Top hudba zbytku roku 2024? Radio Wave vybírá Ankiho, GbClifford, Moin, Fontaines D.C. a další!

16. prosinec 2024

Letos v červenci jsme na Radiu Wave dali dohromady redakční selekci těch nejzajímavějších nahrávek uplynulých měsíců. Teď, s rokem 2025 na spadnutí, na ni navazujeme. Epizodu podcastu Vlna o uplynulém půlroce v hudbě i nejzajímavějších nahrávkách roku 2024 připravili hudební dramaturg Filip Černý a hudební redaktor Matěj Dvořák.

Matěj na úvod překvapuje sám sebe, když zmiňuje tuzemského rappera Sergeie Barracudu mezi jmény, s kterými letos na podzim strávil ve sluchátkách nejvíce času. Filipovi v žebříčku streamovací platformy vyšel americký rapper Boldy James. „On měl na začátku roku 2023 vážnou autonehodu, naštěstí už je ale v pořádku a vrátil se k tomu, co mu jde nejlíp – vydávat hned několik kvalitních rapových alb za rok.“

Krom osobních tipů od hudební redakce je aktuální epizoda podcastu Vlna plná nahrávek, které vybírali ti, kteří mají na Radiu Wave k hudbě nejblíže. Zahrnuje to autorstvo hudebních pořadů, širší dramaturgický tým zabývající se výběrem hudebních novinek do playlistu a další. Každý mohl nominovat tři československé a tři zahraniční nahrávky s pořadím od třetího místa po první.

Do československé selekce hlasující nominovali celkově 35 nahrávek.

Třetí místo obsadil hitmaker Mat213 s deskou Nesu oheň. „Měla i propracovanou prezenci na sítích a celé to vyvrcholilo na vyprodaných křtech v Praze a v Brně,“ zaznělo. „Může zajít Mat213 ještě dál?“ ptají se Matěj a Filip.

„Tam, kde noise potkává pop,“ říkají Matěj s Filipem nadšeně o druhém albu projektu GbClifford, jehož autorka si přeje zůstat v anonymitě. Koherentní nahrávka My heart is bigger than the grief inside of it spojuje popové a folkové songwriterství s abrazivními a často agresivními zvuky, které jsou postavené na noiseovém základu.

Naší selekci nejlepších nahrávek, které vyšly mezi 15. červencem a 2. prosincem, kraluje česko-vietnamský rapper Anki s deskou I WANT TO FEEL SAFE. „Jeden z nejlepších rapových koncertů letoška,“ hodnotí Matěj jeho křest v pražském klubu Bike Jesus.

Místa vítězů v zahraniční sekci našeho žebříčku nakonec obsadily dvojice. „Místo třech desek budeme mluvit o šesti, tak třeba je to jen k dobru,“ říká Filip. Celkově bylo nominováno 44 nahrávek. Ačkoliv na některých z nich panovala větší shoda, nemají tak silné mandáty, proto doporučujeme projít určitě celý playlist nominovaných nahrávek a najít si svého favorita.

O třetí místo se dělí britská hudebnice Nilüfer Yanya s albem My Method Actor a americký rapper Tyler, The Creator s fenoménem CHROMAKOPIA.

Na druhém místě se setkala hardcore-punková kapela z Anglie High Vis s navrátivšími The Cure, kteří předvedli asi nejpozoruhodnější comeback letoška.

O vítěznou první pozici se dělí londýnské trio Moin s říjnovou novinkou You Never End a potom čtvrté studiové album irské post-punkové kapely Fontaines D.C.

Celou redakční selekci si můžete projít ve speciálním playlistu:

Propsala se BRAT mánie i do konce letošního roku? S čí hláškou lépe prodáte hořčici? A co se šušká o budoucnosti rapperky Doechii? Poslechněte si celou epizodu Vlny.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.