Všechno špatně, vždy a všude! Jak prožívají život negativně naladění lidé a jak jim pomoci

15. únor 2022

„Je to obecný rys, často tito lidé chodí na terapii a vidím to i v osobním životě,“ říká v Balancu psycholog, psychoterapeut a lektor Petr Odstrčil. Určitě ve svém okolí takové lidi máte. Jsou často smutní, naštvaní, pořád si stěžují, nevidí na svém životě nebo celém světě nic dobrého. Zřídka si to uvědomují, není to jejich rozhodnutí, ale i to lze měnit. Jak vystoupit z role věčného stěžovače a oběti?

„Když se nám v krizi nedaří, jsme v pozici oběti. Ale je to zdravé jen po nějakou dobu.“ Jenže někteří lidé působí dojmem, že si život přišli protrpět. Je to vzorec chování, který používají vždy a všude a ani se neumí chovat a prožívat svět jinak. Je to velmi nesvobodné.

Čtěte také

Takovým lidem se může zdát, že ostatní jim ve štěstí brání. Problémy a příčiny vidí v druhých. Není to vědomé rozhodnutí, v tomto nastavení si nelibují. Často totiž pokračují v zažitých modelech chování, které se naučili v dětství.

„Lidé se takoví nerodí, miminka neříkají, že svět je špatný a lidé jsou zlí.“ To je dobrá zpráva pro změnu, lze to opravit, zejména v terapii. Vztahy s takovými lidmi jsou obtížné. Často jsou nepříjemní, kritičtí a používají pasivně agresivní chování.

Můžeme jim pomoci spíše příkladem, vlastním chováním. A také zájmem. Když se budeme ptát, jak se mají, co cítí. Když jim řekneme, jak je vnímáme, nejspíše to nepřijmou. Ke změně je často donutí až silná krize, která je naučí odpovědnosti za vlastní život a přijmout svět takový, jaký je.

Poslechněte si celý rozhovor o vyplakávačích, negativismu a cestě ke spokojenějšímu prožívání života.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.