Vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vytvořit kyslík na Marsu

1. září 2022

Zařízení o velikosti krabičky na oběd dokáže na Marsu produkovat kyslík. Vyplývá to z experimentu MOXIE, který v časopise Science Advances zveřejnili vědci z Massachusettského technologického institutu. Objev je důležitý pro další průzkum Marsu a dalších planet.

Nedostatek kyslíku byl dosud jednou z největších překážek pro dlouhodobý pobyt astronautů na Marsu. Změnit by to ale mohlo zařízení MOXIE, které přistálo na Marsu poprvé v únoru 2021. Od té doby bylo sedmkrát napájeno k výrobě kyslíku, a to za různých ročních období a povětrnostních podmínek.

„Zařízení vytváří kyslík ze sloučenin, které obsahuje atmosféra na Marsu. Vzduch prochází filtrem, aby se odstranil veškerý prach. Poté se zahřeje na 800 stupňů Celsia a stlačí se tak, že se rozpadne pouze na ionty kyslíku a oxidu uhelnatého. Kyslíkové ionty se pak izolují a rekombinují a vytváří tak dýchatelný a spalitelný kyslík,“ popisuje pro server Vice.com vedoucí výzkumného týmu Michael Hecht.

MOXIE zatím dokázalo vytvořit šest gramů kyslíku za hodinu při každém ze sedmi spuštění. To podle vědců odpovídá malému stromu. Ačkoli jde o jeden z prvních důkazů, že je možné vytvořit kyslík na jiné planetě, systém sám o sobě ještě není dostatečně rozvinutý na to, aby na Marsu mohly vzniknout například nová města. Vědci uvedli, že by potřebovali zvětšit MOXIE na velikost malé mrazničky.

Samotné zvětšení technologie by nemělo být příliš náročné. Provoz po dobu tisíců hodin by ale mohl být složitější, protože původní zařízení zatím bylo od svého přistání na Marsu v provozu jen necelých 100 hodin. Michael Hecht a jeho tým pro chtějí pokračovat v testování MOXIE jak na Marsu, tak v laboratoři, která fungování rudé planety simuluje.

Spustit audio
 • Lidé, kteří mají vřelejší vztahy s ostatními, jsou šťastnější

  6. únor 2023
  vztahy štěstí dívky slunečnice spokojený život

  Vřelé vztahy s ostatními zvyšují kvalitu života lidí. Upozorňují na to vědci z Harvardu, kteří přes 80 let zaznamenávali životy několika stovek Američanů. Robert Waldinger, jeden z autorů studie, teď lidem radí, jak dojít v životě k naplnění.

  Robert Waldinger, psychiatr a profesor na lékařské fakultě Harvardu, přiznává, že existují také další faktory, které ovlivňují kvalitu života. Pochopitelně mezi ně patří například zdraví, svoboda, peníze, ale také schopnost dělat důležitá rozhodnutí. „Jednu zajímavou věc zmiňují lidé po celém světě. Je to štědrost a možnost být velkorysý,“ řekl pro Guardian Waldinger. Zároveň dodává, že je podle něj v životě člověka důležitá i důvěra, a to nejen mezi přáteli nebo sousedy, ale obecně ve společnosti, ve které člověk žije.

  Waldinger je z výsledků studie stále překvapený. O tématu nicméně napsal společně s doktorem Marcem Schulzem knihu s názvem The Good Life, ve které se zaměřuje právě na vztahy a na to, jak je zlepšit.

  O tom, že vztahy jsou pro člověka zásadní, svědčí i to, že osamělost je nyní považována na škodlivou pro zdraví podobně jako například kouření. „Nejlepší hypotézou, pro kterou existují dobrá data, je myšlenka, že nám vztahy pomáhají zvládat stres. Lidé, kteří jsou osamělí a sociálně izolovaní, mají zvýšenou hladinu stresových hormonů a můžou se u nich častěji objevit záněty,“ řekl Waldinger Guardianu. Další chybu, kterou lidé v životě často dělají, je to, že neví, co je dělá šťastným.

 • TikTok místo Googlu? Mladí čím dál častěji používají sociální sítě jako vyhledávač

  6. únor 2023
  Gen Z, telefon, mobil

  Nejlepší italská restaurace ve městě? Kam jít na první rande? Jak napsat životopis? Běžné otázky, které předchozí generace běžně psala do vyhledávacího řádku Googlu. Generace Z teď čím dál častěji používá k vyhledávání TikTok.

  Používání TikToku jako vyhledávače může mít hned několik výhod. Informace jsou rychle dohledatelné a odpověď musí být obsažená v nanejvýš minutovém videu. Algoritmus aplikace se navíc naustále přispůsobuje uživateli. Odpovědi jsou tak podle uživatelů hodnotnější a více personalizované než výsledky vyhledávání na Googlu.

  „Algoritmus platformy je navržen tak, aby uživatelům poskytoval obsah, který je bude pravděpodobně zajímat, a to na základě jejich předchozích interakcí,“ řekl serveru Euronews Next Abdul Rahim, IT specialista a zakladatel a generální ředitel společnosti Software Test Tips.

  Google se na tento trend snaží rychle zareagovat. Studie společnosti Google zjistily, že téměř 40 procent mladých lidí už nevyhledává místo na oběd přes mapy nebo vyhledávání od Googlu, ale otevřou si aplikaci TikTok nebo Instagram, uvedl loni v létě na konferenci Brainstorm Techconference viceprezident Googlu Prabhakar Raghavan. Dodal, že společnost bude muset vymyslet nové technologie, aby se jí podařilo udržet krok s konkurencí, jako jsou právě už zmíněné sociální sítě.

  Pokusit se dohnat TikTok může například tím, že se bude o trochu více podobat video aplikaci. V září loňského roku oznámil Google nové funkce, díky kterým bude vyhledávání pro uživatele rychlejší a vizuálnější. Své postavení jedničky mezi vyhledávači však zatím neztratí, je totiž stále považován za mnohem důvěryhodnější platformu než TikTok nebo Instagram.

 • V přírodní rezervaci Vrch Baba rychle ubývá lesa. Místní proti kácení podepisují petici

  6. únor 2023
  Vrch Baba - tůň u Stakor

  Na osm stovek obyvatel obce Horní Stakory se bouří proti nadměrnému kácení stromů v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos na Mladoboleslavsku. Většinu lesa tam vlastní společnost Forestlaan od roku 2021, firma začala s rozsáhlejším kácením loni.

  Podle Jiřího Hoštičky ze společnosti Forestlaan jde pouze o kácení, které je v souladu s platnými limity pro těžbu. V přírodní rezervaci Vrch Baba našlo útočiště několik druhů ohrožených zvířat a rostlin.

  Lidé jsou znepokojeni, dlouho se tam nic nedělo a loni se začalo kácet masivně, limity jsou podle nás velmi volné s ohledem na to, že je to rezervace, kde žijí vzácné druhy, řekla předsedkyně petičního výboru Eva Smažíková. Iniciátoři petice požadují, aby společnost těžbu okamžitě zastavila. Petici plánují zaslat krajskému odboru životního prostředí, chráněné území má na starosti Středočeského kraje, dodává server Ekolist.cz.

  Na Českou inspekci životního prostředí a krajský úřad se už obrátila i místní ochranářská společnost. Zajímavé je, že v bývalém hospodářském plánu se mohlo na jeden hektar vytěžit 1,9 metru krychlových dřeva a v tom současném pro roky 2022 až 2031 se může na jeden hektar vytěžit 5,77 metrů krychlových, řekla za Český svaz ochránců přírody Klenice Milada Vrbová. Těžbu podle serveru Ekolist.cz aktuálně prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

  Podle Hoštičky je ale kácení v souladu s platným hospodářským plánem. Jedná se o probírku, z lesa se těží ty nejméně kvalitní stromy, řekl Hoštička. Probírka má podle něj vytvořit podmínky pro další růst stromů, které na místě po kácení zůstaly. A také dodal, že zásah musí být nyní tak razantní kvůli tomu, že byl les dlouho zanedbávaný.

 • Kolumbijský soudce přiznal, že pro vynesení rozsudku použil aplikaci umělé inteligence ChatGPT

  3. únor 2023
  soudce, kladívko, rozsudek

  Značný rozruch vyvolal rozsudek kolumbijského soudce, který se zabýval případem způsobu hrazení zdravotní péče pro autistické dítě. Soudce pro vynesení rozsudku používal chatbot ChatGPT, který pomocí umělé inteligence dokáže automaticky generovat odpovědi na různá témata. O případu píše server The Guardian.

  Soudce Juan Manuel Padilla, který působí v karibském městě Cartagena, umělou inteligenci využíval pro vynesení rozsudku, jenž se týkal toho, zda má být léčba autistického chlapce hrazena ze zdravotního pojištění, či nikoliv. Z právních spisů vyplývá, že soudce chatbotu položil otázku: „Je nezletilý autista osvobozen od placení poplatků za své terapie?“ ChatGPT soudci odpověděl: „Ano, je to tak. Podle kolumbijských předpisů jsou nezletilí s diagnózou autismu osvobozeni od placení poplatků za terapie.“

  Padillův konečný rozsudek pak odpovídal rozhodnutí chatbotu. Své rozhodnutí podpořil ještě precedentem z dříve vynesených rozsudků. Soudce použití technologie obhajoval, argumentoval hlavně zefektivněním kolumbijského právního systému.

  Případ vyvolal pobouření zejména mezi dalšími soudci, kteří se proti používání podobných aplikací pro vynášení rozsudků vymezují. Upozorňují také na to, že používání umělé inteligence v právu obecně mezi lidmi vyvolává morální paniku, ale pravděpodobně se této technologii nedá do budoucna vyhnout. „Justiční systém by měl co nejvíce využívat technologie jako nástroj, ale vždy při dodržování etiky a s ohledem na to, že vykonavatelem spravedlnosti je v konečném důsledku člověk,“ uvedl soudce nejvyššího kolumbijského soudu Octavio Tejeiro.

  Samotný chatbot se k případu vynesení rozsudku na základě odpovědi od umělé inteligence ale vyjádřil striktněji. „Soudci by neměli ChatGPT používat při rozhodování právních případů. Není náhradou za znalosti, odbornost a úsudek lidského soudce,“ odpověděl ChatGPT na dotaz, který mu položil The Guardian.

  Užívání generátorů textu je problematické pro řadu oborů, například pro školství. Aplikace ChatGPT funguje na bázi generování informovaných odpovědí, které vytváří na základě rešerše internetových textů. Avšak na stejné otázky může odpovídat různým způsobem, navíc si může některé informace dokonce vymýšlet nebo může vytvářet i přesvědčivé lži.

  Přečtěte si také Australské univerzity se vrací k psaní esejí na papír. Studenti používali umělou inteligenci.

 • Z pizzerie do vězení. Jeden z nejhledanějších mužů italské mafie byl dopaden, 16 let se skrýval jako kuchař

  3. únor 2023
  Edgardo Greco na archivním snímku, který zveřejnila italská policie

  Po šestnácti letech se policii ve spolupráci s Interpolem podařilo zadržet Edgarda Greca odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. Muž se skrýval pod falešnou identitou ve Francii, kde provozoval pizzerii. Podle policie se jednalo o jednu z nejvlivnějších osob italské mafie, píše server The Guardian.

  Třiašedesátiletý Greco je odsouzený za vraždu bratrů Stefana a Giuseppeho Bartolomeových, které v roce 1991 ubil železnými tyčemi ve skladu ryb. Motivem trestného činu byly pravděpodobně spory mezi mafiánskými gangy. Těla zavražděných mužů se policii nepodařilo nikdy nalézt a předpokládá se, že byla rozpuštěna v kyselině. Greco byl také obviněn z jednoho pokusu o vraždu. Za tyto činy byl odsouzený k doživotnímu trestu, před kterým se však 16 let skrýval.

  Interpol uvedl, že Greca zatkli ve francouzském městě Saint-Étienne. Podle francouzských prokurátorů se tam skrýval pod falešnou identitou a provozoval zde dokonce pizzerii. Podle AFP ale pracoval i v dalších italských restauracích ve městě. Po zatčení byl převezen k vyšetřujícímu soudu v Lyonu, kde mu byl oficiálně předložen italský zatykač a poté byl umístěn do vazby.

  Policie Greca označila za nebezpečného zločince, a to i proto, že by měl být členem kalábrijského mafiánského gangu 'Ndrangheta. Ten je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejmocnějších skupin italské mafie, která působí po celém světě a má silné vazby na obchody s kokainem. V minulém týdnu proběhl proti organizaci zásah, při kterém policie zabavila majetek přesahující 250 milionů eur.

 • Obydlí na Marsu by mohla být „vypěstovaná“ z hub. Speciální materiál by měl být tvrdší než beton

  3. únor 2023
  NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí

  Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Na Marsu by mohly vzniknout budovy „vypěstované“ z mycelií hub. Nový stavební materiál by měl být odolný a tvrdší než beton, píše server Euronews.

  Připravovaný materiál pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů, jež jsou označovány jako „invazivní“, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. „Fungují jako lepidlo, jež spojuje dohromady substráty jako je stavební suť a rostliny,“ řekl pro Euronews Christopher Maurer, zakladatel a hlavní architekt společnosti Red House.

  Navíc by bylo možné tento materiál přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst.

  Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vzniknul kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

  Nespornou výhodou je i fakt, že podle dosavadního testování se materiál jeví jako poměrně efektivní ochranná vrstva před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Její růst má být navíc velmi rychlý.

  „Ve vysněném scénáři by mohly být domy postaveny během několika hodin nebo dokonce minut, pokud by se do nich pumpoval správný tlak,“ dodává Maurer. Zároveň ale podotýká, že pokud by měly být materiálem vytvořené objekty pro dlouhodobé mise, musel by být na Marsu nalezen zdroj vody, který by dovedl mycelia pro růst vyživovat.

 • Američané skupují lék proti obezitě. Kvůli nedostatku ho nahrazují i nebezpečnými napodobeninami

  2. únor 2023
  obezita, nadváha

  Semaglutid je první lék na obezitu, který schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a který se rychle stal populárním mezi celebritami. Kvůli své oblibě je však přípravek k regulaci hmotnosti špatně dostupný. Jak varují odborníci, lidé kvůli tomu kupují napodobeniny, které pro ně mohou být nebezpečné.

  Jak informuje server Insider, lék Semaglutid se prodává pod několika obchodními názvy a používá se k léčbě diabetu 2. typu a pro dlouhodobou regulaci hmotnosti. Jediným schváleným výrobcem je dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. Výsledný lék je pak často lékaři upravován přímo pro daného pacienta.

  Kvůli velkému zájmu je ale autorizované produkty obtížné sehnat, překážkou může být i vysoká cena. Lidé proto kupují alternativy, kterými jsou léky složené z různých látek. Novo Nordisk totiž svůj produkt dalším subjektům vyrábějícím léčiva neposkytuje. V případě složeného Semaglutidu ale hrozí riziko, že lidé užívají směsi, o jejichž obsahu nemusí mít potřebné informace a mohou pro ně být nebezpečné.

  „Nevíme, zda se vůbec jedná o Semaglutid, pokud někdo jasně neřekne, odkud ho získává,“ uvedl Christopher McGowan, gastroenterolog a specialista na obezitu. „Možná to tak je – ale má stejnou účinnost a kvalitu a má stejný účinek?“

  Jak připomíná server Variety, zájem o Semaglutid vzrostl v průběhu minulého roku, kdy jej celebrity začaly používat k redukci své hmotnosti. O zkušenosti s lékem se lidé dělili i na sociálních sítích a poptávka po Semaglutidu výrazně vzrostla. Lék, který je jinak podáván pacientovi až po důkladné konzultaci s lékařem, si obstarávají i bez porady online.

  „Nemají obezitu, nemají cukrovku, chtějí jen zhubnout pár kilo,“ uvedl endokrinolog a specialista na obezitologii Scott Isaacs. I z toho důvodu se lék nedostává těm, kteří jej ke zlepšení svého zdravotního stavu skutečně potřebují – ať už z důvodu diagnostikované obezity, nebo diabetu.

  Semaglutid je momentálně na seznamu nedostatkových léčiv FDA, což znamená, že lékárny mohou náhražky stále legálně poskytovat. Jakmile bude z tohoto seznamu vyřazen, měli by mít pacienti teoreticky přístup pouze ke značkovým zdrojům léku, doplňuje server Insider.

 • Nové Mexiko uvažuje o uznání aroma chilli papriček za oficiální vůni státu

  2. únor 2023
  Příprava chilli papriček na pečení

  Zákonodárci amerického státu Nové Mexiko usilují o uznání aroma pečených chilli papriček za oficiální vůni státu. Informuje o tom agentura AP. Podle jejích informací se neočekává, že by návrh mezi místními vyvolal velké debaty.

  Diskuzi o uznání aroma chilli papriček oficiální vůní podnítila návštěva senátora Billa Soulese u žáků místní páté třídy. „Snažil jsem se vzpomenout si na nějaký jiný stát, který by měl takto charakteristickou celostátní vůni nebo aroma, ale žádný mě nenapadá,“ řekl před studenty, kterým se pokusil právě na příkladu uznání oficiální vůně ukázat proces změny legislativy.

  Návrh zákona prošel už prvním řízením, kterého se zúčastnili i samotní studenti. „Bude to mít celostátní význam a mohlo by to zvýšit cestovní ruch,“ argumentoval před výborem jeden ze žáků podle serveru Source NM.

  Pro Nové Mexiko je chilli jednou z klíčových ingrediencí každého jídla. Jedním z nich jsou i pečené varianty těchto pikantních plodů, které se připravují každý podzim, kdy se právě jejich vůně line celým okolím.

  V roce 2021 stát Nové Mexiko vyprodukoval více než 60 procent úrody chilli papriček celých Spojených států, zároveň je i domovem zemědělské vesnice Hatch. Ta je známá jako světové hlavní město chilli papriček. Plodina se používá také do prášků a omáček, které se dodávají do celého světa.

 • Austrálie z nové pětidolarovky odstraní britského monarchu. Nahradí ho motivy z tamní historie

  2. únor 2023
  Z australské pětidolarové bankovky zmizí britský monarcha

  Na nové australské pětidolarové bankovce nebude zobrazen král Karel III., panovník Velké Británie. Ve středu to oznámila centrální banka Reserve Bank of Australia (RBA). Dosavadní portrét zesnulé královny Alžběty II. nahradí motivy z historie původních obyvatel.

  Bankovka by měla vzdát hold kultuře a dějinám původních obyvatel Austrálie. „Pětidolarová bankovka bude více vypovídat o naší historii, našem dědictví a naší zemi, a to považuji za dobrou věc,“ řekl novinářům podle serveru The Independent ministr financí Jim Chalmers. Dodal, že král Karel III. bude vyobrazen na mincích.

  Rozhodnutí vynechat panovníka z pětidolarových bankovek znamená, že na australské papírové měně nezůstane žádný monarcha. Bankovka v hodnotě 5 dolarů byla poslední, která stále nesla obraz panovníka.

  RBA uvedla, že budoucí design bude konzultovat s původním obyvatelstvem. Dokud nebude zavedena nová podoba měny, bude se současná pětidolarovka vydávat i nadále a zůstane zákonným platidlem.