Vítězství jako utopická vyhlídka – Viktor Ori debutuje nádherně surovou deskou, která nedává nic zadarmo
Lepsie nebolo nikdy dobre nebude. Titul podzimní desky slovenského hudebníka Viktora Oriho, kterého všichni fans tvrdší kytarové hudby znají jako klíčovou osobnost kapely Shallov, nehýří optimismem – a v tomto vystihuje i album jako takové.
Oriho debut pohání zkušeností poučená plačtivost a nádherná ohlodanost a o jednotlivých skladbách lze směle říct, že je každá jiná. Od noise rocku po doomové písničky, od spolupráce s Katarínou Málikovou a Adélou Mede, po hostovačku Dominika Suchého (Tittingur, label Weltschmerzen) – mnoho pestřejších a po všech stránkách intenzivnějších desek tu v roce 2024 nevyšlo.
„Je pro nás typická sebelítost,“ říká Viktor, když přijde řeč na aktuální společenskou situaci na Slovensku, kde se na veřejných protestech potkávají tak nepravděpodobné dvojice jako Fvck_Kvlt a Paľo Habera. „Kritická situace nás v něčem určitě spojila.“ Sám pak připomíná, že jakkoliv tvorba jeho alba vycházela i z velmi temných míst, poslední rok tvorby byl pro něj pozitivní.
„Trpět za svět je v něčem sebestředné,“ zmiňuje Viktor, jehož deska je ale bolestně napojená nejen na osobní témata, ale i společenské dění a jeho důsledky. „Mám rád všední dny, pondělky, realitu,“ říká. Ať už rok 2025 přinese všednost libovolného typu, album Lepsie nebolo nikdy dobre nebude může být silnou oporou i vítaným únikem.
Jaká cesta vedla od Shallov k plnokrevnému debutu Viktora Oriho? Co má rád na kapelním životě, a co mu naopak nechybí? A v čem vidí sílu kreativní scény kolem kapel, jako jsou „drbnutí“ Berlin Manson?
Související
-
Hudební nerdství může mít mnoho podob. Štědrovečerní punkový playlist vybral Tomáš Kejmar
Můžete ho znát z mnoha kapel, jejichž vyjmenování by zabralo téměř celý první odstavec, tak jen namátkou: P.S., Thalidomide nebo New/Old. Tomáš Kejmar vybral playlist.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.