Tajný agent Santa Claus a licencované koledy. Jak vidí Vánoce spisovatelé Neil Gaiman nebo Ursula K. Le Guinová?

23. prosinec 2020

Planeta, kde každý den je Štědrý večer. Roznášení dárků jako boží prokletí. Svátky, kterých se zmocnily korporace. Takhle vidí Vánoce autoři sci-fi povídek, mezi které patří i klasikové jako Arthur C. Clarke, Harlan Ellison nebo China Miéville.

Sci-fi literatura se vánočním svátkům samozřejmě nemohla vyhnout. Kromě antologie Vánoční hvězdy, která v 90. letech vyšla česky, se můžeme začíst i do řady dalších povídek, z nichž některé vytvořily i stálice tohoto žánru. Antonín Tesař v Ektoplasmě vybírá některé z nich.

Najdeme tu miniaturu Neila Gaimana o tom, že rozdávat dětem na Vánoce dárky může být boží prokletí, text Arthura C. Clarka o krizi víry v dalekém vesmíru i hříčku Chiny Miévilla o tom, co by se stalo, kdyby Vánoce padly do rukou korporátu.

Více o Vánocích rudých, Štědrých večerech na cizích planetách a Santa Clausovi bojujícím s mimozemšťany si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.