Tyjátr - Zazděná/Mauerschau

14. září 2009

Divadlo Letí otevřelo divadelní sezónu zajímavou premiérou. Inscenace, pod kterou jsou podepsány Bára Vaculová, Martina Schlegelová a Susanne Chudina, se jmenuje Zazděná/Mauerschau a v Praze odstartuje jedinečný divadelní projekt sítě Goethe Institutů ze sedmnácti evropských zemí.

Dvacetileté výročí pádu berlínské zdi připomene mezinárodní divadelní projekt After the Fall. Goethe Instituty po celé Evropě ve spolupráci s dramatiky uvedou divadelní kusy zabývající se společensko-politickými změnami v konkrétní zemi. Naši republiku zastupuje Divadlo Letí a jeho nová inscenace Zazděná/Mauerschau režisérky, Martiny Schlegelové.
POSLECHNĚTE SI: Pozvánku na divadelní představení

"Odvahu, Meine Damen und Herren. Vítejte na palubě mezinárodní linky, od národa k národu, od letopočtu k letopočtu... Připoutejte se nebo vás připoutá někdo jiný! Je tu snad někdo, kdo nemá odvahu pohlédnout do očí vlastní minulosti?"
Tato ukázka z textu možná trochu prozrazuje děj inscenace, který začíná o jedné dušičkové noci v pohraniční vsi.

00997120.jpeg

V inscenaci hrají pouze dívky, herečky, na jevišti je přesto po celou dobu i jeden muž. Je jím Vladimír Strnad, který celou hru provází živou hrou na klavír. Zajímavé je především jméno autora hudby, Aleše Březiny. Podle Martiny Schlegelové získalo Divadlo Letí světoznámého skladatele i přes jeho, řekněme "otcovský" pohled, na jejich alternativní projekty.
POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s režisérkou Martinou Schlegelovou a dramatičkou Barborou Vaculovou

Do projektu After the Fall, kde nás zastupuje Divadlo Letí, se zapojila i taková divadla, jako je Royal Court Theatre v Londýně, Teatr Stary v Krakově, Abbey Theatre z Dublinu nebo Národní divadlo v Bruselu. Výsledky projektu pak budou součástí mezinárodních festivalů v Mülheimu, v Drážďanech a i jiných evropských festivalů.

Letí je zajímavé i tím, že jako jediné divadlo v České republice cíleně uvádí pouze současné drama a všechny texty v české nebo světové premiéře. Mezi jejich autory patří např. Falk Richter, Olja Muchinová, Mark Ravenhill, Doug Wright nebo Viliam Klimáček.

Spustit audio