Vědci navrhují skafandr jako ze sci-fi Duna. Bude umět filtrovat moč

12. červenec 2024

Vědci z Cornellovy univerzity navrhují skafandr, který dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Prototyp je inspirovaný filtračními obleky ze sci-fi série Duna Franka Herberta. Stejně jako v románu, skafandr zvládne sesbírat moč, vyčistí ji a do pěti minut ji astronaut bude moct vypít pomocí hadičky. O vývoji skafandru informuje The Guardian.

Moč a pot se již běžně recyklují na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Je ale potřeba vytvořit podobný systém pro astronauty na expedici. „Astronauti mají v současné době k dispozici pouze jeden litr vody v pitném vaku ve skafandru,“ říká Sofia Etlinová, výzkumná pracovnice na Cornellově univerzitě a spoluautorka prototypu. „To je nedostatečné pro plánované delší výstupy na Měsíc, které mohou trvat 10 hodin, a v případě nouze dokonce až 24 hodin,“ dodává.

Dlouhodobě se také objevují stížnosti na současné řešení – dnes používaný tzv. oděv s maximální absorpční schopností (MAG), je v podstatě plena pro dospělé. Oděv je údajně náchylný k protékání, nepohodlný a nehygienický, což některé astronauty přimělo omezit příjem jídla a pití před výstupem do vesmíru a další si stěžovali na infekce močových cest.

„Je běžné, že MAG protéká,“ dodala Etlinová. „Astronauti mluví o tom, že v určitém okamžiku už nepoznají, jestli je to moč, nebo pot. Říkají si, ano, jsem astronaut a tohle je břemeno, které musím nést.“ Podle ní je ale nepravděpodobné, že budoucí komerční astronauti budou zaujímat takový stoický postoj.

Navržený systém se skládá ze sběrné nádobky z tvarovaného silikonu, která se přizpůsobí genitáliím a má různý tvar a velikost pro ženy a muže.  Je umístěný ve spodním prádle z několika vrstev pružné tkaniny.

NASA připravuje misi Artemis III v roce 2026. Jejím cílem je vysadit posádku na jižním pólu Měsíce. Do roku 2030 chce uskutečnit také misi s posádkou na Mars. Důležitou součástí obou programů je právě nutnost žít a pracovat po delší dobu v terénu.

Spustit audio
  • V okolí gigafactory Tesly v Německu vykáceli přibližně půl milionu stromů

    22. srpen 2024
    Protesty proti gigafactory Tesly u Berlína

    Rozbor satelitních snímků ukazuje, že během výstavby automobilky Tesla bylo v okolí vymýceno 329 hektarů lesa. To znamená, že z místa v období od března 2020 do května 2023 zmizelo asi 500 000 stromů.

    Data pochází z analýzy společnosti Kayrros, která se zabývá životním prostředím. Její hlavní analytik Antoine Halff uvedl, že množství vykácených stromů odpovídá asi 13 000 tunám oxidu uhličitého, což je objem, který za rok vyprodukuje 2800 aut se spalovacím motorem. „To je pouze zlomek počtu elektrických aut, která Tesla vyrobí a prodá za jedno čtvrtletí,“ dodal pro britský Guardian Halff.

    Výstavba továrny vyvolala už dříve v Německu protesty a rozproudila také debatu o kompromisech při rozvoji ekologické ekonomiky. Od května letošního roku proti plánovanému rozšiřování továrny protestovali klimatičtí aktivisté. Ti se usadili v domech na stromech v nedalekém táboře a několikrát se pokusili do továrny proniknout. Během jednoho z dřívějších incidentů, ke kterému došlo v březnu, vznikl v gigafactory požár, který ji na týden vyřadil z provozu.

    Karolina Drzewo z kampaně „Zavřete Tesle kohoutek“ prohlásila, že analýza ukazuje, že výroba elektromobilů způsobila nejen lokální poškození přírody, ale i globální škody v důsledku těžby kovů. „V jednom z nejsušších regionů Německa už bylo zničeno příliš mnoho životního prostředí,“ řekla. „Je třeba zabránit rozšíření gigafactory a tím ještě většímu ničení lesů a ohrožení ochranného pásma zdroje pitné vody.“

    Tesla na žádost o komentář nereagovala.

  • Uhynul tučňák ze světoznámého homosexuálního páru

    22. srpen 2024
    Tučňáci Sphen a Magic

    Ve věku 11 let zemřel v Austrálii Sphen – tučňák ze slavné stejnopohlavní dvojice. Se svým partnerem Magicem se do povědomí veřejnosti dostali v roce 2018, když se do sebe zamilovali v akváriu Sea Life v Sydney a později adoptovali a vychovali dvě mláďata.

    Jejich vztah inspiroval alegorický vůz během slavnosti Mardi Gras v Sydney, dostal se do australských vzdělávacích osnov a dokonce se objevil v seriálu Atypical společnosti Netflix.

    Akvárium Sea Life Sydney uvedlo, že Sphen a jeho partner – známí také pod přezdívkou Sphengic inspirovali lidi po celém světě jako symbol rovnosti. Pár měl ovšem i své ale také své odpůrce z řad konzervativců, kterým se nelíbilo, že jsou využíváni k prosazování agendy LGBT+ skupin. Informuje o tom britský server BBC.

    Zdravotní stav tučňáka se v posledních dnech zhoršil a veterinární tým akvária rozhodl o eutanázii Sphena, aby ukončil jeho bolest a utrpení. Druhý z páru, osmiletý Magic dostal příležitost k rozloučení, aby dokázal pochopit, že se jeho partner už nevrátí. Po Sphenovi zůstali také Lara - a Clancy, dvě mláďata, která si pár vypěstoval z vajec jiného páru.

  • Bývalý protiletecký bunkr v Hamburku se proměnil v hotelový komplex se střešní zahradou

    21. srpen 2024
    V bunkru St. Pauli se za druhé světové války ukrývalo až 25 000 civilistů, a to i během spojeneckých náletů v červenci 1943, které zpustošily Hamburk

    Obrovská protiletecká věž v Hamburku se dočkala nečekané proměny. Je z ní hotelový komplex s několika restauracemi a koncertním sálem. Nechybí ani terasa na střeše, kde mohou návštěvníci relaxovat. 

    Skoro šedesát metrů vysoký betonový bunkr, který se nachází v hamburské čtvrti Sankt Pauli, je o něco málo vyšší než šikmá věž v Pise a panoramatu města dominuje už víc než 80 let. V reakci na první britské nálety na německou metropoli nařídil Adolf Hitler stavbu protiletadlových věží s dělostřelectvem. V Berlíně, Vídni a Hamburku pak vyrostlo celkem osm betonových kolosů, které později jako bezpečný úkryt při náletech využívaly desetitisíce lidí. O oživení obrovského flakturmu píše agentura AFP.

    76 tisíc tun vážící bunkr St. Pauli se stěnami silnými 2,5 metru nelze snadno zbourat ani ignorovat. Proto město Hamburk zahájilo před několika lety společně se soukromými investory projekt renovace. V jeho rámci pomohla společnost Hilldegarden oživit historii budovy. Sdružení sehnalo svědectví lidí, kteří v bunkru žili během války i po ní, a také záznamy stovek nuceně nasazených dělníků, kteří stavbu v roce 1942 postavili za pouhých 300 dní. V prvním patře je k vidění výstava, která historii místa přibližuje.

    Do pěti pater impozantní betonové stavby – jednoho z největších bunkrů na světě – se nyní lze dostat po schodech přišroubovaných k vnější straně budovy. Součástí komplexu je hotel se 134 pokoji, restauracemi a koncertní prostor s kapacitou 2 tisíce míst. „Zahrada na střeše má dodat tomuto masivnímu bloku, který zůstal po nacistické diktatuře, něco mírumilovného a pozitivního,“ uvedla Anita Engelsová ze sousedského sdružení Hilldegarden, které projekt podpořilo.

    Po válce bunkr v St. Pauli město nejprve využívalo jako ubytovnu pro bezdomovce, později se proměnil na kancelářské prostory. Ve spodních patrech byl také oblíbený noční klub, rozhlasová stanice a horolezecká stěna. 

  • Na japonském letišti zrušili přes třicet letů. Ztratily se totiž nůžky

    21. srpen 2024
    Nůžky

    Třicet šest letů v sobotu zrušili a dvě stě mělo zpoždění. A to všechno kvůli ztraceným nůžkám. Ty zmizely v prodejně odletové haly New Chitose Airport na severojaponském ostrově Hokkaido. Omezení se dotklo tisíců cestujících. 

    Bezpečnostní kontroly na vnitrostátním terminálu letiště byly v sobotu ráno asi na dvě hodiny přerušeny a stovky cestujících tak dočasně uvízly na místě. V odletové hale se tvořily obrovské fronty, protože pasažéři museli opakovaně procházet bezpečnostní kontrolou. Všichni hledali ztracené nůžky. O incidentu informuje BBC.

    Vedení letiště později oznámilo, že nůžky nakonec v neděli našel zaměstnanec v tom samém obchodě, kde se ztratily. Ministerstvo dopravy a turistiky vyzvalo provozovatele letiště, aby příčinu incidentu vyšetřil a zajistil, aby se taková věc již neopakovala.

    Mnoho cestujících, kterých se zrušení a zpoždění letů dotklo, se vracelo domů po každoročním japonském svátku Obon. Při této příležitosti Japonci navštěvují svoje rodiny a rodinné hroby. Lidé věří, že duše předků se v tomto období na tři dny vrací do našeho světa.

    „Doufám, že si na to příště dají trochu větší pozor,“ řekl jeden z cestujících místním médiím. Někteří uživatelé sociální sítě X pochválili reakci letiště na tento incident a několik z nich uvedlo, že to potvrdilo jejich důvěru v japonskou leteckou bezpečnost. „Incident ukázal bezpečnost japonského letectví a důkladnost jeho příruček!“ napsal jeden z uživatelů.

    New Chitose je jedním z nejrušnějších japonských letišť, které obsluhuje druhou nejfrekventovanější vnitrostátní leteckou linku na světě mezi Tokiem a Sapporem. V roce 2022 využilo letiště víc než 15 milionů cestujících.

  • Pákistánský parlament bojuje s potkany. Jsou tak velcí, že se jich bojí i kočky

    21. srpen 2024
    Zasedání pákistánského Národního shromáždění v Islámábádu

    Pákistánský parlament má problém, který nijak nesouvisí s politikou. Budovu Národního shromáždění sužují obří potkani, kteří se po nocích prohánějí v opuštěných kancelářích. 

    Rozsah problému vyšel najevo po žádosti jednoho úředníka. Ten si chtěl něco ověřit v záznamech z parlamentní schůze z roku 2008. Když ovšem pracovníci archivu požadované záznamy vyhledali, zjistili, že většinu z nich už potkani úplně ohlodali. Informuje o tom server BBC News

    „Parlamentní potkani jsou tak obrovští, že by se jich nejspíš bály i kočky,“ přiznal novinářům mluvčí Národního shromáždění Zafar Sultan. V současnosti je přitom zamoření obřími hlodavci tak rozsáhlé, že na deratizaci parlamentu podle webu Firstpost vyčlenili rekordní roční rozpočet 1,2 milionu rupií (asi 325 tisíc korun).

    Nejvíc potkanů se usadilo v prvním patře, kde se koná většina schůzí politických stran a stálých parlamentních výborů. A hlavně – je tady jídelna zákonodárců. Během dne, kdy je v parlamentu rušno, se hlodavci většinou drží stranou. Jejich chvíle přichází večer. „Po večerech tu pořádají maratonské běhy,“ popsal řádění zvířat novinářům jeden z úředníků Národního shromáždění. „Dlouholetí zaměstnanci jsou na to už zvyklí“, dodal. „Když sem ale někdo přijde poprvé, tak se vyděsí.“

    V několika pákistánských novinách už vyšly inzeráty, které poptávají firmu na hubení škůdců. Úředníkům, hledajícím způsob, jak se potkanů zbavit, se ale zatím přihlásily jen dvě.

  • Aplikace vám můžou pomoct snížit uhlíkovou stopu až o 20 procent

    20. srpen 2024
    Aplikace nám mohou pomoci snížit emise (ilustrační foto)

    Přibývá aplikací, které uživatelům pomáhají sledovat jejich uhlíkovou stopu. Všímá si toho agentura Bloomberg, která zmiňuje například aplikaci Commons.

    Díky ní jsou desítky tisíc uživatelů ve Spojených státech schopny snížit své roční emise v průměru o 19 %. Pokud by tohoto snížení dosáhl každý obyvatel USA, odpovídalo by to podle společnosti vyřazení 80 % automobilů v USA ze silnic.

    V současné době existuje více než tucet aplikací, které mají uživatelům pomoci sledovat jejich individuální emise. Díky aplikaci Pawprint mohou zaměstnavatelé pomoci svým zaměstnancům měřit jejich uhlíkovou stopu a podílet se na iniciativách udržitelnosti na pracovišti. Společnost Klarna spojuje sledování emisí s dalšími nabídkami finančních služeb. Carbon Games pak nabízí ekologické výzvy a zobrazuje soutěžní žebříčky.

    „Pokud vám něco ušetří 1 nebo 2 dolary, nemusíte si s tím dělat starosti, ale pokud vám něco ušetří 300 dolarů, už vás to asi zajímat bude. Stejně tak, pokud se rozhodujete o 100 kilogramech CO2, asi byste o tom měli přemýšlet," říká Sanchali Pal, která stojí za Commons.

    Výpočet emisí u jednotlivých nákupů je těžší, než se zdá. Množství oxidu uhličitého vyprodukované jedním letem nebo kusem masa je měřitelné a relativně přesné. Emisní stopa například nového chytrého telefonu – vyrobeného z materiálů z nesčetných dodavatelských řetězců s vysokou uhlíkovou náročností – může být mnohem obtížněji vyčíslitelná. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je koupě trička, je často přehlídkou uhlíkových emisí.

    Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) by změny v chování na straně poptávky mohly do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů o 40 až 70 %. Podle agentury Bloomberg však spotřebitelům stojí v cestě překážky – včetně zvýšených nákladů nebo nedostatečné infrastruktury.

  • Poslední event z opulentní série Radia Wave otevře komentovaná prohlídka výstavy Labyrint

    20. srpen 2024
    Opulence II. – Spojení Radia Wave a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) v areálu Zámku Troja v Praze

    Galerie hlavního města Prahy proměnila zahrady Zámku Troja na otevřenou galerii současného umění v rámci projektu Labyrint. Návštěvníci zde mohou již delší dobu obdivovat sochy, fotografie a instalace od předních současných autorů a autorek. Zveme vás na komentovanou prohlídku, která 20. srpna v 18:20 zahájí třetí edici hudební akce Opulence, pořádanou ve spolupráci s Radiem Wave. Těšit se můžete na unikátní spojení umění a hudby v magickém prostředí císařského sálu.

    „Dramaturgie se zaměřuje na nenásilné, krátkodobé, místně specifické umělecké realizace současných autorů a autorek. Počítáme s postupným využitím všech devíti ohraničených ploch velkého labyrintu, letošní rok je pilotní, jsme v labyrintu poprvé, a proto prostor opatrně testujeme. Naší snahou je komunikovat projekty k veřejnosti, nabízet program, který ji dokáže přitáhnout k aktuálním společenským a uměleckým tématům,“ říká kurátor projektu Ondřej Horák (Fuczik).

    Přímo pro areál Zámku Troja vznikla instalace pedagoga Jana Fabiána nazvaná Zóna. V architektonické koncepci umělec nabízí nenásilné průzory skrze živé ploty s pomocí dřevěných tyčí a sítí, ale také zóny ke kontemplaci a odpočinku.

    Mezi vystavující patří také umělec a pedagog Matouš Lipus, který do Labyrintu umístil figurální práci Vandal trojský. Postavu umístěnou na výrazném soklu umělec postavil mezi větve jabloně a socha tak splývá s kmenem a větvemi stromu. Fotografka Slávka Hajdeckerová zase v zahradách rozmístila sérii fotografií nazvanou Vlajky. Snímky s motivy z areálu Zámku Troja přetištěné na rozměrné tkaniny zavěsila mezi stromy. Návštěvníci mohou vidět i sochu Aleše Nováka nazvanou Píseň o naději. Objekt evokuje rozměrnou rostlinu zhmotněnou do sochy a zároveň působí dialogicky k okolním barokním stavbám a třeba i k nedaleko umístěným terakotovým vázám.

    Zahrady Zámku Troja kromě uměleckých děl nabízejí také doprovodný program, včetně třetí edice hudební akce Opulence. Ta začíná 20. srpna v 18:20 komentovanou prohlídkou Labyrintu. Na akci vystoupí pražská producentka Martyyna a česká alternativní umělkyně Petra Hermanova. Kromě toho spolu budou na diskusi o hudbě moderované hudební redaktorkou Radia Wave Anetou Martínkovou mluvit Pavel Turek a Miloš Hroch.

  • Taylor Swift „podporuje“ Trumpa. Obrázky vytvořené AI vzbudily rozruch

    20. srpen 2024
    Taylor Swift

    Americký exprezident Donald Trump sdílel obrázky vytvořené umělou inteligencí, podle kterých má podporu Taylor Swift a jejích fanoušků. Případu si všímá i deník New York Times.

    Na jednom z obrázků je Taylor Swift stylizovaná jako „strýček Sam“, s popiskem „Taylor chce, abys volil Donalda Trumpa". Exprezident a republikánský kandidát o post v Bílém domě také sdílel několik uměle vytvořených obrázků dívek v tričkách s nápisy „Swifties pro Trumpa“.

    Podle CNN dva z těchto obrázků skutečně zachycovaly dívky, které Trumpa podporují, ale ostatní byly generovány umělou inteligencí.

    „Přijímám,“ napsal Trump ve svém příspěvku, čímž zřejmě naznačil, že ho zpěvačka podporuje. Zástupci Taylor Swift na žádost o komentář bezprostředně nereagovali. Zpěvačka v amerických prezidentských volbách v roce 2020 podpořila demokratického kandidáta Joea Bidena, v těchto volbách ale nikomu podporu nevyjádřila.

    Donald Trump před několika dny zaútočil na Harrisovou nepravdivým tvrzením, že dav podporovatelů na snímku z mítinku, který publikoval její štáb, byl vytvořený AI. Novináři ale na fotografiích a videích zachytili stejně velký dav, který Trump označil za falešný. Odborníci podle listu The Washington Post už léta varují před potenciálem umělé inteligence podněcovat a šířit politické dezinformace.

  • Jezero Balchaš v Kazachstánu je ohroženo vysycháním a znečištěním. Rybáři mluví o ekologické krizi

    19. srpen 2024
    Vysychající kazachstánské jezero Balchaš

    Balchaš, druhé největší jezero ve Střední Asii, je ohroženo vysycháním v důsledku klimatických změn, znečištění a úbytku ryb. Informovala o tom agentura AFP, podle které kazachstánské jezero bude zřejmě následovat osud toho Aralského.

    „Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov, který hospodaří na severním břehu tohoto jedinečného jezera.

    Hladina Balchaše soustavně klesá od roku 2019. Důvodem je kromě člověkem způsobených klimatických změn zřejmě snížení průtoku řeky Ili. Tok pramení v sousední Číně v oblasti Sin-ťiang. Podle studie vědců z Oxfordské univerzity zveřejněné v časopise Water je tento úbytek způsoben především nadměrným využíváním řeky Ili Čínou k uspokojení rostoucích potřeb jejího zemědělství, včetně pěstování bavlny.

    Podle kazachstánského ministerstva vodních zdrojů je klíčová spolupráce s Pekingem. „Hlavním cílem je dodávat objemy vody potřebné k zachování Balchaše,“ uvedl Kazachstán. Podle oxfordské univerzity by musela Čína změnit hospodaření na řece Ili do roku 2060, jinak budou zásoby vody stále omezenější.

    Problém je podle úřadů také znečištění těžkými kovy, pesticidy a dalšími škodlivými látkami. Míra výskytu rakoviny plic je zde téměř desetkrát vyšší než v celém regionu. Nedaleko jezera totiž stojí Kazachmys, největší metalurgický závod v zemi. Ten byl podle agentury AFP v minulosti potrestán za nedodržování ekologických norem. Přesto závod nadále vypouští průmyslový odpad do další obrovské vodní nádrže, a to hned vedle jezera.