Velký vesmírný úklid. Planetu Zemi čím dál více trápí kosmický odpad, uklízet bude i Česko

28. leden 2021

Odpad nás trápí nejen v oceánech, ale také na oběžné dráze. Kolem Země rotuje skládka z mrtvých družic, nýtů, šroubků, malých kousků suti. V prosinci loňského roku se Evropská vesmírná agentura rozhodla problém řešit. Uklízet by mělo i Česko. 

„Tohle téma je na stole už od 60. let. Je mimochodem jednou z příčin, proč nikdy nezačaly hvězdné války,“ říká k problematice vesmírného odpadu kosmický inženýr, doktorand a nově také Yung Leader při organizaci NATO Jan Lukačevič. „Všichni měli zájem o to, aby situace zůstala co nejpřehlednější a vesmír se dal využívat. V případě velkého zamoření odpadem by se to prostředí uzavřelo nám všem.“

Kosmický odpad se možná může jevit jako doslova vzdálené téma, ale pro lidstvo může být potenciální hrozbou. „Ten prostor bude natolik plný, že nebude bezpečné do vesmíru vysílat nové družice. I malé kousíčky se pohybují velikou rychlostí. I drobná věc při rychlosti osm kilometrů za sekundu dokáže prorazit téměř deset centimetrů tlustou kovovou desku,“ říká Lukačevič a vysvětluje, že problém odpadu představuje sebepohánějící se fenomén. „Když už k těm srážkám dojde, zpravidla se zvyšuje pravděpodobnost, že jich bude více a více, protože se produkuje více a více odpadu.“ 

Space Servicing Vehicle Evropské vesmírné agentury ESA by mělo sbírat odpad na oběžné dráze

Jak se ale bude vesmírný odpad uklízet? Představa, že se na oběžnou dráhu vyšlou popelářské rakety s obřími chapadly, která budou chytat mrtvé družice a posílat je zpět do atmosféry, vlastně není tak daleko od pravdy. Lukačevič ale popisuje i další technologie, které by mohly fungovat. „Hovoří se o metodách různých sítí, které by mohly zachytit menší částečky, případně lepící pěně, která se rozptýlí a pochytá drobné díly,“ popisuje Lukačevič.

Může vznik vesmírného odpadu ovlivnit obyčejný pozemšťan? A co se stane, pokud problém kosmického odpadu nebudeme mít pod kontrolou? Poslechněte si rozhovor s kosmickým inženýrem Janem Lukačevičem.  

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.