V Dominikánské republice jsem viděla otisky šestiprstých rukou, říká cestovatelka Slávka Chrpová

18. únor 2024

Slávka Chrpová už s kolem navštívila spoustu ostrovů. Například Francouzskou Polynésii, Kapverdské ostrovy, Madagaskar nebo Kubu. Tam byla dokonce pětkrát. A rozhodla se do Karibiku znovu vrátit, tentokrát do Dominikánské republiky. Ta je podle ní „náročná na postřeh“.

Slávka Chrpová si ráda vybírá netradiční cyklistické destinace – ostrovy. Zkušená cestovatelka a vydavatelka časopisu Cykloturistika na úplném konci minulého roku vyrazila společně se svým přítelem do Dominikánské republiky. Ostrov ji zajímal kvůli gastronomii, podnebí, ale i kvůli pozitivní zkušenosti s cyklistikou na Kubě.

Banány a motorky

Kopcovitá Dominikánská republika jí přinesla smíšenou zkušenost. Intenzivní provoz s množstvím kamionů i motorkářů, kteří se pohybují i v protisměru a smskují a telefonují při tom, byl pro cyklistku, navíc jedoucí natěžko, náročný. „Túrovali motorky, míjeli nás strašně těsně a jezdili často na červenou. Stačilo se podívat na chvilku do mapy a hned hrozila srážka. Bylo to fakt náročné na postřeh,“ říká Slávka Chrpová v cestovatelském podcastu Radia Wave. Setkání s místními ale řadí mezi pozitivní aspekty cesty s tím, že byli velmi nápomocní. „A snědla jsem tunu banánů. Je to ideální svačinka. Jsou sladší, mají trochu jinou chuť, některé jsou malinkaté. Miluju platanos fritos, smažené banány,“ dodává.

Pláže a předkolumbovské ruce

Slávka Chrpová a Pavel Sladký

Řada pláží mimo hotelové resorty byla zaneřáděná množstvím odpadků. Mezi nejkrásnější zážitky ale Slávka řadí Playa Limón na severovýchodním pobřeží. „To byla fakt robinsonovská pláž. Tři kilometry zcela bez zázemí, pláž lemovaná palmami,“ pochvaluje si. A pak Playa Rincón na poloostrově Samaná, kde se podle některých historiků vylodil v roce 1492 Kryštof Kolumbus. „V Národním parku Los Haitises je zase jeskyně s předkolumbovskými malbami. Na nich jde vidět šamany, děti, kajmany nebo ryby malované dřevěným uhlím. Zajímavé je, že u nich na skále jsou otisky rukou. Mají šest prstů. Jde o polydaktylii, chromozomální anomálii, která se tam asi v hojné míře vyskytovala.“

Jaká je Dominikánská republika, když se po ní jezdí na kole? Jak se taková cesta plánuje? Poslechněte si kompletní Casablanku, cestovatelský podcast Radia Wave. 

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

  • Kapverdy. Na kole.

    Slávka Chrpová a Renáta Lorišová přišly do nedělního cestovatelského a outdoorového magazínu Radia Wave Casablanca vyprávět o své neobvyklé cyklistické cestě po Kap...

  • Francouzská Polynésie

    Slávka Chrpová, šéfredaktorka časopisu Cykloturistika, se v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave ohlédla za svojí cestou (se skládacím kolem!) do Franco...

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.