Video didn’t kill the radio star. Podcasty přenesly rozhlasové vysílání do 21. století

16. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03801149_0.jpeg

Podcast je mluvené slovo pro 21. století i guerillové médium pro kohokoliv. Svoji významnou roli má dnes i přesto, že na internetu vládnou videa, Facebook nabádá stránky i uživatele, aby je nahrávali přímo na profily, chce se stát jedničkou ve streamování videa a porazit portál YouTube. Zvuk zůstává ve stínu jen zdánlivě, audio podcasting má několik velkých výhod. Při poslechu audia se můžete věnovat i jiným, rutinním činnostem. Podcasty mohou pomáhat přijímat informace a zábavu, i když máte málo času, anebo naopak posilovat závislost na jejich neustálém přísunu. Jejich parametry a výhody jsme rozebírali s mediálními odborníky Jakubem Mackem a Ondřejem Austem.

„Podcast je jednoduchý nápad, jak dostat zvukový obsah k člověku, který ho nechce nebo nemůže poslouchat v přímém přenosu,“ říká sociolog specializující se na nová média Jakub Macek. A popisuje jednu z výhod podcastu: „Umožňuje stáhnout si epizody pořadů do mobilu nebo osobního počítače a hlídá, které díly jste již slyšeli. Může se jednat o zpravodajství, publicistiku nebo nějaký cyklus.“

Odebírat pořady, magazíny a rubriky Radia Wave jako podcasty můžete začít na wave.cz/podcasty.

„Podcast ale také umožňuje rychle a jednoduše vytvářet mediální obsahy amatérům, nejedná se jen o doplňkový kanál velkých mediálních domů. Dává to smysl, protože technologie je to poměrně jednoduchá. Pochopitelně vznikají pořady přímo a jen pro podcasty, takhle to na počátku vzniklo. Podcast posloucháte, kdy a kde se vám to hodí,“ doplňuje Macek.

Za otce podcastování (podfathera) je považován Adam Curry, mediální osobnost a podnikatel, který po roce 2000 s podcastováním zvuku začal. Podcast nutně nemusí obsahovat pouze audio, může s sebou nést i video a text. Důležité je, že si aplikace sama kontroluje nový obsah a ten pak stahuje do zařízení. Slovo podcasting vzniklo spojením názvu přehrávače od firmy Apple iPod a slova broadcast – anglicky vysílat. „Apple vlastně vylepšil nápad, který existoval od půlky devadesátých let. Jednalo se o tzv. syndikaci obsahu, už v 90. letech měly některé stránky příliš mnoho obsahu. Bylo náročné je sledovat průběžně. Proto se programátoři rozhodli zavést RSS (Rich Site Summary), jednoduchý přehled aktualizací stránky,“ popisuje technologii Jakub Macek.

„Mediální obsahy jdou za lidmi, podcast je formát, který kopíruje dnešní dobu. Nejen u rádia, ale i u televize a dalších mediálních obsahů jsme zvyklí řídit, kdy je budeme konzumovat. Podcasty patří mezi formáty guerillové, podvratné. Přinášejí obsah, který by se dříve jinak do mainstreamových médií nedostal. Je to třeba obsah velmi specifický, kterému se dříve nevěřilo, ale díky formě šíření podcastem v demokratizovaném prostředí internetu a sociálních sítí ho poslouchá poměrně hodně lidí,“ říká Ondřej Aust ze serveru Mediář, novinář a mediální odborník, spoluautor jednoho z nejposlouchanějších podcastů u nás.

Zároveň si všímá toho, že se hranice mezi velkými a malými médii stírá. „Může dojít k tomu, že takový obsah velká média inkorporují, i proto, že mají málo zajímavého obsahu. Uvedu příklad z Ameriky z nedávné doby – HBO angažovalo tvůrce podcastu o svém populárním seriálu Hra o trůny, ve kterém autoři po odvysílaném díle vysvětlovali děj. V lehce pozměněné formě pak podcast dělali dál pro HBO,“ doplňuje Aust.

V programové nabídce Radia Wave se teď poprvé objeví původní český podcast nazvaný Zhasni! Speciální série navázaná na publicistický pořad Kvér přinese devět epizod zaměřených na témata, jako je asexualita, swingers party nebo sex a těhotenství. Pod jednotlivými díly autorského dokumentárního podcastu jsou podepsáni režiséři Bohdan Bláhovec, Tereza Nvotová, Roman Štětina, Johana Švarcová, Daniel Moravec a sound designéři Stanislav Abrahám, Dominik Gajarský, Martin Ožvold nebo Studio Needles. Série Zhasni! startuje 1. března. Kromě toho můžete podcastovat i naše tradiční pořady na webu wave.cz/podcasty.

Radio Wave přichází s novými formáty. A jaké jsou nejzajímavější podcasty podle redaktorů Radia Wave? Podívejte se na tipy sem.

autor: Petr Bouška
Spustit audio