Tak se rodí aktivisté a političky. Někteří studenti si včera poprvé vyzkoušeli demonstrovat

16. březen 2018

„Miloše do koše, za svobodu slova,“ skandovali studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze, když se ve čtvrtek během vyučování přesouvali k sousední škole, aby své protesty spojili. Někteří se jen chtěli ulít z vyučování a ústavu šli podporovat, aniž by ji četli. Jiní si vyzkoušeli mluvit před davem a vrstevníky vyzývali k aktivismu. Jak to vypadá, když protestují středoškoláci, kteří obvykle ve veřejné debatě nejsou tolik slyšet?

Výstražná stávka studentů se včera konala v celé zemi. Do akce „Výstražná stávka studenstva – #VyjdiVen“ se zapojilo přes 300 škol, hlavní happening se odehrál v Praze na náměstí Václava Havla, tedy na piazzettě u Nové scény Národního divadla.

„Nesouhlasíme s tím, aby prezident jmenoval trestně stíhaného člověka premiérem. Nechceme, aby vláda v demisi dělala zásadní rozhodnutí,“ říká mi studentka Střední odborné průmyslové školy grafické. „Kdybych nesledovala politické dění, nebyla bych tady,“ odpovídá sebevědomě na otázku, jestli se zajímá o politiku. Jiný student ale jen se smíchem dodává, že se chtěl vyhnout hodině fyziky.

Organizátoři protestů vyzývají k obraně ústavních hodnot. Několik studentů přiznává, že ústavu nečetli a že se o ní ve škole učí nedostatečně nebo vůbec. Ale rozhodně ne všichni měli se znalostí základního zákona problémy. „My se o ní ve škole učíme, zrovna teď bude hodina ústavního práva v základech společenských věd, utvrzoval nás v davu další ze studentů grafické školy. Po půl hodině se studenti vrátili na vyučování, někteří se přesunuli do centra Prahy na hlavní happening.

Na piazzettě se podle ČTK sešlo kolem tří stovek lidí, převážně právě studentů. K vidění bylo několik transparentů. „Mám karikaturu pana prezidenta a pana premiéra. Ti pánové jsou totiž karikaturou na svůj vlastní úřad,“ ukázal satirický transparent vlastní výroby student DAMU. Na prezidentské standartě stojí „Pravda vítězí?“ a premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman se na ní líbají.

„Vadí nám nedodržování ústavních zvyklostí a rozdrobování morálních hodnot, které tvoří naši společnost. Je třeba, aby se studenti začali organizovat a poznali, že nejsou ve svých názorech osamoceni,“ řekl Radiu Wave hlavní organizátor a student DAMU Luboš Louženský. Při projevu na pódiu na náměstí Václava Havla mu pak docházela slova, sám byl prý překvapen podporou akce. „Vy jste všichni úžasný, ku*va,“ vulgárně vyjádřil své nadšení, za sprosté slovo se vzápětí omluvil. Z davu mu přišla odpověď: „Ale prezident taky mluví sprostě!“

Po úvodních projevech mohl na pódiu vystoupit kdokoliv. Toho využilo mnoho studentů, někteří si jen chtěli vyzkoušet, jaké to je mluvit na demonstraci, jiní měli dobře přednesené a připravené projevy. Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová například podotkla, že je v davu málo lidí z učilišť a středních odborných škol a že rozdělení společnosti se týká právě i středoškoláků. Vyzvala k tomu, aby spolu studenti ze všech typů škol více mluvili.

Na gymply chodí děti ambiciózních rodičů. Učni jsou za hloupé, říká předsedkyně středoškoláků

Studenti - studentky - škola - ve škole

„Žáci přijdou do třídy, sednou si, zkonzumují hotové poznatky a potom je v testu píší na papír. To je nepřipraví na situaci na trhu práce ani je nevybaví do osobního života,“ vymezuje se Lenka Štěpánová, předsedkyně České středoškolské unie, proti takzvané frontální výuce a českému střednímu školství. Podle ní chybí ve školách kritické myšlení, schopnost řešit problémy, být flexibilní a adaptovat se.

Nejčastěji se mluvčí na pódiu vymezovali proti jednání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. Zazněla ale také podpora svobody slova a veřejnoprávních médií v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka na Slovensku. Lidé se ohradili proti Miloši Zemanovi, který novináře dlouhodobě kritizuje. V závěrečném oficiálním projevu organizátoři podpořili také zvýšení platů učitelů a boj proti exekutorům.

„Hlavním cílem výzvy je, abyste se potkali mezi sebou. Uvědomili si, že nejste těmi utlačovanými, kteří mají marginální názory. Že vám není jedno, co se v této zemi děje,“ říkal na pódiu Louženský. Pokud bude k porušování ústavních zvyků docházet i nadále, svolají prý organizátoři další stávku, tentokrát ale ne výstražnou. Text výzvy, který zveřejnili na internetu a byl k podpisu na mnoha místech během stávky, chtějí předat senátorům. Senát totiž chápou v době ohrožení ústavních zvyklostí jako pojistku. Senátoři slíbili, že se výzvou boudou zabývat.

Proč přišel na demonstraci hudebník Ventolin a zakazovaly školy studentům stávkovat? Poslechněte si celou reportáž přímo z místa.

autor: Petr Bouška
Spustit audio