalizovaném katalogu, který vytvořilo Munchovo muzeum v Oslu. Databáze je přístupná zdarma. Během tří let se podařilo převést do online podoby široké spektrum obrazů, od kresby z roku 1873, kdy bylo autorovi deset let, až po díla z roku 1943, která namaloval rok před svou smrtí.

  „Tvořil neustále a skoro všude,“ řekl serveru The Art Newspaper ředitel Munchova muzea Stein Olav Henrichsen a doplnil, že zpřístupnit všechna díla veřejnosti je velmi důležité. Nejenže si zájemci mohou všechno prohlédnout, na serveru Dagbladet se také uvádí, že jsou díla určená pro neomezené použití
  „Existují především dva důvody, proč jsme chtěli převést Munchova díla do digitalizované podoby. Prvním je, že jich spousta není známá. Zadruhé, digitalizace byla náš sen – potýkají se s tím muzea a galerie po celém světě. A my jsme prostě chtěli mít Muncha v digitálním světě,“ doplnil Henrichsen. 
  Digitalizace byla možná díky podpoře od jedné z největších norských filantropických organizací The Bergesen Foundation, která poskytla v přepočtu více než 58 milionů korun. Více než 90 % digitalizovaných děl patří muzeu, v online databázi jsou ale k vidění i ta pocházející z veřejných a soukromých sbírek. Podle ředitele muzea byl grant naprosto stěžejní a peníze budou použity i na novou biografii norského expresionisty.

 • Paradox fyzické aktivity: Cvičení je zdravé, fyzická práce ne. Manuálně pracující umírají dříve

  17. květen 2018
  Pohyb je prospěšný, ale jen pokud není součástí vaší práce. Manuálně pracující prý umírají dříve

  Muži, kteří pracují jako dělníci nebo mají jiné fyzicky náročné zaměstnání, mají větší pravděpodobnost, že umřou dříve než ti, kteří pracují v sedavém zaměstnání. 

  Ukazuje to nový výzkumObjev nizozemských vědců odhaluje „paradox fyzické aktivity“. Cvičení ve volném čase má prokazatelně blahodárné účinky na zdraví, zatímco pohyb prováděný v rámci zaměstnání je škodlivý. Výzkumník Pieter Coenen říká, že důvod tohoto nepoměru není jasný, věří ale, že může souviset s rozdílnou povahou pohybu v práci a ve volném čase.
  Jiní vědci tvrdí, že zjištění může jednoduše odrážet fakt, že lidé v manuálních profesích mají s větší pravděpodobností nezdravý životní styl. Horší stravování, kouření a konzumace alkoholu pak vedou k nižší očekávané délce života. Coenen se domnívá, že jsou ve hře i další faktory. „Když si jdete zaběhat na půl hodinu ve svém volném čase, zvyšuje to srdeční frekvenci a cítíte se dobře, ale když jste fyzicky aktivní v práci, je to velmi odlišný typ činnosti. Pracujete osm hodin denně a máte omezenou dobu odpočinku,“ řekl pro web The Guardian„Naše hypotéza spočívá v tom, že tyto aktivity ve skutečnosti zatěžují kardiovaskulární systém, než aby vám pomohly zlepšit jeho kondici,“ dodává.
  Předešlý výzkum navíc ukazuje, že lidé pracující manuálně s menší pravděpodobností budou cvičit i ve volném čase. Negativní důsledky pro jejich zdraví jsou tak podle Coenena dvojnásobné. „Nemají prospěch z volnočasových aktivit a jsou vystaveni rizikům pohybové aktivity souvisejícím s jejich prací.“ Aby prozkoumali účinky cvičení na zdraví, vědci zkombinovali výsledky ze 17 publikovaných studií, které jim poskytly údaje o téměř 200 000 osobách. Většina použitých studií zohledňovala i faktory životního stylu, jako je kouření a pití alkoholu. Coenen ale připouští, že ne všechny studie zcela vyloučily jejich škodlivé účinky. Ve světle těchto zjištění se Coenen domnívá, že je třeba udělat více, aby lidé v manuálních profesích postupovali podle standardních pokynů pro cvičení. „I když jste fyzicky aktivní v práci, neznamená to, že nemusíte cvičit ve volném čase,“ řekl.

 • Výlety do pustiny po těžbě uhlí jsou stále populárnější, říká se jim Uhelné safari

  17. květen 2018
  01105655.jpeg

  Dvě těžební společnosti, které na Mostecku provozují povrchové doly, se rozhodly zaměřit i na cestovní ruch. 

  Jejich Uhelné safari je oblíbené jak mezi školními exkurzemi, tak běžnými tuzemskými i zahraničními turisty. Severní energetická a.s. a Vršanská uhelná a.s. pořádají výlety, které slibují neobvyklou podívanou. Třeba na černošedou díru o rozloze Orlické přehrady a hlubokou jako tři takové Orlíky. Projekt Uhelného safari sváží turisty do míst hnědouhelných lomů, a to za plného provozu. Existuje již od roku 2009 a firmy uvádějí, že za existenci projektu se se způsobem těžby a rekultivací míst po těžbě seznámilo již 26 000 lidí. V poslední době nicméně zájem o prohlídky významně stoupá. Ačkoli se prohlídky konají čtyřikrát týdně, všechny termíny jsou většinou beznadějně zamluvené do dvou dnů od spuštění předprodeje, uvedla pro časopis Týden mluvčí společnosti Severní energetická a.s. Gabriela Sáričková Benešová. Bývalí horníci, kteří se kvalifikovali na odborné průvodce, přiznávají, že by je ještě před pár lety nenapadlo, že by o výlety do uhelné pustiny mohl být takový zájem. Každý týden je to až 3 000 lidí. Zatímco starousedlíci mají většinou tendenci dívat se spíše jinam, pro ostatní představuje pohled na to, jak se krajina přetváří v důl a po zatopení vodou v jezerní oblast, fascinující zážitek.

 • Lidské postele jsou špinavější než pelechy šimpanzů, zjistila studie

  17. květen 2018
  šimpanz

  Šimpanzi spí v čistějším prostředí než lidé. Vědci v Tanzanii prováděli stěry ve 41 šimpanzích hnízdech. Některé i kvůli sběru vzorků vyluxovali, aby zjistili, jaký hmyz v nich najdou. I když v opičích postelích našli více živočišných druhů, překvapivě nenašli téměř žádné bakterie, které se vyskytují na kůži, v trusu nebo na kůži.

  Píše to vědecký web Phys.org. „Čekali jsme, že u šimpanzů najdeme také mnoho druhů parazitů, ale to se nepotvrdilo. Našli jsme čtyři. Ne čtyři druhy, ale čtyři celkem,“ prozradila udivená vedoucí výzkumu a doktorandka na North Carolina State University Megan Thoemmes. Podle Megan to vypovídá o tom, jak člověkem vytvořené příbytky ovlivňují jeho bezprostřední ekosystém. „Naše snaha o život v čistém prostředí ho svým způsobem zhoršila,“ dodává. Jonathan Eisen, evoluční mikrobiolog z Kalifornské univerzity, řekl pro web National Geographic, že ale za čistotu nepovažuje méně druhů bakterií a hmyzu v pelechu, ale jejich celkový počet. Nutno dodat, že šimpanzi si místo na spaní tvoří každý den znovu. Lidé obvykle spí v té samé posteli po dobu několika let.