Když vám někdo hodí drogu do pití, máte půl hodiny na to s tím něco udělat, říkají Beat Sexism

24. březen 2025

Se situací, kdy jim někdo hodil drogu do pití, se jenom v Praze setkala třetina dotázaných lidí. Vyplývá to z mapování, které provedla organizace Beat Sexism. Ta je zatím vůbec první, která se rozhodla téma takzvaného drink spikingu ve veřejném prostoru otevřít, protože v Česku statistiky i komplexní data o fenoménu chybí.

„Doposud neexistovala žádná celostátní koherentní data, proto jsme se rozhodly fenomén mapovat na vlastní pěst,“ říká provozní ředitelka organizace Beat Sexism Veronika Šimková. Průzkum, který organizace provedla, se zatím zaměřoval pouze na studentstvo a návštěvnictvo nočních podniků v Praze, ale i tak se ukázalo, že k drink spikingu mezi touto skupinou dochází. „Jsou to stovky případů. Z naší studie, ve které bylo 1041 respondentů, mělo osobní zkušenost s drink spikingem 336 lidí,“ dodává Veronika Šimková.

K otrávení drinku drogami může dojít poměrně snadno, třeba v baru nebo klubu, a to jak třeba v páru během rande, tak i ve větších skupinách. „Je důležité v prvních 30 minutách po požití drinku sledovat, jak vaše tělo reaguje. Protože to je přesně to časové okno, kdy látka začíná zabírat. Ať už se jedná o GHB, Rohypnol nebo ketamin,“ říká zakladatelka organizace Beat Sexism Blerta Sejdija.

Obětem jsou takto podávané hlavně látky s tlumícím účinkem, protože často může být drink spiking pachateli využívaný jako prostředek pro sexualizované násilí. „Většina obětí incident vůbec nehlásí. Důvody jsou různé, ale jedná se mnohdy i o strach a výčitky. Zároveň je tu i nedůvěra v to, jestli obětem policie nebo i bary pomůžou situaci vyřešit. Pokud chceme s drink spikingem efektivně bojovat, jako první musíme vytvořit prostředí, kde oběti nebudou stigmatizovány a budou vědět, že má smysl incident nahlásit,“ dodává Blerta Sejdija.

Proč společnost oběti drink spikingu stigmatizuje a jaká systémová opatření by mohla problém pomoct řešit? Poslechněte si novou Vlnu.

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.