HHC nahradily další kanabinoidy. Kratom stále v šedé zóně. Dospívající je třeba chránit prevencí

7. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační snímek | Foto: Profimedia

Poslechněte si Vlnu s Kristýnou Šatochinovou o nové regulaci psychoaktivních látek i prevenci, která má předejít problémům se závislostmi u teenagerů

Trendy v užívání problematických návykových látek u dětí a dospívajících se s nejmladšími generacemi Z a alfa proměnily. Gumoví medvídci s obsahem kanabinoidů, nikotinové sáčky a vaporizéry, kratom, ale stále i alkohol – to jsou stimulanty běžně v oběhu mezi mladými lidmi. Některé vaporizéry vypadají jako pera nebo rtěnky a dají se schovat třeba v penálu. Návykové látky jsou v barevných obalech, plné zvířátek a postaviček.

Kristýna Šatochinová

„Stále je oblíbený alkohol a nikotinové produkty, jako jsou vaporizéry a nikotinové sáčky. S těmi se setkáváme zhruba od osmých tříd základních škol. Nikotinový sáček se dá dobře schovat před okolím. Současně se hodně experimentuje s kratomem a konopnými produkty,“ uvádí svoje zkušenosti z terénu lektorka primární prevence v centru Magdaléna a studentka adiktologie Kristýna Šatochinová.

„Setkáváme se s tím, že si dítě třeba na začátek hodiny dá nikotinový sáček pod ret. Nikotin tam účinkuje velmi rychle a silně. Často se dětem udělá nevolno – zelenají, zvrací, omdlévají. Učitelé mají pocit, že dítě je třeba nemocné, ale vůbec je nenapadne, že by na vině mohl být nikotinový sáček,“ popisuje jeden ze scénářů ze školního prostředí Šatochinová.

Kromě informovanosti pedagogického sboru, ale i rodičů, je důležité pracovat na prevenci. Dají se například rozkrývat marketingové strategie, které cílí na nejmladší konzumenty, a to i skrze influencery a tvůrce obsahu na internetu, nebo si připravit scénář pro odmítnutí látky. „Asi se nám každému stalo, že jsme odmítli pít alkohol a nějaký kamarád nebo jiná osoba to nerespektovala. Pro dítě může být náročnější stát si za svým názorem, takže vymýšlíme třeba něco jako výmluvy. Může to být třeba jen: nechci, protože máma by to určitě poznala,“ radí lektorka primární prevence Kristýna Šatochinová.

Co je to šňupací kofein a kde se rozšířil? Jak reguluje zákon látky, které spadnou mezi psychomodulační? Jak vypadá situace kolem kratomu? Poslechněte si celou Vlnu.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.