Znásilnění už není jen fyzické násilí. Jak se mění česká legislativa?
Česká republika prochází významnou změnou v přístupu k sexuálnímu násilí. Nová definice znásilnění, která vstoupila v platnost letos, reflektuje evropský trend zaměřený na otázku souhlasu. Právník a expert na sexuální násilí Daniel Bartoň vysvětluje v podcastu Moderní láska, jak se mění chápání sexuálního násilí ve společnosti i v právu. Jak dochází zneužívání mocenského postavení a proč oběti často čekají roky, než se rozhodnou incident nahlásit?
„V Evropě už ten trend byl nastavený podstatně dříve a od letošního roku ho určitým způsobem dohnal i Česká republika, když nabyla účinnosti redefinice znásilnění," uvádí Daniel Bartoň. Změna reflektuje posun od pouhého zkoumání použití fyzického násilí k otázkám souhlasu a vědomí aktérů o tom, co se děje.
Problematika sexuálního násilí se netýká jen fyzických útoků, ale zahrnuje i mírnější formy nátlaku, často spojené s mocenským postavením. Příkladem je „nahý coaching", kdy známý kouč zneužíval své autority k manipulaci klientů. „Bylo zřejmé, že ho brali jako autoritu, jako člověka, který ví, co dělá," vysvětluje právník a poukazuje na to, jak snadno může dojít k překročení hranic v situacích, kde je přítomna nerovnost rolí.
Poslechněte si celý rozhovor o změnách v přístupu k sexuálnímu násilí v české společnosti.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.