Ve světě nezadržitelně ubývá hmyzu, může to vést ke katastrofickému kolapsu ekosystémů

Hmyz
Hmyz

Počty jedinců klesají u téměř 40 % druhů hmyzu. Rychlost, jakou hmyz postupně vymírá, je 8krát větší než u savců, ptáků a plazů. Hmyzí populace se v průměru sníží o 2,5 % ročně.

Během příštího století tak může hmyz z naší planety zcela vymizet. V současnosti je přitom zdaleka nejrozšířenější a nejrůznorodější skupinou živočichů. Informuje o tom globální vědecká studie publikovaná ve vědeckém časopise Biological Conservation.
Podle vědců je Země na počátku šestého masového vymírání druhů ve své historii. Už dříve potvrdili, že ubývá savců, ryb, ptáků a plazů. Hmyz ovšem vymírá rekordním tempem. Drobní živočichové jsou přitom klíčoví pro fungování všech ekosystémů světa. Pro větší zvířata slouží jako potrava, opylují rostliny a jsou i nenahraditelnými rozkladači odumřelých organismů.
Ubývání hmyzu potvrzují i případy z Německa a Portorika, kde došlo k úplnému hmyzímu kolapsu. Krize je ale podle vědců globální. Výzkum označují za hlavní důvod vymírání hmyzu intenzivní zemědělství, zejména používání pesticidů. Drobné živočichy ohrožují i změny klimatu nebo smog ve městech.
„Pokud nezměníme naše návyky v produkci potravy, hmyz jako celek se za několik desetiletí dostane na pokraj vymření. Důsledky, které to bude mít pro ekosystémy planety, budou katastrofální,“ píší vědci ve studii.
Snižováním hmyzí populace jsou nejvíce ohroženi ptáci, plazi, obojživelníci a ryby, pro které drobní živočichové slouží jako potrava. „Pokud jim bude tento zdroj potravy odebrán, zemřou tito živočichové hlady,“ řekl jeden z autorů studie Francisco Sánchez-Bayo listu The Guardian.
Podobné kaskádovité vymírání zvířat vědci už pozorovali v Portoriku. Vymření 98 % hmyzí populace za posledních 35 let tam vedlo k 50–65% úbytku ptáků a žab.

Přečtěte si taky V Evropě rychle ubývají polní ptáci. Mizí celé druhy nebo Hejna vrabců dnes už tak často nevidíme. V ČR zmizelo od 80. let 10 milionů ptáků.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Ryby plné mikroplastů by už neměly končit na pultech. Zabránit tomu má doklad o jejich původu

  26. duben 2019
  ryby - úlovek - rabyření

  Lidstvo každoročně vyhodí do oceánů kolem 8 milionů tun plastového odpadu. Ryby a mořské plody plné mikroplastů pak často končí i na našem talíři. Změnit to má nový způsob označování mořských produktů, zákazníci díky němu budou moct sledovat cestu ryb z oceánu až do supermarketu.

  Takzvané rybí vysvědčení bude obsahovat originální fotografii prodávaného mořského tvora, místo úlovku, hodnocení kvality vody, původní hmotnost i podrobnosti o lodi a posádce, která ho ulovila. Informace o místě původu ukážou, že zvíře bylo chyceno daleko od obydlených pobřežních oblastí, a dodavatelé budou moct také nahrát osvědčení o kontrole kvality. Světová nadace na ochranu zvířat, která na projektu pracuje, doufá, že na stolech spotřebitelů tak nebudou končit ryby ulovené otrockou prací v nejchudších regionech světa. „První produkty označené rybím vysvědčením by se měly do supermarketů na Novém Zélandu a v Evropské unii dostat během letošního roku,“ řekl pro BBC manažer projektu Alfred Cook.

 • Vesmír se rozpíná rychleji, než vědci předpokládali. Možná budou muset přijít s novou teorií

  26. duben 2019
  Záběry Velkého Magellanova mraku z Hubbleova teleskopu

  Podle nové studie se vesmír rozpíná zhruba o 9 procent rychleji, než si vědci mysleli. Ukázalo to pozorování pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Rychlost rozpínání vesmíru označují vědci jako Hubbleovu konstantu, která je jedním ze základních principů našeho chápání univerza. Vědci tuto veličinu dosud předpovídali na základě dat z Planckovy družice Evropské kosmické agentury. Opakovaně se ale ukazuje, že se teorie o rozpínání vesmíru chová nečekaně a může být chybná.

  Rozpory mezi údaji naměřenými teleskopem a dříve určenou hodnotou Hubbleovy konstanty se objevily už dříve. Nová studie snížila pravděpodobnost, že se jedná o chybu měření, na 1 : 100 000. Během výzkumu vědci analyzovali světlo ze 70 hvězd z galaxie Velký Magellanův mrak. Hvězdy předvídatelně mění svůj jas, což vědcům umožňuje sledovat změny mezigalaktických vzdáleností, a tím i rychlost rozpínání vesmíru. Nová metoda umožnila výzkumníkům měřit více hvězd najednou. Data použili k novému výpočtu Hubbleovy konstanty. Číslo, ke kterému došli, se ale neshoduje s dříve publikovanými daty. Podle dosavadní teorie by přitom hodnoty měly být stejné. „Tato odchylka roste a nyní dosáhla hodnoty, kterou je opravdu nemožné považovat za náhodu,“ uvedl vedoucí studie Adam Riess, profesor fyziky a astronomie na Johns Hopkins University a laureát Nobelovy ceny. Profesor Riess a jeho tým zatím nejsou schopni vysvětlit, proč takový rozdíl existuje. Badatelé tak můžou směle přicházet s novými teoriemi o rozpínání vesmíru.

 • Kozy lezoucí po stromech jsou možná zinscenovaná atrakce pro turisty. Do korun je ženou farmáři

  25. duben 2019
  Kozy lezoucí po stromech v Maroku

  Turisté v Maroku rádi vyjíždí do okolí Marrákeše za kozami lezoucími do korun argánií trnitých. Fotky s kozami lezkyněmi se masivně sdílejí na sociálních sítích a často zdobí stránky cestovatelských průvodců po Maroku. Průzkum britského environmentálního fotografa Aarona Gekoskiho však odhalil, že oblíbená turistická atrakce je pravděpodobně ve skutečnosti podvod.

  Místní farmáři údajně přivádějí kozy z ostatních oblastí a nutí je vylézt na stromy, než přijdou turisté, od nichž pak vyberou peníze za focení. Když se kozy unaví z balancování na větvích, farmáři je snesou dolů a nahradí je novými. „Jakmile si všimli zájmu turistů, někteří prospěchářští farmáři se rozhodli, že scenérii pro peníze zinscenují,“ tvrdí pro britský deník The Telegraph Gekoski. „Kozy jsou, co se týče lezení po větvích, neskutečně šikovné a mrštné, většinou ale stojí na místě a vypadají spíše nemocně a opuštěně,“ dodává Gekoski. Podle fotografa všichni turisté, kteří místo navštíví, vůbec netuší, že je to zinscenovaná scénka, a obdivně se dojímají, než si pořídí fotku stromu ověšeného zvířaty. Kozy se prý na stromu střídají během celého dne, dokud se neunaví. Ve stromech je navíc velké vedro a dobytek kvůli tomu strádá a hubne. Gekoskiho podezření se ale zatím definitivně ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Cestovatelské weby, jako je třeba Culture Trip, tak nadále mohou tvrdit, že kozy lezou samy do argánií a s radostí pojídají jejich plody.

 • Brazilský papoušek skončil v policejní cele. Varoval dealery před blížící se razií

  25. duben 2019
  Papoušek

  Policie během protidrogové razie zatkla papouška ve městě Teresina v severní Brazílii. Podle brazilských médií byl vycvičen k tomu, aby upozorňoval zločince na policisty. „Mami, policie!“ zvolal, jakmile spatřil policisty v chudinské čtvrti Vila Irmã Dulce, kde „držel hlídku“. 

  Papoušek byl podle televize Globo zadržen v pondělí odpoledne, když policisté přepadli tamní dealery cracku. „Musel na to být vycvičen,“ řekl jeden z policistů. „Jakmile se policie přiblížila, začal křičet,“ dodal. Brazilský novinář, který měl možnost zadrženého papouška navštívit, ho popsal jako „velmi poslušného“. Jak píše britský deník Guardian, po svém zatčení ale zatím nepromluvil. „Dosud nevydal ani hlásku, je úplně zticha,“ uvedl reportér. Potvrdil to i místní veterinář Alexandre Clark. „Přišlo už mnoho policistů, ale nic neřekl,“ popsal situaci Clark. Televize Globo sdělila, že „papagaio do tráfico“ (s drogami kšeftující papoušek) byl předán místní zoo, kde se během 3 měsíců naučí létat a pak bude propuštěn. Papoušek se zařadil po bok dalších zvířat zatažených do brazilského obchodu s drogami. Například v roce 2008 byli během razie v Riu de Janeiru zadrženi dva malí aligátoři. Jejich majitelé, zdejší gangsteři, je prý krmili svými nepřáteli. Otec jednoho z obviněných zločinců to však popřel. Gang se o to prý jednou pokusil, ale aligátor nechtěl tělo sníst.

 • Rebelie proti vyhynutí má od začátku blokády třicet tisíc nových podporovatelů. Rostou i příspěvky

  25. duben 2019
  Rebelie proti vyhynutí v Londýně

  Podpora hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) se ve Velké Británii během posledních 9 dnů zčtyřnásobila. K hnutí se přidalo nebo jej jinak podpořilo třicet tisíc lidí, a to od chvíle, kdy před více než týdnem začala vlna protestů. Za stejnou dobu se vybralo téměř 200 tisíc liber, převážně z darů v rozmezí 10 až 50 liber. Hnutí od ledna celkem získalo 365 tisíc liber.

  „Ukazuje to, že Rebelie proti vyhynutí promluvila k lidem, kteří s klimatickou změnou něco chtěli udělat, ale nevěděli jak,“ řekla britskému deníku Guardian mluvčí hnutí, která si přála zůstat v anonymitě. „Diskuze je u konce, obyčejní lidé říkají, že je na čase, aby politici okamžitě jednali,“ dodala. Vedení hnutí uvedlo, že počty lidí na ulicích se oproti velikonočním svátkům snížily, ale množství podporovatelů vzrostlo z deseti tisíc na čtyřicet tisíc. Mezi aktivisty je zároveň stále více manuálně pracujících lidí. Podle mluvčí rostou i počty lidí, kteří pocházejí z etnických menšin. „Ale na tom stále pracujeme, musíme toho ještě hodně udělat,“ přiznává. Jedním z politiků, kteří hnutí podpořili, je stínová ministryně vnitra za labouristy Diane Abbott. „Nebyla bych v politice, kdybych si nemyslela, že se věci mohou změnit. Když bylo možné je změnit v záležitostech, za něž jsem bojovala, když jsem byla mladší, tak se věci mohou změnit i v případě klimatické změny,“ řekla Abbott skupině demonstrantů. Británie by podle ní mohla do roku 2025 přestat produkovat jakékoli skleníkové plyny, jak požadoval jeden z přítomných aktivistů. Podle stránek Rebelie proti vyhynutí aktivisté zablokovali ve čtvrtek ráno vlak DLR – londýnské hromadné dopravy – v byznysovém centru Londýna Canary Wharf. Protesty v britském hlavním městě mají pokračovat až do 29. dubna.

 • Umělci promítali požadavky na budovu pražského magistrátu. Chtějí vyhlášení stavu klimatické nouze

  25. duben 2019
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu

  Stav klimatické nouze, Praha bezuhlíková nebo Umění pro klima. To jsou hesla, která ve středu večer promítali umělci na budovu magistrátu hlavního města. Upozorňují tak podle svých slov na to, že zastupitelstvo dosud nepřijalo konkrétní strategická opatření, která by reagovala na změny klimatu.

  Iniciativu tvoří aktivisté z řad umělců, vědců a studentů. Prohlášení podepsaly i instituce jako Národní filmový archiv, Uměleckoprůmyslové museum nebo Asociace spisovatelů. Mezi požadavky patří mimo jiné vypracování plánu, podle kterého by měla Praha do roku 2030 hospodařit bez uhelné energetiky. „Na vládní úrovni států jsou opatření proti klimatickému kolapsu projednávána jen velmi pomalu a vlažně, proto hledají vlastní strategické plány města,“ říká mluvčí iniciativy historička Anežka Bartlová. „Umělecké a kulturní instituce nesou také díl zodpovědnosti za to, co se ve společnosti děje, a proto se jejich zástupci a zástupkyně chtějí na pozitivní změně směrem do budoucna účastnit.“ Podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) má v současné době město čtyři strategie, ze kterých vyplývají opatření reagující na změnu klimatu. „Je to konkrétně strategie adaptace na klimatickou změnu, územně energetická koncepce a plán udržitelné mobility a připravujeme také aktualizaci programu zlepšování ovzduší.“ V loňském roce Praha přistoupila k Paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky, což je sdružení měst a obcí, které se zavázaly ke snížení emisi skleníkových plynů do roku 2030 o 40 %. „Jedním ze závazků v rámci Paktu je vytvoření akčního plánu pro udržitelnou energetiku a klima, který představí klíčová opatření, která plánuje město uskutečnit,“ doplňuje Hlubuček.

  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu
 • Tým úředníků putoval desítky kilometrů džunglí, aby knězi vytvořili volební místnost

  24. duben 2019
  Volby v Indii

  69letý Bharatdas Darshandas se stará o chrám v Gírském lese – rozsáhlé chráněné oblasti v indickém státě Gudžarát. Aby mohl volit, úředníci vytvořili tento týden speciálně jen pro něj volební místnost uprostřed džungle. 

  Jak popisuje agentura Reuters, čtveřice úředníků doprovázená policistou kvůli tomu musela putovat skoro 70 kilometrů džunglí. Kněz žije už 20 let v chrámu v přírodní rezervaci. Ta má rozlohu zhruba 350 kilometrů čtverečních a pohybuje se v ní posledních zhruba 600 jedinců lva perského. Od roku 2002 si přitom muž nenechal ujít žádné volby. Není výjimkou, že se úředníci vydávají i na několikadenní cestu do odlehlých oblastí, aby tamní obyvatelé mohli odvolit. Putování za jedním voličem ale neobvyklé je. Podle úředníka Sourabha Pardhiho se volební komise snaží vyjít vstříc tak, aby měl možnost odvolit každý. Voliči od čtvrtka vybírají zástupce do dolní sněmovny dvoukomorového parlamentu, tedy do Sněmovny lidu. Volby se konají v 7 dnech rozložených od 11. dubna do 19. května. Z organizačních důvodů můžou vždy hlasovat pouze občané v části země. Hlasovací právo má 900 milionů lidí, což znamená, že letošní indické volby jsou největší, jaké kdy svět zažil.

 • Ženeva zakáže od příštího roku jednorázové plasty

  24. duben 2019
  Igelitka – plastový sáček

  Druhé největší švýcarské město chce od ledna zakázat používání jednorázových plastových výrobků. Opatření se má dotknout brček, příborů nebo kelímků a bude platit nejen pro podnikatele, ale také pro akce pořádané na území Ženevy.

  Zákaz se tak dotkne i stánků s jídlem a dalších provozovatelů občerstvení. Jak řekl ženevský radní Guillaume Barazzone deníku Tribune de Genève, za porušení pravidel bude hrozit pokuta, nebo dokonce odebrání oprávnění k podnikání. Ženevský kanton už v březnu oznámil, že zakáže rozdávat v obchodech plastové tašky zdarma, a to částečně kvůli množství odpadu, které se dostává do tamního jezera. Celoplošný zákaz plastů na jedno použití zatím švýcarská vláda zavést neplánuje. Loni uvedla, že by takový krok měli iniciovat sami obchodníci. Evropská unie plánuje zákaz zavést od roku 2021. Opatření výrazně omezující používání plastových výrobků nebo jejich zdanění zavedlo už více než 120 národů po celém světě. Zakázat jednorázové plastové nákupní tašky a pytle se už dříve rozhodlo třeba i radikální hnutí napojené na Al-Káidu Aš-Šabáb, a to na územích, které kontroluje v Somálsku.

 • Sucho ohrožuje i divoká zvířata ve městech – pomozte jim miskou s vodou, vyzývají ochránci přírody

  24. duben 2019
  Veverka - voda

  Extrémní nedostatek deště a postupující sucho ohrožují i divoká zvířata. Upozorňuje na to Český svaz ochránců přírody. Zejména ve městech trpí mnoho zvířecích druhů nedostatkem vody. V těchto dnech vyvádí totiž mláďata a voda jim schází pro běžné fungování. Ochránci proto vyzývají lidi, aby pomohli zajistit další zdroje. Stačí na vhodné místo položit misku s vodou. 

  Svaz doporučuje umístit nádobu na zastíněný trávník uprostřed zástavby všude, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný. Ideální místo je pod převislými větvemi stromů. V okolí 4–5 metrů by neměl být žádný úkryt pro číhající kočku. Jak píše server Enviweb, důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Vodu využijí vedle ptáků také třeba ježci, veverky nebo někteří brouci. „Asi všichni chceme mít ve svém okolí ježky. Ale pokud nebude mít vodu, kterou by mohl pít, tak mu nezbude nic jiného než zmizet. Vodu využije také spousta druhů hmyzu, ale i opylovači,“ vysvětlil Českému rozhlasu ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. Nový zdroj vody je vhodné umístit i na zahrady. Zvířata mu totiž ráda dají přednost před pro ně nebezpečnými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky nebo sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit. Jak ukazují data na portálu InterSucho, dva nejhorší stupně sucha ze šesti, tedy výjimečné a extrémní, se uplynulou neděli rozšířily už na třetinu území republiky. Ve většině Česka kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních 5 týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška. Vyplývá to z desítek hlášení od zemědělců, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho. Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku. Dopadu sucha na divoce žijící zvířata si všímají právě i ochránci zvířat. Ti v tomto roce například na tradičních tahových místech pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly.

  Přečtěte si taky Manuál pro záchranu hmyzu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby louky cvrkaly a les bzučel.