Uzhhorod Modernism vám ukáže, kde v Užhorodu najít zajímavé meziválečné stavby

15. březen 2019

Na začátku března zahájily činnost internetové stránky iniciativy Uzhhorod Modernism.

Je to vlastně interaktivní průvodce po užhorodské meziválečné modernistické architektuře. Návštěvníkům nabízí mapu, kde jsou vyznačeny nejzajímavější objekty, dále pak články o jednotlivých významných objektech (těch je zatím na stránkách 20), texty věnované různým užhorodským čtvrtím, sekci o materiálech a technologických postupech typických pro meziválečnou architekturu a také medailonky československých architektů. Další budovy a témata mají na stránkách přibývat. Kromě ukrajinštiny jsou samozřejmě plně funkční i v angličtině. V letech 1919 až 1939, kdy bylo dnešní Zakarpatí součástí Československa, v Užhorodu vznikla řada výrazných a kvalitních budov – najdeme tu rondokubismus, tradicionalismus, neoklasicismus i funkcionalismus. Mezi jejich tvůrce patřili architekti Josef Gočár, Jan Gillar, Jaroslav Fragner nebo Ľudovít Oelschläger. Adolf Liebscher mladší tehdy vypracoval částečný generální plán a urbanistickou koncepci města. V jejím rámci vznikla vládní čtvrť Malé Galago a několik kolonií obytné zástavby. „Nálady převažující v mladém státě, který chtěl celému svět dokázat svou demokratičnost, rychlý rozvoj, humanismus a sílu, se odrážely i v architektuře: státní zakázky vyhrávaly zpravidla avantgardní projekty,“ píší zakladatelé iniciativy, historikové architektury Lina Dehťarova a Oleh Olašyn v úvodu k tematickému článku na ukrajinském publicistickém webu Livyj bereh. Promyšlenými urbanistickými zásahy českoslovenští architekti ovlivnili podobu celého města. Sdružení Uzhhorod Modernism ve městě působí už několik let. Jedním z jejich hlavních cílů je dosáhnout zápisu čtvrti Malé Galago na seznam světového dědictví UNESCO. Od začátku loňského září členové iniciativy také bojují proti necitlivé rekonstrukci nábřeží v centru města – ta by mimo jiné mohla ohrozit lipovou alej, jež se na místě nachází už od roku 1928.

autor: mit
Spustit audio
 • Skauti pomáhali i během roku s pandemií. V Moravské Třebové roznesli čtenářům stovky knih

  21. duben 2021
  Skauti během uplynulého roku pomáhali nejen s doručováním knih, ale například také roznášeli roušky seniorům nebo jim obstarávali nákupy (na snímku zlínský skaut Martin Vyoral)

  Je tomu už rok, co čeští skauti a skautky začali bezkontaktně roznášet ve vícero městech knihy z místních knihoven. Jedna z takových je například v Moravské Třebové.

  Skauti se zapojili už na jaře minulého roku, kdy se kvůli karanténním opatřením zavřely dveře knihoven. Stejně tak musel přerušit svoji činnost samotný Junák. A tak jeho členové pomáhali, kde se dalo. Skauti knihy roznášeli také v Litomyšli, Svitavách nebo Lanškrouně.

  Jen za první týden, co skauti knihy roznášeli, se k zarytým čtenářům dostalo více než 190 titulů, které mířily hlavně k seniorům a dalším ohroženým skupinám. Podle místní organizace iniciativu občané přijali velmi kladně. Spokojení čtenáři se prý ozvali s návrhem na založení sbírky, do které by mohli přispět a odměnit tak dobrovolníky za jejich ochotu. Spolupráci si pochvaluje i sama knihovna. Na svém facebooku ale dodala, že doufá, že po květnovém otevření už na spolupráci nebudou muset navázat. Za rok pandemie skauti doručili 216 čtenářům bezmála 800 knih.

  Pomoc ostatním je neodmyslitelnou součástí skautingu. A bylo to právě v uplynulém koronavirovém roce, kdy se skauti zapojovali do nejrůznějších prospěšných aktivit. Na začátku pandemie například roznášeli nedostatkové roušky. Nyní pomáhají na Lince seniorů, vyzvedávají léky a zdravotnické potřeby, doučují děti nebo pomáhají v očkovacích centrech.

 • Znovuobjevená odrůda by mohla zachránit kávu před globálním oteplováním

  21. duben 2021
  Kávovník úzkolistý (Coffea stenophylla)

  Vědci znovuobjevili zapomenutou odrůdu kávovníku, která se chutí podobá oblíbené arabice. Zároveň by měl tento druh kávy vydržet i rostoucí teploty způsobené globálním oteplováním. Objev přichází právě včas – poznatky odborníků totiž předpovídají, že do roku 2050 by asi polovina půdy využívané pro pěstování kávy mohla být neúrodná. Informuje o tom BBC.

  Kávovník úzkolistý je druhem divoce rostoucí rostliny, kterou vědci považovali za vyhynulou mimo oblast Pobřeží slonoviny. Nedávno ji ale znovuobjevili v Sieře Leone a k jejich překvapení jim káva z ní vyrobená zachutnala. Přitom najít takovou odrůdu je velmi obtížné. „Jako někdo, kdo vyzkoušel už hodně druhů divokých kávovníků, můžu říct, že většina z nich není vůbec dobrá,“ popisuje Aaron David, vedoucí výzkumu v oblasti kávy v Královských botanických zahradách v britském Kew.

  Panel znalců otestoval napraženou kávu z malého vzorku ze Sierry Leone a Pobřeží slonoviny. Přes 80 procent odborníků nepoznalo rozdíl mezi staronovou odrůdou a klasickou arabikou, tedy nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem kávy. Uvedli to výzkumníci v odborném časopise Nature Plants.

  Vědci mimo jiné simulovali teplejší klimatické podmínky. Zatím to vypadá, že by kávovník úzkolistý měl růst i v teplotách o 6 stupňů vyšších, než je tomu u arabiky, která má jako druh omezenou odolnost vůči klimatickým změnám. Bližší informace přinese výsadba sazenic. Pěstitelé už dneska pociťují dopady zvyšujících se teplot nebo malých srážek.

  Podle Davida by se měla nová odrůda dostat na trh během pěti až sedmi let jako výběrová káva. Potom by se měla více rozšířit.

 • Influenceři na TikToku vyměnili marihuanu za bylinné cigarety. Neexistuje ale dostatek informací o jejich účincích

  20. duben 2021
  kouř - kouření - cigarety

  Sušené okvětní lístky růží, listy maliníku nebo heřmánek. Pro většinovou populaci to jsou příchutě čajů, pro některé se ve formě cigaret staly způsobem boje proti závislosti na tabáku. Svoji oblibu si našly také mezi wellness influencery na TikToku. Bylinné cigarety se sice po dlouhá desetiletí prodávají na trzích v Číně nebo Jižní Koreji, odborníci ale varují, že neexistuje dostatek informací o jejich účincích.

  „V dnešní době je většina zvyklostí, jako jsou právě bylinné cigarety, z určitého důvodu ponechána bez většího zájmu, dostatečného výzkumu – ztracena v tradici. Máme tak jenom informace o tom, co je normalizováno, což jsou klasické toxické tabákové cigarety,“ říká Romaine Deo, zakladatelka australské společnosti zabývající se ručně vyráběnými bylinnými cigaretami.

  Deo je popisuje jako ideálního pomocníka v boji proti závislosti na marihuaně nebo tabáku, jelikož podle ní nejsou považovány za návykové. Některé směsi obsahují přísady, které navodí pocit klidu – například heřmánek. Podle některých prodejců mohou byliny pomoct s úzkostmi nebo nespavostí.

  Na druhou stranu odborníci upozorňují, že neexistuje dostatek vědeckých poznatků, které by hovořily ve prospěch těchto látek. Člověk podle nich musí k novému trendu přistupovat jako k jiným cigaretám. Inhalování jakéhokoliv kouře s největší pravděpodobností bude mít na člověka negativní vliv. „Nemůžeme předpokládat, že jsou tyto chemikálie neškodné. Jenom protože látku můžete jíst, neznamená to, že ji můžete inhalovat,“ dodává profesor medicíny na University of California Matt Springer.

  Trendu se zhostili také influenceři na sociálních sítích. Na TikToku se alternativní cigarety objevují například ve videích navozujících éterickou atmosféru. Někteří je využívají ke komickým účelům. Jiní zase vysvětlují účinky jednotlivých bylin. Samotní TikTokeři ale varovali před jejich lehkomyslným užíváním. Zprávu přinesl server Vice.

   

 • Nejmenší policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  20. duben 2021
  Policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  Vysloužilý americký šerif Dan McClelland a jeho pes Midge byli nerozlučnou dvojicí. Sedmašedesátiletý policista ale dlouho bojoval s rakovinou, které nakonec podlehl. Ve stejný den zemřel také jeho mazlíček, který byl Danovi dlouholetým partnerem ve službě.

  McClelland odešel do důchodu na konci roku 2016 po 13 letech na pozici šerifa v okresu Geauga v americkém Ohiu. Na stanici působil 44 let. Po celou dekádu mu byl parťákem také jeho pes – fenka Midge, která byla dokonce držitelkou Guinnessova rekordu za nejmenšího policejního psa na světě. Kříženec čivavy a krysího teriéra se „specializoval“ na odhalování drog. Na rozdíl od větších agresivních psů umírněná Midge prohledávala auta, aniž by je poničila nebo zanechala blátivé stopy. Stejně tak pro ni nikdy nebyl problém se dostat pod samotná vozidla.

  Dvojice byla v okolí velmi populární, a to hlavně Midge. Fenka všude chodila po McClellandově boku, stanici šerifa nevyjímaje. McClellandův nástupce Scott Hildenbrand se nechal slyšet, že Midge měli lidé snad radši než samotného šerifa.

  Midge zůstala certifikovaným policejním psem až do společného odchodu do důchodu, který strávili s Danovou manželkou cestováním. Rodina McClellanda pohřbí Dona a Midge společně. Informuje o tom agentura AP.

   

 • Greta Thunberg kritizuje vakcinační nacionalismus. Na pomoc přispěla 100 tisíci eury

  20. duben 2021
  Greta Thunberg

  Ekologická aktivistka Greta Thunberg vyzvala světové státy a vývojáře vakcín, aby zvýšili své úsilí v oblasti distribuce očkovacích látek mezi bohatými a chudými státy. Většinou globálních zásob vakcín totiž disponují nejbohatší země. Sama Thunberg přispěla Světové zdravotnické organizaci (WHO) v přepočtu asi dvěma a půl miliony korun na nákup vakcín hlavně pro chudé státy. Informuje o tom agentura AP.

  Greta Thunberg označila očkování mladých a zdravých lidí ve vysokopříjmových státech za neetické, pakliže se to děje za cenu toho, že se vakcína nedostane k rizikovým skupinám a zdravotnickým pracovníkům v chudších částech světa. Řekla to na pravidelné tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace. Boj proti pandemii koronaviru přirovnala ke klimatické krizi: „Ti nejvíce zranitelní by měli být upřednostněni a globální problémy by měly být řešeny globálně.“

  Stejně tak aktivistka upozornila, že již nemůžeme rozlišovat mezi zdravotní a ekologickou krizí. V budoucnu totiž bude svět podle vědců nejspíše čelit dalším globálním pandemiím. Thunberg ve svém projevu citovala statistiku, podle níž až 75 % nových nemocí má svůj původ ve zvířecím světě. K tomu přispívá lidská činnost, například kácení pralesů. Thunberg prohlásila, že proces očkování je morálním testem.

  „My mladí lidé jsme možná těmi nejméně zasaženými… přímo virem,“ řekla Thunberg. To si podle ní neuvědomují úplně všichni. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ale poznamenal, že se nejspíše vlivem nakažlivějších mutací koronaviru zvyšuje počet nakažených ve věku od 25 do 59.

  WHO v pondělí oznámila, že na světě přibylo v posledním týdnu přes 5 milionů nových případů nákazy koronavirem – jde o největší týdenní přírůstek. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřely na onemocnění Covid-19 více než 3 miliony lidí.

 • Jak by mělo vypadat město budoucnosti? Výstava Severská udržitelná města nabízí odpovědi

  19. duben 2021

  Je to už několik let, co švédský ilustrátor Karl Jilg vzbudil pozornost svými ilustracemi, které měly ukázat, jak málo místa zbývá pro chodce, když si odmyslíme veškeré dopravní komunikace. Místo silnic nakreslil Jilg propasti, okolo kterých lidé buďto chodí, nebo se je snaží přejít po lávce či přechodu. O to víc pak bije do očí, jak málo prostoru pro chodce ve městě je.

  S přibývající automobilovou dopravou jde o čím dál palčivější problém. Některé návrhy řešení nejen tohoto nešvaru nabízí virtuální výstava s názvem Severská udržitelná města. Ta má za cíl ukázat příklady dobré praxe, které by mohly pomoci udělat naše města udržitelnými a příjemnými místy pro život a bydlení. Mimo jiné se snaží nabídnout řešení, která by vedla k naplnění Agendy OSN 2030.

  Výstavu si můžete v interaktivní podobě prohlédnout zde. Kromě toho se na ni můžete přijít podívat i fyzicky – najdete ji v oknech Fakulty architektury ČVUT v Praze. Z výstavy se například dozvíte, jak řeší severská města regulaci odtoku dešťové vody, jak zajišťují dopravu šetrnou k lidem a k životnímu prostředí nebo jak se přizpůsobují potřebám cirkulární ekonomiky.

 • Příroda v lockdownu mluví hlasem Davida Attenborougha. Vznikl nový dokument Rok, který změnil Zemi

  19. duben 2021
  Z dokumentu Rok, který změnil Zemi

  Na Apple TV+ je nově k vidění přírodovědný dokument produkovaný veřejnoprávní televizí BBC s názvem Rok, který změnil Zemi. Jeho cílem je ukázat, jak pandemie a s ní spojená opatření změnily přírodu po celém světě. Vypravěčem se stal známý britský přírodovědec, dokumentarista a populizátor vědy David Attenborough.

  Podle Attenborougha měla pandemie na přírodu a na vztah lidí k ní samotné pozitivní dopady. Přímo pro Apple TV+ řekl: „Během těžkého roku mnoho lidí znovu objevuje hodnotu a krásu přírody a nachází v ní pohodu. Lockdown vytvořil unikátní experiment. Ukázal nám, jaké dopady má na přírodu naše činnost. Příběhy, které jsou reakcí na lockdown, ukazují, že i malé změny mohou dělat velké věci.“ Pro televizní stanici CBS pak ještě dodal: „Méně hluku, méně kouře ve vzduchu. Všechna stvoření kolem nás za poslední rok jen vzkvétají.“

  Pozitivní dopady demonstruje dokument třeba na příkladu velryb, kterým pandemie pomohla v komunikaci. Dřív se rodiče, kteří plavali třeba za potravou, nemohli od svých mláďat vzdálit příliš daleko. Díky tomu, že z důvodu omezení turismu ubylo hlučných výletních lodí, však velryby slyší svoje zvukové signály i na větší vzdálenosti a s mláďaty se tak mohou dorozumívat na dálku.

  To je jen jeden z mnoha případů, který ukazuje, že stačí opravdu málo k tomu, aby se výrazně zlepšily životní podmínky pro mnoho organismů. O novém dokumentu informoval také server Good News Network.

 • Francouzská firma poskytuje ženám každý měsíc den volna navíc. Využít by ho měly v případě bolestivé menstruace

  19. duben 2021
  žena, bolest břicha, menstruace

  Francouzská společnost La Collective sídlící ve městě Montpellier nabízí svým zaměstnankyním den placeného volna navíc, potýkají-li se s bolestivou menstruací. Informuje o tom server l’OBS.

  Firma k tomuto kroku přistoupila poté, co vyšlo z anonymního dotazníku najevo, že 89 % zaměstnankyň zažívá bolestivou menstruaci a připouští, že to může negativně ovlivnit jejich práci.

  Den volna je dobrovolný. Ženy si ho mohou vybrat, kdy chtějí – stačí napsat řediteli společnosti s žádostí o extra volno a celý den je pak proplacen. „Jedná se o důležitý společenský pokrok, který podporuje kvalitu pracovního života a také rovnost šancí mezi ženami a muži,“ tvrdí pro server actuEL RH spoluředitel společnosti Dimitri Lamoureux.

  Kritika této iniciativy zaznívá, pro někoho možná překvapivě, ze strany feministických asociací. Například mluvčí asociace Osez le féminisme Fabienne El-Khoury se pro server Franceinfo vyjádřila takto: „Je to špatný dobrý nápad. Záměr je dobrý. Nápad je dobrý. Mnoho žen ale bude váhat, jestli si volno vzít, aby nebyly stigmatizovány.“ V dalších svých výrocích uvádí, že je nejdříve třeba destigmatizace. Podle ní si totiž mnoho lidí myslí, že mít bolestivou menstruaci není normální.

  Nápad francouzské firmy však není ve světě novinkou. Něco podobného bylo zavedeno už v Japonsku, v Jižní Koreji či v Indonésii.

 • Místo starého auta příspěvek na elektrické kolo. Francie zavádí šrotovné, které podpoří cyklistiku

  16. duben 2021
  elektro kolo - elektrokolo

  Majitelé starých aut, kteří se rozhodnou dát je do šrotu, dostanou ve Francii kompenzační příspěvek ve výši 2500 eur (v přepočtu zhruba 65 000 korun) na koupi elektrokola.

  Nový návrh, který byl součástí klimatického zákona, přijal francouzský parlament v předběžném hlasování. Projednávaný zákon by měl zajistit snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030. „Vláda poprvé uznala, že nejlepším řešením není vytvářet stále zelenější auta, ale prostě snižovat jejich počet,“ uvedl v souvislosti s novým zákonem Olivier Schneider, zástupce Francouzské federace cyklistů. Pokud bude schválen, stane se Francie úplně první zemí, která umožní výměnu starých a ekologicky nákladných aut za elektrická kola. Informuje o tom agentura Reuters.