Temnota olomouckého hudebníka. Tomáš Valent byl za svůj soundtrack nominován na islandskou filmovou cenu

13. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Valent

Tomáš Valent je frontmanem Flash The Readies, poněkud unikavé postrockové kapely, která sice vydává u renomovaného labelu Dunk Records, ale mimo žánrové fanoušky o nich mnoho lidí neví. Kapela přitom do kánonu žánru, který už delší dobu zápasí s nálepkou dobového výstřelku, přináší hodně svěží pohled. Teď Valent složil hudební doprovod k islandskému dramatu Shadowtown.

A za svou hudbu získal nominaci na tamní výroční filmovou cenu, které se před týdnem udělovaly v Reykjavíku. Dostal se tak po bok Högniho Egilssona (Gus Gus) anebo předčasně zesnulého Jóhanna Jóhannssona. Filmové spojení najdeme i u zatím poslední desky Flash The Readies – ta vyšla v roce 2019 a je přímo inspirována sci-fi klasikou Duna.

Inspiraci v reálném světě přírody naopak čerpá Austin Lunn, který už od roku 2007 tvoří pod jménem Panopticon a letos vydal své již deváté album nazvané ...And Again Into The Light. Na něm představuje o něco epičtější a pompéznější zvuk, než bylo zvykem na jeho předešlých nahrávkách, ale jinak svůj black metal stále prokládá prvky folku či bluegrassu a kromě výše zmíněné přírodní tematiky reflektuje i sociální problematiku.

Získal nakonec Tomáš Valent v Reykjavíku výroční filmovou cenu? A jaké nášivky punkových kapel zdobí džísku Austina Lunna, když se brodí sněhem Apalačských hor? Alespoň některé odpovědi naleznete při poslechu Modelářů.

Spustit audio