Vědci vynalezli super tenký materiál, který je schopný „sklízet“ energii z okolí a vyrábět elektřinu

4. únor 2019

Odborníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli super tenký, ohebný materiál, který je schopný vstřebávat bezdrátové internetové a další elektromagnetické vlny ze vzduchu a měnit je v elektrickou energii. 

Tomás Palacios, vedoucí výzkumného projektu, mluví pro deník The Guardian o objevu, který otevírá cestu energii sbírajících pokrývek různých druhů, od stolního ubrusu až po plachty schopné obalit celé budovy. Ty by mohly poskytovat energii pro provoz různých senzorů a jiné elektroniky. Podrobnosti nejdete v příspěvku časopisu Nature. Prakticky by to mohlo znamenat i to, že si v budoucnu budeme moct telefon nabít jednoduše tak, že ho položíme na ubrus z molybdenového disulfidového polovodiče o tloušťce pouze tří atomů. Technicky by fungoval na bázi propojení ohebné antény pro příjem různých druhů vlnění. Anténa sbírá Wi-Fi a radiofrekvenční signály, které přeměňuje na střídavý elektrický proud. Ten je možný i uchovat v bateriích pro pozdější potřebu. Díky tomu, že elektromagnetické vlny prochází lidským tělem, se nabízí využití také v oblasti medicíny. „V budoucnu bude pravděpodobně všechno kolem nás pokryté elektronickými systémy a senzory. Doteď jsme nevěděli, kde budou brát energii. Vynález molybdenového disulfidového polovodiče by ale mohl být odpovědí,“ dodává Palacios.

autor: Hana Merková
Spustit audio
 • V Chile budou legální sňatky stejnopohlavních párů. Pro hlasovala drtivá většina poslanců

  8. prosinec 2021
  V Chile budou legální sňatky stejnopohlavních párů

  Zákonodárci v Chile, zemi, která je považována za jednu z nekonzervativnějších v Latinské Americe, odhlasovali legalizaci sňatků homosexuálních párů. Pro jich zvedlo roku 82 oproti pouhým 20, kteří byli proti, 2 se zdrželi hlasování.

  Hlasování se uskutečnilo čtyři roky poté, co byl návrh zákona poprvé představen na chilském kongresu. Díky tomu je tato jihoamerická země 31. zemí na světě, která legalizuje sňatky osob stejného pohlaví, a sedmou takovou zemí v Latinské Americe.

  „Chile učinilo historický a rozhodující krok pro posun v oblasti lidských práv párů stejného pohlaví a rodin s rodiči stejného pohlaví, z nichž všichni byli bez pochyby diskriminováni a jejichž práva byla porušována od samého počátku existence naší země,“ uvádí v reakci na zásadní rozhodnutí chilské hnutí za integraci a svobodu homosexuálů Movilh. „Státní definice manželství, která v Chile do dnešního dne existovala, se zhroutila. Homofobie, heteronormativita a nerovnost ve vztahu k L.G.B.T.Q., které se s ní pojí, skončily.“

  Jak připomíná The Vice, první zemí v Latinské Americe, která legalizovala sňatky osob stejného pohlaví, se v roce 2010 stala Argentina. Brazílie a Uruguay následovaly v roce 2013, Kolumbie v roce 2016, Ekvádor v roce 2019 a Kostarika v roce 2020. Mexický nejvyšší soud rozhodl v roce 2015, že zákaz homosexuálních manželství je protiústavní, a většina z tamních 32 států tyto svazky pak také legalizovala.

  Chilský zákon uvádí, že manželství je smlouva spojující dva lidi „na celý jejich život s cílem žít spolu, mít potomky a pomáhat si navzájem“. Neformální svazky párů stejného pohlaví byly v zemi povolené od roku 2015. Z hlediska práva ale takové páry neměly stejné postavení jako heterosexuální, včetně pravomoci adoptovat děti.

  V úterý tedy toto právo i pro páry homosexuální odhlasovali chilští poslanci. Senát návrh zákona schválil o několik hodin dříve 21 hlasy pro, 8 bylo proti a 3 se zdrželi. Teď ještě dostane zákon k podpisu prezident Sebastián Piñera, který je opatření nakloněn, a pak by měl začít platit za 90 dnů.

 • „Katastrofální“ používání plastů v zemědělství podle OSN ohrožuje bezpečnost potravin

  8. prosinec 2021
  skleník, foliák, pěstování

  Organizace pro výživu a zemědělství při OSN (FAO) říká, že většina plastů se po použití spálí, zakope pod zem nebo ztratí. Její nejnovější zpráva uvádí, že „katastrofální“ způsob, jakým se plasty používají v zemědělství po celém světě, ohrožuje bezpečnost potravin a potenciálně lidské zdraví.

  Píše také, že půda je více znečištěná mikroplasty než oceány, a má „nevyvratitelné“ důkazy o potřebě lepšího hospodaření s miliony tun plastů, které se každoročně používají v potravinářství a zemědělství.

  Zpráva uznává výhody plastů při výrobě a ochraně potravin, od zavlažování a silážních vaků až po rybářské vybavení a ochranu stromů. FAO však upozorňuje, že používání plastů je všudypřítomné, většina z nich je v současnosti na jedno použití a poté se zakope, spálí nebo ztratí. Organizace také varuje před rostoucí poptávkou po zemědělských plastech.

  Uvádí, že jsou stále větším problémem mikroplasty vznikající při rozkladu větších plastů. Mikroplasty pak konzumují lidé a divoká zvěř, některé obsahují toxické přísady a mohou také napomáhat šíření patogenů. Mnohým mořským živočichům konzumace plastů ubližuje, o dopadu na suchozemská zvířata nebo lidi je ale známo jen málo.

  „Tato zpráva je hlasitou výzvou k rozhodným krokům, které povedou k omezení katastrofálního používání plastů v zemědělských sektorech,“ řekla podle Guardianu Maria Helena Semedo, zástupkyně generálního ředitele FAO.

  „Půda je jedním z hlavních příjemců zemědělských plastů a je známo, že obsahuje větší množství mikroplastů než oceány, dodala. Mikroplasty se mohou hromadit v potravinových řetězcích, což ohrožuje bezpečnost potravin a jídla a potenciálně lidské zdraví.

  Globální půdy jsou zdrojem veškerého života na souši. FAO už v prosinci 2020 varovala, že jejich budoucnost vypadá bez opatření k zastavení degradace velmi neutěšeně. Znečištění mikroplasty je také podle ní globálním problémem, který prostupuje planetu od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceánské příkopy. Zpráva revidovaná externími odborníky odhaduje, že v roce 2019 bylo v rostlinné a živočišné výrobě použito 12,5 milionu tun plastových výrobků a dalších 37,3 milionu tun se využilo k balení potravin.

  Plast je všestranný materiál, je levný a snadno se z něj vyrábí produkty jako skleníkové a mulčovací fólie a také peletizovaný kompost, uvolňující živiny pomaleji a účinněji. „Navzdory mnoha výhodám však zemědělské plasty představují vážné riziko znečištění a poškození zdraví lidí a ekosystémů, když se poškodí, znehodnotí nebo vyhodí do životního prostředí,“ uvádí zpráva.

  Dostupnost údajů o používání plastů je omezená, ale odhaduje se, že hlavním původcem je Asie, která představuje asi polovinu celosvětové produkce. Očekává se, že celosvětová poptávka po hlavních produktech, jako jsou skleníkové, mulčovací a silážní fólie, se do roku 2030 zvýší o padesát procent. Pouze malá část zemědělských plastů je však sbírána a recyklována. FAO proto uvádí: „Koordinované a zásadní kroky jsou nezbytné a nesmíme je podcenit.“
 • Někdejší vězeňská cela Malcolma X je první z tisícovky připravovaných „knihoven svobody“

  8. prosinec 2021
  Malcolm X

  První z plánovaných zařízení pro americké vězně je od tohoto měsíce otevřené v žaláři v Massachusetts, kde byl americký islámský duchovní a bojovník za lidská práva uvězněn ve 40. letech 20. století.

  Malcolm X píše ve své autobiografii o tom, jak v době, kdy byl ve věznici Norfolk v Massachusetts, trávil dlouhé hodiny čtením v tamní knihovně. Cela, kterou prý tento aktivista a bojovník za lidská práva obýval, se teď sama díky práci básníka a právníka Reginalda Dwayna Bettse proměnila v knihovnu.

  Betts v září vyhrál MacArthurův grant pro „geniální“ jedince s velkým tvůrčím potenciálem, s nímž se pojí finanční odměna v přepočtu ve výši téměř 15 milionů korun. On sám strávil devět let ve vězení poté, co byl jako teprve šestnáctiletý odsouzen za krádež auta. Soudili ho tedy jako dospělého, nikoli nezletilého.

  Jak uvádí The Guardian, za mřížemi denně psal, četl a představoval si, že ho slova přivedou k pochopení, proč se do vězení dostal. „Když jste uvězněni v cele, slova jsou vaším jediným záchranným lanem,“ prohlásil Betts.

  Získané finance se rozhodl použít na realizaci zajímavého projektu. Prostřednictvím vlastní nadace Freedom Reads pracuje na zřízení tisícovky mikroknihoven ve věznicích po celých Spojených státech amerických. První „knihovna svobody“ byla otevřena tento měsíc v MCI-Norfolk, v cele, která je považována za místo, kde ve 40. letech minulého století věznili za údajnou krádež Malcolma X.

  „Jednou z věcí, které Malcolm X řekl, bylo, že předpokladem pro změnu vašeho života je pochopení toho, co znamená být vinen,“ uvedl Betts pro list Boston Globe. Myslím, že knihy vám k tomu dávají přístup. Je to tedy příležitost pro lidi přiblížit se osobnímu poznání, přiblížit se k sebereflexi.“

  Nová knihovna obsahuje širokou škálu beletrie a literatury faktu, od autobiografie Malcolma X po díla Charlese Dickense a Johna Steinbecka. Nechybí ani současná tvorba. Zkrátka je rozmanitá ve všech směrech. Zastoupená jsou také díla od celé řady spisovatelek. Je to kombinace zábavných a náročných knih.

  Nápad umístit knihovnu do cely Malcolma X přišel od vězeňského dozorce Nelsona Alvese. „Pracoval jsem ve věznicích čtvrt století a nikdy jsem tam neviděl nic krásného,“ řekl Bettsovi. Ten se pak rozhodl, že situaci zkusí změnit: „A tak se zrodil tento nádherný projekt. Vybudovali jsme krásnou záležitost, která obsahuje všechno to vědění. Vytvořili jsme ji s nadějí a očekáváním, že bude přínosem pro zaměstnance i ty, kteří si odpykávají tresty. Malcolm X mluví o vězení ve 40. letech jako o místě, kde si lidé cenili vzdělání a znalostí. Dostal šanci stát se vůdcem intelektuální komunity. Kde jinde by tedy měl projekt, jako je tento, začít?“
 • Ujgurové podporují americký diplomatický bojkot zimních her v Pekingu

  7. prosinec 2021
  Masivní porušování lidských práv a svobod v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická a náboženská menšina Ujgurů, sleduje světové společenství už od roku 2017

  Ujgurské lidskoprávní organizace podporují rozhodnutí Spojených států nevyslat žádné státníky na nadcházející olympijské hry v čínském Pekingu. Důvodem pro tento krok je podle mluvčí Bílého domu genocida, zločiny proti lidskosti a další porušování lidských práv s odkazem nejen na zacházení s Ujgury, ale i dalšími menšinami.

   

  „Čínská vláda využívá zimní olympijské hry 2022 jako ukázku svého světového vedení. Diplomatický bojkot vysílá jasný signál: vlády odmítají dát zelenou ujgurské genocidě,“ uvedl ve svém prohlášení Omer Kanat z organizace Uyghur Human Rights Project, prosazující práva Ujgurů a dalších muslimských skupin v Sin-ťiangu.

  „Odmítáme, že by mohlo existovat něco jako olympijská oslava, když s tolika lidmi ve Východním Turkestánu zachází Čínská komunistická strana jako s méněcennými. Odmítáme, že by zde mohl být jakýkoliv symbol míru, když zde pracovní tábory a sledovací zařízení stojí jako monumenty zvěrstva. Odmítáme olympijské hry uprostřed genocidy,“ prohlásila Rushan Abbas stojící v čele Campaign for Uyghurs. Organizace vyzvala i další státy k podobnému kroku.

  Stejný apel vyslala i mezinárodní organizace zasazující se o práva Ujgurů World Uyghur Congress: „I když vítáme oznámení USA jako významný první krok k zajištění toho, aby mezinárodní společenství přestalo legitimizovat genocidu čínské vlády a zločiny proti lidskosti, nadále naléháme na vlády po celém světě, aby přijaly další bilaterální a multilaterální opatření.“

  Jak připomíná server NPR, lidskoprávní organizace už roky upozorňují na nepřijatelné zacházení čínské vlády s muslimskými menšinami v Sin-ťiangu, které se v posledních letech rapidně zhoršuje.

  „Čínské úřady vytvořily v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang dystopickou pekelnou krajinu v ohromujícím měřítku,“ řekla Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International. Podle zprávy organizace jsou Ujgurové, Kazaši a další muslimské etnické menšiny zde žijící masově internováni, mučeni, sledováni a nuceni opustit své náboženské tradice, kulturní praktiky a místní jazyky.

 • Látka obsažená ve Viagře může pomoci ve výzkumu léku proti Alzheimerově chorobě, zjistili vědci

  7. prosinec 2021
  Viagra, sildenafil, léky, pilulky

  Alzheimerova choroba patří k nejběžnějším formám demence související s věkem. Navzdory vysokému počtu případů neexistuje účinný lék proti této mozkové chorobě. Jak ale američtí vědci zjistili, k možné léčbě by mohla přispět látka obsažená ve Viagře.

  Výzkumníci z Clevelandské kliniky analyzovali 1600 léků, aby zjistili, který z nich by mohl v boji s chorobou pomoci. Zaměřili se převážně na to, zda reagují jak s beta amyloidem, tak tau proteinem. Ty jsou spojovány právě se vznikem Alzheimerovy choroby.

  Ze studie vyšel nejlépe sildenafil, prodávaný pod značkou Viagra, který je používán k léčbě erektilní dysfunkce. „U sildenafilu bylo v preklinických modelech prokázáno, že významně zlepšuje kognitivní schopnosti a paměť, a prezentuje se tak jako nejlepší kandidát na lék,“ uvedl vedoucí studie Feixiong Cheng.

  Následně se vědci zaměřili na vztah uživatelů a neuživatelů této látky a výskytu Alzheimerovy choroby. Na vzorku více než 7 milionů lidí z USA zjistili, že uživatelé sildenafilu měli po šesti letech sledování o 69 % nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba, než uživatelé, kteří jej neužívají.

  Po vytvoření laboratorního modelu odborníci vypozorovali, že sildenafil zvýšil růst mozkových buněk a zacílil právě na proteiny tau. Jak ale doktor Cheng podle deníku Guardian varuje, tyto výsledky neprokazují kauzální vztah mezi užíváním sildenafilu a výskytem Alzheimerovy choroby.

  „Důležité je, že tento výzkum neprokázal, že je sildenafil zodpovědný za snížení rizika demence nebo že zpomaluje či zastavuje onemocnění. Jediným způsobem, jak to otestovat, by byla rozsáhlá klinická studie měřící účinek sildenafilu oproti obvyklému standardu péče,“ uvedla podle Guardianu doktorka Susan Kohlhaas.

  „Ačkoliv jsou tato data vědecky zajímavá, na základě této studie bych nespěchala s užíváním sildenafilu jako prevence Alzheimerovy choroby,“ doplňuje její slova profesorka Tara Spires-Jones.

 • Je vaše kočka psychopat? Vědkyně přišly s novým testem

  7. prosinec 2021
  kočka, kočička

  Chování koček je pro mnoho lidí a často i jejich majitelů záhadou. Skupina vědkyň z Liverpoolské univerzity a Univerzity Johna Moorese se proto rozhodla pustit do jeho zkoumání, a to rovnou s ráznou otázkou: jsou kočky psychopati?

  Veřejně dostupný dotazník byl sestaven za pomoci 550 majitelů koček. Další pak na základě odpovědí na celkem 46 výroků mohou určit, zda jejich mazlíček vykazuje známky psychopatického chování. Mezi jeho projevy podle dotazníků patří například to, jestli se zvíře bez zjevných důvodů hlasitě projevuje, pobíhá po domě, je náladové či se po potrestání za určitý prohřešek necítí provinile.

  Jedním ze zvířat, které se studie účastnilo, je i kocour Axel. „Axel je velmi smělý a ví se o něm, že navštěvuje domy a garáže sousedů, kde hledá jídlo,“ řekla vědkyně Minna Lyons a uvedla, že i to jsou známky kočičího psychopata.

  K vytvoření studie vedlo skupinu odbornic chování jejich vlastních mazlíčků. „Rozdíly v osobnostech našich koček nás inspirovaly k této studii,“ uvedla Rebecca Evans. „Osobně mě také zajímá, jak může majitelovo vnímaní psychopatie u jeho mazlíčka ovlivnit vzájemný vztah,“ popsala Evans.

  Základním východiskem dotazníku je triarchický model psychopatie, který se používá k určení této poruchy osobnosti u lidí. Jeho podstatou je jistá přítomnost tří prvků – smělosti, podlosti a desinhibice. Na základě těchto rysů, společně s dalšími dvěma faktory, nevstřícností k lidem a nepřátelstvím k domácím zvířatům, je poté určována míra psychopatie jedince.

  Jak ale vědkyně podle serveru Vice upozorňují, kvůli našemu pojetí této poruchy osobnosti mohou být všechny kočky psychopaty. Rysy tohoto chování totiž zajišťovaly divokým předkům mazlíčků potravu, území, ale i další přátele.

  Přečtěte si také Nová studie potvrzuje, že úzkostní lidé stresují své kočkyJe vaše kočka v pořádku? Aplikace dokáže na základě fotografie vyhodnotit náladu domácích mazlíčků nebo Divoké kočky pronikly do výzkumného zařízení, aby tam mohly žrát lidské maso.

 • Motorkáři vytáhli z rakve tělo mrtvého kamaráda, chtěli mu dopřát poslední projížďku

  6. prosinec 2021
  motorka - motocykl

  Ekvádorští motorkáři se chtěli se svým kamarádem pořádně rozloučit – jeho mrtvolu proto vytáhli z rakve a vzali ho na poslední projížďku na motorce.

  Podle deníku New York Post k tomu měli povolení od rodičů zemřelého Ericka Cedena. Záběry ukazují skupinu sedmi mužů, kteří zvedají mrtvé tělo na sedadlo spolujezdce. Za jásotu přihlížejících opřeli tělo o řidiče a ten se s Erickem vydal na poslední projížďku. Netradiční akcí chtěli motorkáři svému kamarádovi vzdát hold a na důkaz přátelství jeho rakev polili alkoholickými nápoji.

  Jednadvacetiletý muž byl zastřelen minulý víkend po cestě na pohřeb své přítelkyně. Místní policie uvedla, že podobná událost se ve městě stala poprvé, a označila ji za „nemorální“. Vyšetřování ale nezahájila – pohřeb je totiž soukromou akcí a policie oficiálně nedostala žádnou stížnost.

  Vykopávání mrtvol je třeba zvykem na indonéském ostrově Sulawesi. Domorodci z kmene Toraja totiž věří v posmrtný život a dodržují každoroční rituál. Během festivalu Ma´nene se znovu otevírají rakve zemřelých příbuzných a známých. Rodiny těla umyjí, oblečou do nových šatů a vezmou je na procházku po vesnici. Po skončení oslavy jsou těla uložena zpátky do hrobu společně s jídlem, cigaretami nebo pitím – to, aby mrtví do dalšího svátku nestrádali.

 • Berlínské techno by mohlo být na seznamu kulturního dědictví UNESCO

  6. prosinec 2021
  techno, klub, party

  Na vstup do slavných klubů Berghain nebo Tresor čekají návštěvníci i několik hodin. Techno navíc hrálo důležitou roli po pádu berlínské zdi a sjednocení města v roce 1989. Skupina kolem festivalu Rave the Planet proto usiluje o zapsání berlínského techna na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

  O tom, že techno je hudební žánr, rozhodl v loňském roce německý spolkový finanční soud. To vedlo k výraznému snížení daní pro všechny kluby, které techno a house hrají. Hudebníci a DJs, kteří stojí za festivalem Love Parade a Rave the Planet, v čele s Dr. Mottem jdou ještě dál – navrhují, aby bylo berlínské techno zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

  „Techno měli rádi mladí lidé z východní i západní části města, spojovalo je to. Potkávali se v prázdných továrnách, aby společně oslavovali svobodu. Nešlo o žádné hloupé texty, jen hudba, na kterou se dalo tancovat,“ vzpomíná pro deník The Guardian zakladatel slavného klubu Tresor Dimitri Hegemann.

  Dnes je Berlín hlavním městem klubové scény, i tady ale podniky bojují s gentrifikací a dopady koronavirové pandemie. „Pokud bude berlínské techno na seznamu UNESCO, znamenalo by to nejen více peněz pro kluby, ale taky větší vliv na stavební zákony. Kluby jako Tresor nebo Berghain by pak získaly status kulturních památek,“ vysvětluje svůj záměr Dr. Motte. OSN je podle něj návrhu nakloněná, rozhodnutí ale může trvat až deset let.

  Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se obvykle zapisují výjimečné tradice, jako je malawský tanec radosti Mwinoghe nebo reggae hudba na Jamajce. V Česku je na seznamu celkem sedm nehmotných památek. Patří mezi ně například verbuňk – mužský lidový tanec ze Slovácka, modrotisk nebo ruční výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel v Krkonoších.

  Přečtěte a poslechněte si taky Techno je jako porno – když ho uvidíte, poznáte ho.

 • Designér Pavel Fuksa vytvořil učebnice pro studenty Vysoké školy života. Výtěžek z prodeje půjde zdravotníkům

  6. prosinec 2021
  Rádio Wave - výchozí obrázek

  Lidové hlídky a obrana vlastní zahrady proti migrantům, Atlas slevových akcí v supermarketech nebo Ústava a její výklad v terénu. To jsou jen některé z názvů fiktivních skript pro studenty Vysoké školy života, které jako nepřenosné tokeny (NFT) vytvořil grafický designér Pavel Fuksa. Netradiční dražba pomůže lékařům a zdravotnickému personálu.

  Učebnic je celkem 29 a pokrývají celou řadu fenoménů, které jsou spojeny s dezinformační scénou a sociálními sítěmi. „Původně šlo o způsob vyrovnání se s epidemií covidu-19 a reakci na hoaxy, řetězové maily a performance části společnosti na sociálních sítích, kde absolventi tzv. Vysoké školy života kralují hloupostí, kterou bohužel přenáší i do reality nemocničních čekáren a ordinací,“ vysvětluje pro Médiář autor.

  Zároveň zdůrazňuje, že do přípravy se zapojil taky kreativní tým copywriterů, vědců a lékařů – konkrétně: Ivana Blumentrittová, Vladimír Fuksa, Adam Hrubý, Jindřich Jinoch, Markéta Monsportová, Daniel Petkevič, Michal Půta, Lukáš Turza a Tomáš Zatrapa. Vizuální inspirací byla podle Fuksy skutečná skripta a v designu se snažil zdůraznit všechny styly učebnic od 50. let do současnosti.

  Jednotlivé obálky si zájemci mohou koupit ve formě NFT. To znamená, že budou jedinými právoplatnými vlastníky digitálních originálů a budou zapsáni v blockchainu (pomyslná účetní kniha pro kryptoměnové transakce). Fuksa je prodává na aukčním portálu Rarible.„Ještě se s touto formou prodeje učím, ale chtěl jsem oslovit i milovníky umění, kteří mají blízko k digitálním věcem,“ popisuje.

  Kromě učebnic v NFT bude v prodeji i klasický papírový plakát se všemi obálkami pod názvem Ediční plán Nakladatelství Vysoké školy života. Výdělek z obou forem prodeje půjde přímo do Fakultní nemocnice v Motole.

  Časopis Lürzer’s Archive zařadil Pavla Fuksu několikrát mezi 200 nejlepších ilustrátorů na světě. Fuksa původně pracoval jako kreativní ředitel v reklamních agenturách na třech kontinentech s klienty jako Nike, LEGO, Heineken nebo KitKat. Za svou práci získal světové ceny za reklamu i design. Mezi jeho aktuální klienty patří například Facebook, Google nebo Greenpeace. V roce 2018 vytvořil šestnáct satirických prezidentských známek, které představovaly třeba červené trenky nebo zelené tričko bývalého vězně Jiřího Kajínka.