Umíte žít normálně? Přihlaste se do nového projektu Kateřiny Šedé, dostanete za to zaplaceno

Kateřina Šedá ve Slavutyči

„Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!“ vyzývá na svém facebooku Kateřina Šedá.

Umělkyně hledá rodiny i jednotlivce, kteří zvládnou žít normální život ve vylidněném turistickém centru Českého Krumlova. Chce tak upozornit na problémy, které masový turismus způsobuje v atraktivních lokalitách. „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost na první pohled diametrálně odlišných míst mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ vysvětluje Šedá. Ve svém novém projektu tak hodlá aspoň na tři měsíce znovu oživit krumlovské centrum, kde budou vybraní jedinci a rodiny žít a vykonávat běžné činnosti. Tito „normální lidé“ budou ubytováni zadarmo a navíc za své žití dostanou mzdu. Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna na adrese www.unes-co.cz. Projekt UNES-CO je součástí 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách 2018, kde budou mít návštěvníci českého pavilonu možnost sledovat přímý přenos z normálního života v Českém Krumlově.

Podívejte se taky na Kateřina Šedá: Nejtěžší bylo proniknout mezi komunitu nejbohatších v Los Altos a obyvatele brněnského Cejlu.

Spustit audio
 • Maskovaní vysokoškoláci upozorňují na vykořisťování a bossing ve vyhlášených boloňských restauracích

  17. září 2019
  Maskovaní vysokoškoláci upozorňují na vykořisťování a bossing ve vyhlášených boloňských restauracích

  Centrem Boloně, která je proslulá kvalitními restauracemi a špičkovými pekárnami, už několik měsíců pochodují maskovaní členové skupiny Il Padrone Di Merda (Mizerný šéf). Poukazují na vykořisťování a sexuální zneužívání servírek a číšníků.

  Skupina patnácti lidí přichází k vyhlášené pekárně v ulici Strada Maggiore a vylepuje do jejích výloh nálepky s nápisem „Toto místo má mizerného šéfa“, zatímco jeden z aktivistů čte svědectví zaměstnance o tom, že nedostal čtyři měsíce žádný plat. Kolemjdoucí – turisté i místní – se zastavují a majitel podniku se kritikům snaží strhnout masky, vzít megafon a nakonec volá policii. Skupina maskovaných mizí v davu. Od ledna skupina už takhle označila šestnáct podniků. V Boloni, bohatém univerzitním městě, kde připadá jedna restaurace nebo kavárna na 37 obyvatel, kvete černý trh s pracovní sílou. V šedé ekonomice se tu nachází víc než 70 % pracovních míst, což je hodně i na Itálii, kde jsou nehlášená pracovní místa běžná. Tenhle systém a dostatek vysokoškoláků, kteří si potřebují přivydělat, podněcuje zaměstnavatele k nefér chování vůči podřízeným. Hnutí Il Padrone Di Merda vzniklo poté, co skupina mladých lidí začala na sociálních sítích sdílet příběhy svých pracovních zkušeností a nacházela stále víc lidí s podobnou zkušeností. Mají už tak za sebou veřejný shaming baru, kde docházelo k sexuálnímu obtěžování servírek, nebo pizzerie, kde se děl bossing. Boloňské úřady se zatím staví spíš na obranu provozovatelů. Městský úřad vyhověl majiteli baru, který byl hnutím nařčený z neplacení mezd, a požádal Facebook, aby stránku Il Padrone Di Merda zablokoval. Ta ale zůstává aktivní. Už dřív taky Facebook ve spolupráci s americkými úřady odmítl odhalit totožnost majitelů anonymních profilů, kteří k hnutí patří. Aktivit Il Padrone Di Merda si všímá britský deník The Guardian.

 • „Haló, tady Brad Pitt, jak se vám líbil můj film o vesmíru?“ telefonoval herec na ISS

  17. září 2019
  Brad Pitt ve filmu Ad Astra

  Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál astronauta ve vesmírném dramatu Ad Astra, zatelefonoval na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). S americkým astronautem Nickem Haguem probrali ve dvacetiminutovém rozhovoru třeba nečekané dopady života ve stavu beztíže na lidské nohy.

  „Nenašlapuju na chodidla, tak mi zmizela zrohovatělá kůže. Ale zase na palcích mám mozoly, jak si je okopávám o různé věci. No to by člověka žijícího na Zemi vůbec nenapadlo,“ informoval herce skutečný astronaut. „To je neuvěřitelné,“ podivoval se Pitt a vyptával se Hagueho na pracovní dobu na ISS nebo na to, kdo vybírá hudbu, která se bude společně poslouchat. Dozvěděl se, že se členové posádky střídají. Pitt se s vesmírnou stanicí spojil ze sídla americké NASA ve Washingtonu v rámci propagace svého nového filmu. „Jak se vám líbil? Podařilo se nám napodobit stav beztíže?“ vyzvídal herec na astronautovi. „Vypadalo to výborně,“ ujistil ho Hague a Pitt mu pak položil kruciální otázku: „Byl jsem lepší než Clooney v Gravitaci?“ „Jasně že byl,“ zněla odpověď.

 • 4denní pracovní týden a žádné úřední hodiny? Dánské souměstí testuje lidštější model úřadování

  17. září 2019
  Odsherred, Dánsko

  Městský úřad v dánském Odsherredu zavádí novinky, na které by si asi rád zvykl i občan ČR. Podle statistik v průměru tráví Dánové v práci 37,5 hodiny týdně. Úředníkům v Odsherredu se úvazek zkrátí na 35 hodin, když budou chodit do zaměstnání jen od pondělí do čtvrtka. Během těchto dnů ale budou muset vyřídit všechny potřebné záležitosti, které plnili dřív.

  I proto v dánské samosprávě, která svou působností pokrývá několik obcí na stejnojmenném poloostrově, ruší úřední hodiny, tak jak je známe. „Veřejnost bude mít možnost se na nás obracet v tyto dny dříve i později (než v platné úřední hodiny, pozn. red.), abychom jí tímto kompenzovali, že v pátek budeme mít zavřeno,“ vysvětluje Kirsten Lund Markvardsen, vedoucí oddělení lidských zdrojů na úřadě v Odsherredu. „To nám jako městu umožní poskytovat občanům lepší služby a přitom naši zaměstnanci budou mít jeden den volna navíc.“ Samotní úředníci krok vedení města vítají a chápou ho jako výsledek průběžného vzájemného dialogu o podmínkách práce. „Vyjednávání s vedením města bylo dobré a vedlo k takovému uspořádání, které znamená průlom v jinak konvenčním vnímání pracovního týdne,“ vyjádřil se jeden ze zaměstnanců Søren Kühnrich. Tříletý testovací režim nového úředního modelu startuje v Odsherredu tento týden. Zprávu přinesl server The Local.

 • Přehřáté pravé varle francouzských pošťáků a další významné objevy obdržely Ig Nobelovu cenu

  17. září 2019
  muž - sedící muž

  Humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research neboli Anály nepravděpodobného výzkumu udělil na Harvardově univerzitě už 29. ročník Ig Nobelovy ceny. Podle deníku Guardian se o ni uchází nejšílenější a nejabsurdnější vědecké studie roku.

  Laureáty vybírá komise nositelů skutečných Nobelových cen. Vítězové si kromě ceny odnesou domů i finanční ohodnocení – také letos to bylo deset bilionů zimbabwských dolarů (v přepočtu jedna desetitisícina amerického dolaru). Deset ocenění si rozdělili vědci z celého světa. Oblast anatomie například dobyli francouzští vědci, kteří měřili odlišné teploty levého a pravého varlete u oblečených a nahých francouzských pošťáků a dokázali tak, že jsou varlata na mužském těle upevněna asymetricky. Italové se pyšní Ig Nobelovou cenou za medicínu díky výzkumu „Pizza může ochránit před nemocemi a smrtí, pokud je vyrobená a konzumovaná v Itálii“. Tým kolem profesora Silvana Galluse se věnuje výzkumu pizzy a jejích dopadů na zdraví už od roku 2003. V řadě studií už upozornil na množství pozitivních vlivů, všechny se ale podařilo verifikovat jen v italském prostředí. Ocenění v oblasti technologií letos patří Íráncům, kteří světu nabídli stroj na přebalování dětí. Ten dovede vyměnit plenku, aniž by na dítě musel sahat člověk. Robota už si vědec nechal v USA patentovat. Holanďané jsou laureáty ekonomického odvětví. Zkoumali,  bankovky jakého státu nejlépe přenáší bakterie. Zjistili, že nejzamořenější jsou ty rumunské. Z českých vědců získali v roce 2014 Ig Nobelovu cenu Jaroslav Flegr, Jan Havlíček a Jitka Hanušová-Lindová za výzkum toxoplazmózy. Porota tehdy ocenila jejich práci na téma, jestli vlastnictví koček ohrožuje duševní zdraví.

 • Arméni blokují výstavbu zlatého dolu, který podle nich ohrozí pitnou vodu pro celou zemi

  16. září 2019
  Protivládní protesty v Jerevanu

  Lázeňské město Jermuk v jihozápadní Arménii je dlouhá léta známé pro své geotermální prameny, léčbu minerální vodou a obdivuhodné vodopády, od loňského června se ale do Jermuku sjíždí protestující z celé Arménie. Vadí jim chystaný zlatý důl, který podle nich má znečišťovat tamní půdu i vodu. Jejich odpor došel tak daleko, že každý den drží 24hodinovou blokádu, díky níž se podařilo zcela přerušit jeho stavbu.

  Arménský předseda vlády Nikol Pašinjan, který vloni vyhrál volby poté, co po protestech odstoupil předchozí autokratický prezident Serž Sarkisjan, si nyní musí vybrat, na jakou stranu se přikloní. Buď k protestujícím, kteří důl považují za symbol předchozího zkorumpovaného režimu, či ke společnosti Lydian, jež je zapsána v daňovém ráji na ostrově Jersey. Rozhodování není snadné, jedná se o největší zahraniční investici v zemi. Místní lidé to však vidí jasně a mluví o tom, že jakmile se rozběhla stavba dolu a začal foukat vítr, množství prachu ve městě i okolí začalo být nesnesitelné. „Nikdy předtím, doopravdy nikdy, jsme neviděli takové množství prachu,“ popisuje situaci Aharon Arsenjan, který proti dolu bojuje již od roku 2012, píše Deutsche Welle. Jak stavba postupovala, z kohoutků tekla temná kalná voda a v tamních sádkách zemřelo několik stovek ryb. Prach navíc začal vadit i krávám, které se odmítly pást na loukách se špinavou trávou a nechtěly pít znečištěnou vodu.

  Největší kontroverze se však týká toho, co by se mohlo stát, až důl začne fungovat. Jermuk totiž leží u pramenů řek Arpa a Vorotan, které zásobují vodou obrovské jezero Sevan. Většina pitné vody spotřebované v Arménii pochází právě z něj. Místní obyvatelé i lidé z celé země se proto po loňské revoluci, která odstavila od moci Sarkisjana, začali sjíždět na místo těžby a pod heslem „Naše voda je zlato“ začali s blokádou stavby dolu. Pokaždé, když se Lydian pokusil donutit vládu, aby protestující rozehnala, na místo přijeli další lidé a přidali se k blokádě. Arménská vláda zatím nerozhodla, jak se zachová, premiér Pašinjan lavíruje mezi oběma stranami. Jak píše nezávislý server Eurasianet, v létě kabinet na základě posudku oznámil, že následky těžby na životní prostředí „budou zvladatelné“. Lidé však blokádu neukončili a nevylučují ani pochod na hlavní město Arménie Jerevan. „Pro nás je to otázka života a práva. Rozhodně budeme bojovat,“ tvrdí Arpine Galfajan z Arménské fronty životního prostředí. Vše je tedy ještě otevřené.

 • Autonomní bojoví roboti by se měli zakázat. Hrozí od nich nebezpečí, říká bývalá inženýrka z Googlu

  16. září 2019
  Kampaň Stop Killer Robots

  Bývalá vysoce postavená softwarová inženýrka Googlu Laura Nolan varuje, že nová generace autonomních zbraní, bojových robotů, by mohla nedopatřením odstartovat válku. Nolan na svou funkci rezignovala v loňském roce poté, co měla začít pracovat na zlepšení vojenských dronů armády Spojených států.

  Jak však upozorňuje web britského deníku The Guardian, neexistují žádné náznaky toho, že by Google pracoval na vývoji autonomních zbraňových systémů. Mezivládní panel Organizace spojených národů totiž v srpnu zjistil, že se Google straní toho, aby se jeho umělá inteligence využívala ve zbraňových systémech. Inženýrka je obecně toho názoru, že by se měli zakázat autonomní bojoví roboti s umělou inteligencí. Jinými slovy: jakýkoli robot, který by bojoval, aniž by ho na dálku řídil člověk, by se měl podle Nolan zakázat mezinárodní úmluvou, stejně jako chemické zbraně. A dodává, že bojoví roboti mají potenciál udělat „hrozné věci, na něž původně nebyli naprogramováni“. „Šance, že se stane neštěstí, je úměrná tomu, kolik bude takových strojů v jednu chvíli na jednom místě. Mohou způsobit zvěrstva a ilegální zabití, i podle válečných zákonů, a to zvláště za situace, kdy budou vysazeny stovky či tisíce těchto strojů,“ říká Nolan, která se zapojila do kampaně Stop Killer Robots. Jak dále popisuje, kvůli tomu, že se roboti zachovají nečekaně, může dojít k velkým neštěstím. „Proto by měly být jakékoli pokročilé zbraňové systémy pod smysluplnou lidskou kontrolou. Jinak by se měly zakázat, protože jsou až příliš nevyzpytatelné a nebezpečné,“ varuje Nolan.

 • Mexická indiánka, která pracuje na poli, získala v 81 letech základní vzdělání

  16. září 2019
  Mexická indiánka, která pracuje na poli, získala v 81 letech základní vzdělání

  Ernestina Díaz dostala svoje vysvědčení v Institutu pro vzdělávání dospělých státu Chihuahua. „Příběhy lidí, jako je Ernestina Díaz, jsou to, co pohání naši snahu rozšířit naše služby a zlepšit výukové programy, abychom mohli pomoci všem Mexičanům, kteří zamlada nemohli dosáhnout na vzdělání. Gratulujeme k tomuto zaslouženém úspěchu,“ stojí na oficiálním twitterovém účtu institutu.

  Federální ministerstvo školství zároveň zveřejnilo fotografii hrdé osmdesátnice, jak pózuje s vysvědčením. Kromě věku žákyně je pozoruhodné i to, že se Díaz živí zemědělstvím ve vysoko položené oblasti Západní Sierra Madre, pohoří v severním Mexiku, a že patří mezi tamější původní obyvatele Tarahumary (taktéž známi jako Rarámuri). Jak píše server veřejnoprávní BBC, stejně jako ostatní původní obyvatelé Mexika i Tarahumarové mají relativně malou gramotnost jak ve španělském, tak svém rodném jazyce. Ten pochází ještě z aztéckých dob, tedy ještě před španělskou invazí, a patří do uto-aztécké jazykové skupiny. Mexický stát Chihuahua (Mexiko je federativní republika) si proto vytkl za cíl, že zlepší postavení těchto společenství. Jak uvádí mexický deník El Universal, Institut pro vzdělávání dospělých kvůli tomu rozběhl výuku v 64 původních jazycích.

 • Animovaný film Dcera od studentky FAMU Darii Kashcheevy získal studentského Oscara

  13. září 2019
  Z animovaného snímku Dcera

  Studentka FAMU Daria Kashcheeva získala studentského Oscara za svůj loutkový film Dcera, který vypráví o nefunkčním vztahu mezi dcerou a otcem. Po třiceti letech se tak toto prestižní ocenění vrací do Česka. Film zvítězil v konkurenci více než šestnácti set snímků z celého světa. Režisérka převezme ocenění v polovině října v Samuel Goldwyn Theatre v Los Angeles na slavnostním večeru americké Akademie filmového umění a věd.

  „Jsem nesmírně šťastná, že můžu zastupovat naši školu před americkou Akademií v tak prestižní soutěži, jakou je studentský Oscar. Jsem moc vděčná všem pedagogům interním a externím, kteří mě podporovali a konzultovali se mnou můj film v různých stadiích vývoje, od scénáře až po finální verzi střihu,“ uvedla pro webové stránky fakulty Kashcheeva. Film už získal několik dalších ocenění, například Křišťál za nejlepší studentský film na největším festivalu animace na světě ve francouzském Annecy nebo cenu za nejlepší krátký animovaný film na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne. Představí se i na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. „V tomhle filmu experimentuji s pohybem kamery, neboli simuluju nebo napodobuju ruční kameru během celého filmu, což je pro loutkový film asi docela novinka. Už se moc těším, až bude ta premiéra, až dostanu nějaký feedback od diváků,“ řekla Kashcheeva ve vysílání Radia Wave v červnu ještě před premiérou na zmíněném festivalu v Annecy. Rozhovor, v němž mluví o své tvorbě, si můžete poslechnout zde.

 • Výzkum: Mladí lidé se zajímají o životní prostředí a nelíbí se jim politika. Nechtějí ale rezignovat

  13. září 2019
  Pořad Radia Wave Buchty a blog Vývařovna slavili v Kasárnách Karlín

  Lidé narození po roce 1989 se zajímají o to, odkud pochází informace z médií, chtějí chodit k volbám a mají starost o životní prostředí. Zjistila to iniciativa Svobodný listopad, za níž stojí studenti Univerzity Karlovy. Do výzkumu se zapojilo přes tisíc lidí ve věku od 18 do 30 let s různým vzděláním a ze všech krajů Česka.

  Podle šetření, na němž se podílela i agentura Median, nejsou mladí Češi spokojeni se současnou politikou v zemi. Dvěma třetinám se situace nelíbí, spokojen byl jenom každý desátý. „Na druhou stranu se nespokojenost nepřevrací v rezignaci, protože 81 % považuje za důležité zúčastnit se voleb. Mladá generace tedy vnímá snahu jedince o zlepšení současného stavu jako smysluplnou a je připravena převzít osobní zodpovědnost,“ říká o závěrech spoluautorka průzkumu Eliška Halaštová pro web iRozhlas.cz. Výzkum se zabýval i životním prostředím. Sedmdesát procent dotázaných je toho názoru, že svět směřuje k velké ekologické katastrofě, pokud se nezmění přístup lidí. Na problém však nerezignují. „Nepoddávají se strachu, ale naopak věří, že pokud se sami budou snažit zlepšit své chování směrem k životnímu prostředí, tak tím mohou pomoct,“ přibližuje výzkum další autorka ankety Kateřina Jeřábková. Studenti se ptali též na migraci či na to, jaký postoj mají mladí lidé k médiím. Více najdete v článku na webu iRozhlas.cz.

  Podívejte se taky na Budoucnost nejistá. Poslechněte si dokument o touhách a možnostech pozdních mileniálů.