Vatikán zřejmě z každoroční dobročinné sbírky ukládá většinu peněz do vlastního rozpočtu

12. prosinec 2019

Peter’s Pence neboli Svatopetrský haléř je označení pro finanční dary věnované katolické církvi a Vatikánu. Papež je tradičně využívá na pomoc chudým, podle zjištění The Wall Street Journalu ale většinu vybraných peněz loni Vatikán vložil do svého rozpočtu. Chtěl tak snížit schodek, protože se každoročně ocitá ve stále větším dluhu.

Prosbu o podporu vypisuje papež každý rok, a je tedy na něm, jak peníze přesně využije. Zároveň jde tradičně o sbírku pořádanou na podporu různých charit a církev sama Svatopetrský haléř takto propaguje. Například Katolická biskupská konference Spojených států amerických popisuje důvod sbírky jako možnost, jak Svatému otci umožnit podporu těch, kteří trpí v důsledku války, utlačování, přírodních katastrof nebo nemocí. Loni Vatikán celosvětově vybral 55 milionů dolarů. Dvě třetiny z této sumy pak podle The Wall Street Journalu vložil do svého rozpočtu. Snižuje se také majetek, se kterým Svatopetrský haléř disponuje. Od doby, kdy se papežem stal František I., byl zaznamenán pokles o více než 110 milionů dolarů, majetek je tedy nyní odhadován na částku 665 milionů. Deficit Vatikánu se jen loni zdvojnásobil na 76 milionů dolarů.

Nejedná se však o jediný skandál, kterému musí Vatikán ohledně svých financí čelit. Už v říjnu unikly dokumenty, podle kterých zaplatil 200 milionů dolarů za luxusní apartmán v Londýně. Kvůli kauze už skončil i šéf správy vatikánských financí.

autor: voh
Spustit audio
 • Na Sibiři zatkli samozvaného Ježíše. Třicet let vedl sektu čítající tisíce lidí

  23. září 2020
  Sergej Torop (Vissarion)

  Ruské úřady zatkly vůdce sibiřské sekty Sergeje Toropa. Po tři dekády vedl několik tisíc věrných v odlehlých oblastech Krasnojarského kraje. Nyní čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví a dalších zločinů.

  Jak píše britský deník The Guardian, „Ježíše“ zatkli policisté, agenti ruské tajné služby FSB i příslušníci dalších bezpečnostních složek. Kromě něj byli zadrženi jeho spolupracovníci.

  Torop, který před více než třiceti lety ztratil místo u dopravní policie, tvrdí, že při kolapsu Sovětského svazu zažil „probuzení“. V roce 1991 založil hnutí zvané Církev posledního svědectví. Spolu s několika tisíci svých věrných žil v odlehlých usedlostech Krasnojarského kraje. Vissarion, jak se mu přezdívalo, nejprve tvrdil, že Ježíš pozoruje lidi z orbity Země a že Panna Marie „řídí Rusko“. Poté se však za Ježíše prohlásil sám.

  Jeho sekta používá některé z ortodoxních rituálů a míchá je spolu s environmentalismem a dalšími směry, jako je třeba striktní veganství. Následovníci nosí prosté oblečení a počítají kalendář od roku 1961, kdy se Torop narodil. Vánoce zase nahradil hod konající se každoročně dne 14. ledna, na který připadají vůdcovy narozeniny.

  Podle britské veřejnoprávní BBC je Torop spolu s dalšími podezřelý z toho, že založil náboženskou organizaci, která páchá násilí na jednotlivcích, a z těžkého ublížení na zdraví vůči minimálně dvěma lidem.

 • Thajsko posílá turistům odpadky, které nechali ležet v národním parku

  22. září 2020
  Sloni procházející se thajským národním parkem Kchao Jaj

  Správa thajského národního parku Kchao Jaj rozhodla, že bude turistům posílat zpět odpadky, které po nich na chráněném území zůstanou. Jména a osobní údaje těchto nečistotných lidí se navíc podle zpravodajství BBC objeví v registru místní policie.

  Nové opatření, které má chránit přírodu nejstaršího národního parku v Thajsku, oznámil na sociálních sítích ministr životního prostředí Varavut Silpa-arča jednoduše tím, že sdílel prvních pár krabic s odpadky a zdvořilým vzkazem „Tyhle věci jste si zapomněli v národním parku Kchao Jaj“ připravených k odeslání.

  „Vaše smetí vám pošleme zpět,“ napsal k tomu ministr na svém facebookovém profilu. Zároveň připomněl, že nechávat odpadky v národním parku je trestný čin, za který hrozí až pět let vězení a velká pokuta.

  Národní park Kchao Jaj leží severovýchodně od Bangkoku na ploše více než dvou tisíc čtverečních kilometrů a je známý svými vodopády. Jeho návštěvníci teď budou muset při vstupu uvést své jméno a adresu, což strážcům usnadní práci, budou-li je nuceni kvůli nepořádku zpětně vysledovat.

  Thajský národní park Kchao Jaj je známý mimo jiné pro své vodopády. Jeho vedení se nyní rozhodl bránit znečišťování parku tím, že bude neukázněným návštěvníkům zasílat domů jejich odhozené odpadky
 • Čeští horolezci Holeček a Hák jsou zase na vrcholu, dostali druhý Zlatý cepín

  22. září 2020
  Horolezci Zdeněk Hák (vlevo) a Marek Holeček

  Horolezecké duo Marek Holeček a Zdeněk Hák získalo Zlatý cepín 2019 a potvrdilo špičkovou kondici českého horolezectví. Prestižní mezinárodní ocenění odměňuje od roku 1992 nejvýznamnější alpinistické výkony světa.

  U výstupů porota zohledňuje několik faktorů – významnost, výkon a čistotu stylu, originalitu výběru cíle, posouvání hranic a respekt k horám a přírodě. Horolezeckého Oscara získala dvojice podruhé, tentokrát za prvovýstup na nepálský vrchol Chamlang vysoký 7321 metrů. Horolezci tak zopakovali dva roky starý úspěch, kdy jako první Češi získali ceněnou trofej za prvovýstup Satisfaction jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I.

  Horolezec Marek Holeček je ve skvělé formě, za rok 2019 má na kontě dva výstupy, které organizátoři Zlatého cepínu ohodnotili jako mimořádně přínosné. Kromě Chamlangu dokončil Holeček loni ještě ve společnosti Radoslava Groha výstup, kterým vytyčil novou cestu na východní stěně šestitisícové Huandoy Norte v národním parku Huascarán.

 • 350 slonů v afrických rezervacích zřejmě zabila bakterie ve vodě

  22. září 2020
  Uhynulý slon

  Záhada úhynu stovek slonů v deltě řeky Okavango zaměstnávala vědce i správce národních parků od května letošního roku. Zvířata umírala bez zjevných příčin i bez zavinění lidí. Jako smrtící se teď ukázaly sinice, které se nachází ve vodě všude kolem a které jsou zřejmě jedovaté.

  „Naše poslední testy ukazují, že příčinou smrti byly neurotoxiny produkované sinicemi. Musíme ale najít odpovědi na mnoho dalších otázek, například proč sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě. Máme několik hypotéz a vyšetřujeme,“ řek deníku Guardian hlavní veterinář okavanžské rezervace Mmadi Reuben.

  Zaměstnanci národního parku zatím našli 330 těl uhynulých slonů, dalších dvacet zemřelo v sousedním Zimbabwe. I tam existuje podezření, že šlo o jedovaté sinice. Nikdo zatím nezná odpověď na otázku, proč neuhynula i jiná zvířata nebo proč sloni uhynuli jen v jedné lokalitě. Ochránci se domnívají, že sloní organismus může být k otravě náchylnější, mimo jiné i proto, že ve vodě tráví spoustu času a dokáže jí vypít ohromné množství.

  Podle agentury Reuters je africká Botswana domovem třetiny celé africké populace slonů. Tamní stáda se rozrůstají a žije v nich už víc než 130 tisíc jedinců.

  Přečtěte si také U delty Okavanga hromadně umírají sloni. Z neznámého důvodu jich zemřelo už víc než 350.

 • Oblíbenost ve školní třídě ovlivňuje vaši budoucnost víc než IQ nebo známky, říká studie

  21. září 2020
  teenagers

  Pokud jste to byli vždycky vy, kdo zůstával při výběrů do družstev v tělocviku jako poslední, doufáte možná, že jste po absolvování školy své neoblíbenosti unikli.

  Zpravodajská stanice CNN ale shromáždila studie, které říkají, že oblíbenost ve věku teenagerů má přímý vliv na lidské psychické i fyzické zdraví ještě dlouhá desetiletí potom. Ve Švédsku studie prokázala, že lidi, kteří nebyli ve třinácti moc oblíbení v kolektivu, mají v pozdějším věku vyšší riziko rozvoje onemocnění krevního oběhu, zúžené cévy a srdeční arytmie, a to víc než o třetinu.

  „I když si to málokdo uvědomuje, náš sociální status ve školní třídě ovlivňuje naši psychickou i zdravotní kondici na dekády dopředu,“ řekl CNN profesor psychologie a neurovědy na univerzitě v Severní Karolíně Mitch Prinstein. „Několik studií dokonce říká, že naše oblíbenost mezi spolužáky na základní škole předpovídá naše životní výsledky víc než IQ, příjem rodičů, známky ve škole nebo případný zdravotní hendikep,“ dodal Prinstein.

  CNN doplňuje, že podle výzkumů jsou pro kvalitu a délku života klíčovým ukazatelem kvalitní mezilidské vztahy, víc než třeba kouření a pití alkoholu.

 • Nejbohatší 1 % populace vyprodukuje dvakrát víc emisí než chudší polovina planety

  21. září 2020
  Nekontrolovatelná spotřeba a závislost bohatého světa na přepravě s vysokými emisemi uhlíku, mezi kterou podle studie patří třeba létání nebo řízení SUV auta, vyčerpává světový uhlíkový rozpočet (ilustrační snímek)

  Světová produkce emisí oxidu uhličitého se za posledních 25 let zvýšila o 60 %. Podle zprávy neziskové společnosti Oxfam a Stockholmského institutu pro životní prostředí bylo v letech 1990–2015 jedno procento nejbohatší populace zodpovědné za dvojnásobně větší produkci oxidu uhličitého než chudší polovina planety.

  Nekontrolovatelná spotřeba a závislost bohatého světa na přepravě s vysokými emisemi uhlíku, mezi kterou podle studie patří třeba létání nebo řízení SUV auta, vyčerpává světový uhlíkový rozpočet. Emise nejbohatšího procenta populace v uvedených letech rostly navíc třikrát rychleji než produkce emisí u méně bohatých zemí.

  „Taková koncentrace emisí uhlíku v rukou bohatých znamená, že navzdory tomu, že jsme svět dostali na pokraj klimatické katastrofy, pořád se nám nedaří zlepšit život miliard lidí,“ řekl zpravodajskému deníku The Guardian Tim Gore, vedoucí výzkumu na Oxfam International. „Globální uhlíkový rozpočet byl promrhán, aby se zvýšila spotřeba bohatých, ne aby se zlepšovaly podmínky pro chudé,“ dodal.

  Studie taky ukázala, že za polovinu celosvětové produkce CO2 bylo v posledních 25 letech odpovědných jen 10 % populace, tedy asi 630 milionů lidí s příjmy nad 35 tisíc dolarů ročně. I kdyby zbytek světa snížil okamžitě své emise na nulu, nebude to podle vědců stačit, pokud se razantně nesníží produkce právě u těchto deseti procent.

 • Ig Nobelovu cenu mají vědci za aligátora se šmoulím hlasem a za studii vztahu narcismu a obočí

  21. září 2020
  Aligátor

  Letošní, už třicátou, Ig Nobelovu cenu za nejabsurdnější vědecké pokusy a nejšílenější hypotézy získal rakousko-japonský tým vědců, který zjišťoval, jestli je hloubka aligátořího hlasu adekvátní velikosti jeho těla.

  V zájmu vědy tedy nechali aligátora nadýchat se helia a pak odposlouchávali, jak zní. Jestli byla hypotéza nějak ověřena, porotu moc nezajímalo a vědecký tým ocenila za samotnou metodu, jakou zvolili.

  Oceněn byl i experiment, který zjistil, že narcisty lze poznat podle tvaru jejich obočí. Cena míru byla porotou udělena vládám Indie a Pákistánu za to, že podle zpravodajství CNN „nechali své diplomaty uprostřed noci zvonit jeden druhému na domovní zvonek a pak utéct“, což je odkaz na incident, který se podle deníku Financial Times odehrál před dvěma lety.

  Ig Nobelovu cenu za ekonomii získal mezinárodní tým odborníků za „pokus o nalezení vztahu mezi nerovností národních příjmů a průměrnou délkou líbání na ústa v různých zemích“. Americký vědec Richard Vetter se stal laureátem ceny entomologie za „shromažďování důkazů, že mnoho entomologů se bojí pavouků, kteří nepatří do kategorie hmyzu“.

  Ceremoniál, který obvykle hostí Harvardská univerzita, se letos přenášel online. Vítěze jednotlivých kategorií vybrali už tradičně držitelé skutečných Nobelových cen.

 • Čínská rybářská flotila plení vody v okolí Galapág, loví ohrožené druhy a používá nelegální postupy

  18. září 2020
  Srpnový protest před čínskou ambasádou v Quitu, hlavním městě Ekvádoru. Lidé se dožadují přísnějšího monitorování rybolovu v okolí Galapág

  Nejnovější data odhalila, že čínská rybářská flotila během jednoho měsíce strávila v okolí Galapág rybolovem 73 000 hodin a vylovila tisíce tun chobotnic a ryb.

  Podle analýzy, kterou provedla nezisková organizace pro ochranu moří Oceana, se během léta vyskytovalo v okolí Galapág téměř 300 čínských plavidel – 99 % rybolovu z období mezi 13. červencem a 13. srpnem tohoto roku je jejich práce.

  Flotila lovila hlavně chobotnice, které tvoří nezbytnou položku v jídelníčcích lachtanů galapážských a ohrožených kladivounů bronzových, ale také tuňáky a mečouny, kteří jsou zase důležitou složkou místní ekonomiky. „Svět to celý měsíc sledoval a přemýšlel, co dělá obrovská čínská rybářská flotila v okolí Galapág. Teď už to víme,“ říká analytička Marla Valentine z organizace Oceana.

  Oceana pomocí mapovacího nástroje navrženého nevládní organizací Global Fishing Watch ve spolupráci se společností Google a neziskovou kontrolní organizací specializující se na životní prostředí SkyTruth zdokumentovala čínská plavidla, kterým se zřejmě povedlo deaktivovat veřejná sledovací zařízení. Díky mapovacím nástrojům se dostaly na povrch informace, které jsou v rozporu s těmi oficiálními.

  Zjistilo se, že některá plavidla provádí podezřelé postupy překládky ulovených ryb, které možná usnadňují nezákonný, nehlášený a neregulovaný rybolov. Čína je podle Indexu nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu z roku 2019 označena jako nejhorší země světa. Její flotila je zdaleka největší a pravidelně se podílí na nadměrném rybolovu, zaměřuje se na ohrožené druhy, nezákonně narušuje jurisdikci, má falešné licence, dokumentaci úlovků a využívá nucenou práci.

  Národní rezervace v Ekvádoru Galápagos Marine Reserve je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a pokrývá více než 133 000 čtverečních kilometrů kolem souostroví. Je oázou pro biologickou rozmanitost oceánů a více než 20 % jejích mořských druhů se nenachází nikde jinde na světě. Následky pokračujícího nadměrného nezákonného rybolovu by tak mohly být fatální.

 • Britský umělec Banksy prohrál soudní spor o ochrannou známku se společností vyrábějící blahopřání

  18. září 2020
  Banksy: The Flower Thrower

  Umělecké dílo zobrazující maskovaného demonstranta, který se chystá hodit kytici květin, se objevilo na zdi v Jeruzalémě v roce 2005. Poté si jej přivlastnila britská společnost Full Colour Black a neustále ho používá jako potisk na svých pohlednicích a přáních.

  V roce 2014 zažádal Banksy pro toto dílo o ochrannou známku EU, to zpochybnila společnost Full Colour Black, která tvrdila, že umělec na ochrannou známku nemá nárok, protože ji nechce používat k obchodním účelům. Na základě tohoto tvrzení otevřel Banksy v říjnu 2019 vlastní obchod, kde se prodávají různé varianty jeho děl. V rozhovoru umělec připustil, že obchod byl otevřen „pouze za účelem splnění kategorií ochranných známek“.

  Soudci Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví ale nyní rozhodli ve prospěch společnosti Full Colour Black. Jako jedny z faktorů, které ovlivnily jejich rozhodnutí, uvedli Banksyho volbu sprejovat graffiti na veřejný majetek a jeho dřívější projevy nezájmu o zachování autorských práv k jeho vlastním dílům.

  Banksy dlouhodobě pohrdá duševním vlastnictvím a tvrdí, že „autorská práva jsou pro nuly“. Soudci také dále říkají, že by pro něj bylo velmi komplikované splnit zákon o autorských právech a zároveň zůstat i nadále v anonymitě. Umělec totiž stále úspěšně tají svou pravou identitu.

  Právní zástupce společnosti Full Colour Black Aaron Wood z advokátní kanceláře Blaser Mills uvedl, že rozhodnutí je pro Banksyho zničující. „Měl by se zamyslet nad tím, zda jsou vůbec nějaké ochranné známky jeho uměleckých děl platné,“ prohlásil Wood.