V karanténě s násilníkem. Zeptat se, jak druhým je, je to nejmenší

20. březen 2020

Karanténa je v době koronaviru potřeba. Slýcháme průpovídky o tom, že naši prarodiče byli k záchraně světa povoláni do války, a po nás se jen chce, abychom zůstali doma, seděli na zadku u knížky a Netflixu. To bychom snad měli zvládnout. Automaticky se počítá s tím, že domácí karanténa je bezpečné místo. Jenže být v ní s násilníkem není úplně ono.

Představte si, že váš partner nevěří na účinnost lékařské péče. A tak vás každý den, po dobu několika týdnů, nutí drhnout si ruce tak, až vám krvácí, prý abyste ho nenakazili. To je příběh jedné Američanky, kterou partner už delší dobu emočně vydíral, ale s příchodem koronaviru se jeho agrese vystupňovala. Další ženu, zdravotní sestru, její partner surově zmlátil, jelikož byl přesvědčen, že se ho po příchodu z práce snaží nakazit koronavirem. V domácí karanténě jsou násilí vystaveny mnohem častěji i děti, které jinak tráví alespoň část dne v bezpečí školy.

Boris Johnson obyvatele Británie varoval, ať se připraví na to, že přijdou o své blízké. K restrikcím s ohledem na COVID-19 přistupuje jen velmi váhavě. Nám nikdo podobná doporučení zatím nedal, a tak stále ještě můžeme doufat, že současná opatření zafungují a povedou jen k nízkému počtu úmrtí. Zatím je jich celosvětově víc než 10 000. V Česku naštěstí oběť nemáme žádnou, ale i to se může změnit, než dopíšu tento komentář. Nemůžeme odhadnout, kolik obětí viru celkově bude. Známe ale počet obětí domácího násilí. V jeho důsledku ročně zemře po celém světě okolo 30 000 žen, ale i mužů a dětí. Virová pandemie doplňuje druhou, sociální. 

V ČR zažívá podle organizace Rosa domácí násilí 20 procent žen a 7 procent mužů, každoročně je v ČR evidováno 1500 vykázání agresora ze společného obydlí, desítky žen na důsledky domácího násilí zemřou. Nechci rozpoutávat soutěž v tom, která pandemie je horší. Naopak se ale potřebujeme podívat na to, co se stane, když se obě spojí a obětem i pachatelům domácího násilí nakážeme pobyt doma. Fakt je ten, že obětem násilí často trvá, než samy vyhledají pomoc. Bojí se o ni požádat, tají své potíže, stydí se, mají pocit, že si to zaslouží, nebo jen nevědí, jak a kde pomoc hledat. Jejich okolí o násilí neví anebo ho raději přehlíží. Případně si prostě jen neví rady. 

bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

O zhoršení situace žen i mužů žijících s partnery-násilníky se zavedením domácí karantény se hovořilo v Číně, zkušenosti přináší například i organizace ze Spojených států. Všem nám je doporučováno nikoho nenavštěvovat. Oběti domácího násilí to ale izoluje. Pokud je v takové situaci někdo z našich blízkých, je pro nás ještě obtížnější mu pomoci. Domácí násilí je hlavně o moci a kontrole. V době koronaviru dostávají pachatelé násilí do rukou nové nástroje k ovládání svých partnerů. Podle zahraničních zkušeností mohou například mlžit a lhát o tom, jaká nebezpečí venku hrozí. Poslouží jim to k zastrašování, případně kontrole, jestli jejich oběť vyhledá lékařskou pomoc, pokud ji potřebuje. Podobně může násilník izolovat oběti od rodiny, dětí, jakékoli další pomoci. 

Čtěte také

Co s tím můžeme dělat? Neizolujme se a buďme s druhými v kontaktu. Jsme v tom spolu. Zeptat se kamaráda nebo kamarádky, jestli jim je doma dobře, je to nejmenší. Vždycky to potěší, ať už máme či nemáme pocit, že se v jejich domácnosti děje něco nekalého. Pro pomoc v případě násilí se můžeme obrátit na policii nebo na nonstop linku pro oběti násilí. Užitečná je aplikace Bright Skye, která shromažďuje všechny dostupné kontakty na jednom místě, poskytuje potřebné informace nebo pomůže třeba s vedením deníčku, který může přispět k dokumentaci procesu násilí. Celá republika zvládá šít roušky, když na to stát nestačí. Ten stát, který mimo jiné stále otálí s ratifikací Istanbulské úmluvy, která chce domácí a genderově podmíněné násilí komplexně řešit a předcházet mu dobrou prevencí. I tohle je na nás. Tak se o sebe, prosím, starejme.

Jak aktuální situace dopadá na ty, kteří žijí v jedné domácnosti s násilníky? Jak mohou oběti vyhledat pomoc a jak jim naopak můžeme pomoci my? A jaké zkušenosti během uplynulých týdnů mají v této věci v Číně nebo USA? Poslechněte si komentář!

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.