Trollení jako umění: rozhovor s Andreasem Gajdošíkem, finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého
Andreas se věnuje internetovému umění. Programování je pro něj jednou z technik, kterou vytváří svá díla. Často tematizuje společenské stereotypy, xenofobii a rasismus. Mluvili jsme o trollení jako součásti umění, o překračování hranic legality v online světě a o projektu, který Andreas chystá na finále Ceny Jindřicha Chalupeckého.
„Před dvěma lety jsem se trochu náhodou objevil na prvním českém klimakempu. Od té doby mě čím dál tím víc jímá skepse a špatné pocity,“ říká Andreas Gajdošík, který přišel do studia Radia Wave v triku s vlastnoručním nápisem klimatická krize. Ekoaktivismu se bude dotýkat i jeho nová práce, kterou chystá na výstavu v rámci finále CJCH.
Kromě toho, s čím jde do soutěže pro umělce do 35 let, jsme mluvili o Andreasových starších pracích. Jak vznikala výstava založená na hře s předsudky „Závěry policejního vyšetřování“ nebo jak fungoval a jak skončil web NARODNILIGA.CZ, kde Andreas shromažďoval a statisticky zpracovával nenávistné komentáře a posty z facebookových protiuprchlických stránek.
Andreas Gajdošík roce 2017 absolvoval FaVU (ateliéry multimédia a intermédia). Ve škole si ho budou pamatovat i kvůli tomu, že spoluzaložil Ateliér Pavla Ondračky. Vytvořil Fakultní schránku na připomínky a fiktivním e-mailem od reálného Pavla Ondračky (tehdejšího studijního proděkana) vyzval studenty k diskusi nad stavem školy, přáními a potřebami studentů.
S fiktivními e-maily si Andreas Gajdošík hrál i v projektu programu „Nomin“, který umělcům umožňoval nominovat se do zahraničního světa umění. Jak? Poslechněte si v rozhovoru.
Dále uslyšíte, co Andrease k internetovému umění přivedlo, na jaký svůj dosavadní projekt je nejvíc hrdý a co chystá na finálovou výstavu Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.