V komiksu Bez vlasů popisuje život s alopecií. Nepoznáváte sami sebe v zrcadle, říká jeho autorka Drahoňovská
Jak se žije s alopecií? Autoimunitní onemocnění, kvůli kterému člověk přichází o vlasy a další tělové ochlupení, zkomplikoval život i Tereze Drahoňovské, která svůj první rok s touto chorobou popisuje v autobiografickém komiksu Bez vlasů, ilustrovaném Štěpánkou Jislovou. „Trvalo mi zhruba rok, než jsem se odhodlala k tomu, své zážitky s alopecií předat dál. Došlo mi, že to chci sdílet s lidmi, kteří mohou mít podobný příběh,“ vysvětluje v rozhovoru Tereza Drahoňovská.
Příčiny alopecie mohou být podle Terezy Drahoňovské různé. Od skrytého zánětu v těle přes dědičnost, špatnou životosprávu až po dlouhodobý psychický stres.
„Poté co mi na vlasové klinice paní doktorka během minuty řekla, že se jedná o alopecii, mě tak čekala spousta vyšetření u všech doktorů, které si umíte představit, protože bylo potřeba vyloučit možnost skrytého zánětu,“ vysvětluje Drahoňovská. Doktoři jí následně potvrdili, že je zdravá, bez poškození imunity nebo alergie, příčinou tak v jejím případě nejspíš byl dlouhodobý stres.
Šance, že Tereze vlasy znovu narostou, ovšem v jejím případě zůstává. „Byla jsem na odebírání vzorků kůže z hlavy, díky kterému vím, že vlasové cibulky v kůži pořád mám. Vlasy se mi tak můžou kdykoliv vrátit, což mi dává určitou naději.“
Největší depresi, smutek a krizi identity, kdy se v zrcadle nepoznávala, už má za sebou. Dnes nenosí ani paruky a s úsměvem říká, že si díky alopecii uvědomila spoustu věcí o lidském těle. „Když je zima, jste nachlazený a potřebujete se vysmrkat, já to zjistím okamžitě, protože i chlupy v nose mají svou funkci. Výzva pro mě také byla namalovat si správně obočí, aby bylo oboje stejné, protože jsem se neměla čeho držet. Nastávaly tak situace jako z kreslených filmů, kdy jsem vypadala pořád rozzlobená nebo překvapená.“
Čtěte také
Každodenní ohlasy na komiks ji zatím velmi mile překvapují. „Píšou mi lidé, že se v tom komiksu našli, a děkují mi, že jsem se byla ochotná tak otevřít a sdílet tolik zážitků. Líbí se jim i po vizuální stránce, za což patří dík Štěpánce, pro kterou byla velká zkouška ztvárnit vizuálně mé pocity,“ říká Drahoňovská a dodává, že je ráda, kolik zkratek a přirovnání se jim do komiksu povedlo dát.
Komu prvnímu se Tereza Drahoňovská s vypadáváním vlasů svěřila? Kolik má doma paruk a která je její nejoblíbenější? Je alopecie finančně náročná choroba? Které mezníky ve svém životě s alopecií považuje za stěžejní? Poslechněte si celý rozhovor s Terezou Drahoňovskou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka