Vodní lůzr Hana Řičicová nabírá body na hnoji. Radio Wave se účastní projektu Udrž to!

18. září 2023

Moderátorka Vlny Hana Řičičová se zúčastnila projektu Českého Rozhlasu Udrž to!. Jejím úkolem bylo najít tři způsoby, jak změnit své každodenní návyky, aby byly ekologičtější. Ukázalo se, že kromě kompostování a procházek po přírodě ji nejvíce pálí spotřeba vody.

Udrž to! s podtitulem Sedm dní pro planetu. To je projekt Českého rozhlasu k Týdnu udržitelného rozvoje, který probíhá od 18. do 24. září 2023. Cílem projektu je představit téma udržitelnosti posluchačům většiny stanic Českého rozhlasu a tedy i Radia Wave. Projekt ukazuje příklady dobré praxe a motivuje k udržitelným změnám chování.

„Překvapilo mě, že v bytových domech není běžné kompostovat,“ pojmenovává Hana svůj první problém, se kterým by v rámci Udrž to chtěla něco udělat. „Taky mám pocit, že neumím úplně šetřit vodou. Doma jsme měli studnu s užitkovou vodou a používali jsme ji na splachování, zalévání a tak. Pořád mi připadá zvláštní, splachovat záchod pitnou vodou.“

S výzvami Haně pomáhala Radka Tyslová, odbornice na ekologické vzdělávání z Ekoškoly Tereza. „Zároveň se mi tam objevuje téma environmentálního žalu, stresu nebo úzkosti. Jsou tu dva extrémy, lidé, kteří nechtějí nic měnit a vytěsňují to a ti, které to naopak hodně tíží,“ říká Radka, když jí Hana povídá o svých úzkostech z plýtvání.

Plýtvá Hana zbytečně vodou? Jak dopadla její kompostovací mise? A co se stalo, když si přinesla na balkon levanduli? Poslouchejte nový díl pořadu Vlna.

Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.