V lockdownu jsou ruční práce jako terapie. DIY šití podle architektek, výtvarnic a studentek

24. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lucie Králíková ve svém oblíbeném rudém kabátu pro první jarní den

„Na Květnou neděli si chci ušít plášť na předpovídání bouřek,“ plánuje výtvarnice a krajinná architektka Lucie Králíková. Šití je pro ni v lockdownu uklidňující kreativní činností, stejně jako pro architektku Terezu Melkovou. „Rukodělná práce je jako meditace. Chtěla jsem se během lockdownu naučit něco nového a vyšívání se ukázalo jako ideální aktivita,“ říká. Poslechněte si, jak domácí izolace proměňuje náš vztah k ručním pracím a jak se to propisuje do našich šatníků.

V lockdownovém speciálu podcastu Šatníky se dozvíte, jak si ušít speciální rituální meteorologický plášť – návod na něj našla Lucie Králíková v jedné staré kronice a chystá se do něj pustit na Květnou neděli. „Hotový plášť bude k vidění na mém Instagramu v projektu Týdenní ceremonie, který dělám společně s Domem umění v Brně. Ještě ho obarvím na Velký pátek červeným vínem (čas ukřižování). Na zádech bude sazemi nakreslen islandský znak Vegvisír. Plášť jsem vymyslela společně s dopisovací spřízněnou duší, která žije v Dánsku. Budeme ho šít ve stejný den,“ vypráví Lucie.

Jak jdou dohromady výšivky se středověkými motivy a sekáčové sportovní mikiny a bundy, se dozvíte od architektky Terezy Melkové. Terezu vyšívání uklidňuje a zároveň je pro ni motivující, že se během uzávěry může učit něco nového. „Baví mě dialog, který vzniká mezi mojí pomalou výšivkou a odloženou rychlou módou ze sekáče,“ říká Tereza.

Na lockdownové šití jsem se zeptala také moderátorky Hany Řičicové, kterou znáte z ranního On Air a z pořadu Volej na Radiu Wave. Vzkaz o svých prvních DIY šicích pokusech nám poslala také studentka Petra z Tábora nebo malířka a ilustrátorka Jana Turecká.

Poslechněte si, proč se v lockdownu daří domácímu šití a do jakých DIY projektů se pouští architektky, studentky, novinářky a výtvarnice.

Spustit audio

Související